Jest obniżka stóp procentowych w Szwajcarii ze strony SNB. „Gigantyczne emocje. Pozycja franka może się osłabić w najbliższych miesiącach"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Szwajcarski Bank Narodowy zredukował stopy procentowe z 1,5 do 1,25 proc. SNB w marcu zredukował koszt pieniądza z 1,75 do 1,5 proc., rozpoczynając luzowanie jako pierwszy bank centralny gospodarek rozwiniętych.
Szwajcarski Bank Narodowy zredukował stopy procentowe z 1,5 do 1,25 proc. SNB w marcu zredukował koszt pieniądza z 1,75 do 1,5 proc., rozpoczynając luzowanie jako pierwszy bank centralny gospodarek rozwiniętych. 123RF/ graf_montekristo
Szwajcarski Bank Narodowy zredukował stopy procentowe z 1,5 do 1,25 proc. – Wynik czerwcowego posiedzenia był obarczony znaczną niepewnością i budził gigantyczne emocje – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Bank dokonał już drugiej obniżki stóp procentowych w tym roku i patrząc na perspektywy inflacyjne, istnieje duża szansa na kontynuację ruchów w kolejnych miesiącach.

Spis treści

Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował ws. stóp procentowych

– Z pewnością zaskoczeniem dzisiejszego poranka jest obniżka stóp procentowych w Szwajcarii ze strony SNB – komentuje Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB.

Szwajcarski Bank Narodowy zredukował stopy procentowe z 1,5 do 1,25 proc. Analityk przypomina, że Szwajcarski Bank Narodowy dokonał już drugiej obniżki stóp procentowych w tym roku i jego zdaniem, patrząc na perspektywy inflacyjne, istnieje duża szansa na kontynuację ruchów w kolejnych miesiącach.

– Wynik czerwcowego posiedzenia był obarczony znaczną niepewnością i budził gigantyczne emocje. Cięcie było oczekiwane przez niemal połowę uczestników ankiety agencji Bloomberg i wycenione przez rynki finansowe w około 65 proc. Bezpośrednio po decyzji frank, będący w minionym miesiącu najsilniejszą z głównych walut, traci 0,5 proc. – komentuje Bartosz Sawicki, analityk fintechu Cinkciarz.pl. – Mimo rozpoczęcia odrabiania ostatniej przeceny przez złotego, CHF/PLN dopiero dziś wyraźnie cofa się pod 4,55 – dodaje.

Sawicki zwraca uwagę, że SNB w marcu zredukował koszt pieniądza z 1,75 do 1,5 proc., rozpoczynając luzowanie jako pierwszy bank centralny gospodarek rozwiniętych. – Od tego czasu w jego ślady poszły władze monetarne Szwecji, Kanady i Eurolandu – tłumaczy i dodaje, że w minionych tygodniach wśród uczestników rynku pojawiło się zwątpienie i zaczęły przeważać głosy, że już przy kolejnej okazji cykl w Szwajcarii zostanie wstrzymany.

Analityk przyznaje, że „powodów ku temu nie dostarczyła presja cenowa, która została w Szwajcarii szczególnie szybko opanowana i pozostawać będzie w najbliższych latach pod kontrolą". – Dynamika CPI od czerwca 2023 r. znajduje się w celu inflacyjnym i nie przekracza 2 proc. r/r. Wskaźnik minimum na poziomie 1,0 proc. r/r osiągnął w marcu, a w kwietniu i maju przybrał wartość 1,4 proc. r/r. Wszystko wskazuje, że wzrost cen pozostanie niski. W świetle rynkowych prognoz inflacja w 2025 r. ma wynieść 1,1 a w 2026 r. 1,2 proc. r/r. – wymienia.

Sawicki podkreśla, że szwajcarska gospodarka radzi sobie lepiej niż zakładano. – W pierwszych trzech miesiącach tego roku tempo wzrostu wyniosło 0,5 proc. kw/kw. – podaje. – Oficjalne projekcje mówiące, że dynamika PKB w 2024 r. wyniesie 1 proc. r/r, szybko okazały się nazbyt konserwatywne. Co więcej, wskaźniki wyprzedzające coraz wyraźniej zwiastują ożywienie na Starym Kontynencie. Oznacza to, że wsparcie koniunktury obniżkami stało się mniej palącą potrzebą i można z nimi poczekać.

Z kolei jak zauważa Stajniak, decyzje w Szwajcarii podejmowane są kwartalnie, dlatego potencjał do zaskoczenia jest zdecydowanie większy niż w przypadku innych banków centralnych.

Co dalej ze szwajcarską walutą?

Sawicki podkreśla, że kurs euro w relacji do franka w kilka miesięcy odbił o przeszło 7 proc. i zaczął zbliżać się do parytetu. – Trend osłabienia CHF budzi zadowolenie w SNB, ale dynamika tej tendencji została uznana za zbyt gwałtowną. W końcówce maja prezes Thomas Jordan jednoznacznie zaostrzył kurs. Od tego czasu frank był najmocniejszą z głównych walut, EUR/CHF od bariery 1,0 oddalił się na 5 proc. – tłumaczy.

Ponadto ekspert zaznacza, że szwajcarskiej walucie w minionych tygodniach zdecydowanie sprzyjała także ucieczka inwestorów z rynków wschodzących oraz wybuch ryzyka politycznego i potężne turbulencje na rynku francuskich obligacji, związane z rozpisaniem przedterminowych wyborów, po których władzę przejąć może Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen.

– Te same czynniki, które popchnęły inwestorów ku bezpiecznemu frankowi, mocno poturbowały złotego. CHF/PLN z długoterminowych minimów 4,28 w kilkanaście sesji wystrzelił do najwyższego od lutego poziomu 4,60 – podaje Sawicki.

– Według naszego fintechu, na koniec roku szwajcarska waluta najpewniej kosztować będzie mniej niż 4,30 zł – prognozuje Sawicki.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po posiedzeniu RPP w czerwcu 2024:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu