Jakie są cechy najlepszego pracodawcy według menadżerów i specjalistów? Co musi oferować firma, aby przyciągnąć najlepsze talenty?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Kandydaci dyktują warunki na rynku pracy. Jakie są cechy najlepszego pracodawcy?
Kandydaci dyktują warunki na rynku pracy. Jakie są cechy najlepszego pracodawcy? 123rf.com
Polscy specjaliści i managerowie chcą pracować w firmach o stabilnej pozycji, dających możliwość rozwoju zawodowego i zapewniających przyjazne środowisko pracy. Co ciekawe, wysokość wynagrodzenia jest istotna tylko dla połowy respondentów, jak wynika z analizowanego przez Kodilla.com raportu Antal „Najbardziej Pożądany Pracodawca”. Oczekujemy od miejsca pracy wielu pozapłacowych benefitów oraz perspektyw rozwoju. Najważniejsza jest jednak stabilność biznesu na rynku. Czy wiesz, że już co trzeci specjalista odrzuci ofertę pracy, jeśli wizerunek pracodawcy nie będzie spełniał jego oczekiwań? Piszemy też o przywilejach, na jakie mogą liczyć kandydaci.

Co jest najważniejsze dla pracowników? Na co zwracają uwagę specjaliści?

Obecny rynek pracy koncentruje się na sposobach pozyskania i utrzymania dobrego pracownika. Dlatego priorytetem numer jeden dla kadry kierowniczej i działów HR jest zapewnienie dostępu do wartości, które dla kandydata są najistotniejsze. Mówi o nich analizowany przez Kodilla.com ranking Antal „Najbardziej Pożądany Pracodawca”.

Dla pracowników najważniejsze jest:

  • stabilność biznesowa firmy (71 proc.),
  • możliwość rozwoju zawodowego (68 proc.),
  • przyjazne środowisko pracy (63 proc.),
  • wysokość wynagrodzenia (58 proc.).

– Doskonały pracodawca zadba o przyjazne środowisko biurowe, jak i umożliwi dogodne zasady pracy hybrydowej lub zdalnej. Taka firma zapewnia podstawowe, a także dodatkowe, adekwatne do indywidualnych potrzeb benefity pozapłacowe, prowadzi sprawną rekrutację, onboarding, a w dalszej perspektywie — dba o tworzenie możliwości rozwoju i awansów poziomych i pionowych pracowników. We wszystkich swoich działaniach jest zaś spójny, uczciwy i konsekwentny — dzięki czemu buduje swoją silną markę pracodawcy — wyjaśnia Aleksandra Trzcińska, koordynatorka projektu Najbardziej Pożądany Pracodawca (NPP) z Antal.

Jak zauważa, Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w szkole programowania Kodilla.com., to właśnie charakteryzuje branżę IT. Kandydaci poszukują:

  • Elastycznego systemu pracy,
  • opieki w pierwszych etapach,
  • możliwości rozwoju,
  • szansę na pracę w środowisku międzynarodowym,
  • oraz realizację ciekawych projektów.

Takie cechy organizacji przyciągają te osoby, które aktywnie szukają nowego zawodu lub nowej firmy, i myślą o nauce programowania oraz innych gałęziach IT. W końcu sektor kwitnie, zapotrzebowanie na specjalistów rośnie, a zarobki – w porównaniu do innych branż – są bardzo atrakcyjne.

Co oferują pracodawcy?

Zgodnie z danymi Antal, firmy oferują obecnie bardzo praktyczne przywileje:

  • premie i bonusy (89 proc.),
  • kursy i szkolenia (62 proc.),
  • miejsce parkingowe (61 proc.),
  • prywatna opieka medyczna (58 proc.),
  • samochód służbowy (56 proc.),
  • czy dodatkowe dni urlopu (43 proc.).

Poza tym firmy coraz częściej składają kontroferty, aby zatrzymać pracowników z bardzo potrzebnymi kompetencjami. Składają się na nie obietnice wyższej pensji lub benefity w formie dodatkowych dofinansowań np. na dojazdy do pracy, dochodzące nawet do 1000 zł.

– Jest to szczególnie zauważalne w działach bankowości i finansów. Według raportu benefity pozapłacowe oferuje tutaj aż 98 proc. badanych firm. Jeżeli pracodawca nie zgadza się na podwyżkę, często proponuje w zamian benefit w postaci opłacenia studiów bądź interesujących kandydata kursów – zauważa Sebastian Sala, Business Unit Director Antal, SSC/BPO.

– W branżach takich, jak finanse i bankowość w zamian za wzrost wynagrodzenia istnieje możliwość zmiana struktury i przejście do innego wewnętrznego działu, w którym kandydat ma możliwość szybszego awansu pionowego albo możliwość pracy w innych standardach, które są dla niego korzystniejsze – dodaje Sebastian Sala, Business Unit Director Antal.

Co jeszcze wyróżnia dobrego pracodawcę? Elastyczność. Dla pracowników ważna jest elastyczność czasu pracy. Obecnie brak możliwości pracy zdalnej wskazywany jest jedynie przez 5 proc. organizacji. Dużo pracowników deklaruje także indywidualną możliwość ustalania czasu pracy z przełożonym.

Specjaliści dyktują warunki na rynku pracy, a firmy szukają wszechstronnych kompetencji

Z badań firmy Antal wynika, że co trzeci specjalista odrzuci ofertę współpracy, jeśli wizerunek pracodawcy nie będzie spełniał jego oczekiwań. To pokazuje, jak ważne jest dbanie o reputację i employer branding firmy oraz tworzenie przyjaznego środowiska pracy dla pracowników.

– Mamy do czynienia z erą świadomego pracownika, który na bieżąco śledzi rynek pracy i jego trendy, ale również zwraca uwagę na certyfikaty oraz tytuły, którymi posługuje się firma, jeśli chodzi o dbałość o pracowników – zaznacza Aleksandra Trzcińska.

Magdalena Rogóż z Kodilla.com podsumowuje, że sytuacja na rynku jest wymianą. Pracownicy również muszą spełniać jeden podstawowy warunek — mieć odpowiednie umiejętności lub chęć do ich zdobywania i zawodowego rozwoju, bo tylko taki specjalista ma dla firmy wartość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu