Kara porządkowa. Za jakie przewinienia pracownik może dostać karę porządkową? Jak odwołać się od kary porządkowej

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Spóźnianie się do pracy, błąd w sztuce, czyli w wykonywaniu zadań służbowych, czy niekulturalne zachowanie względem współpracowników lub szefostwa mogą zakończyć się nałożeniem na pracownika kary porządkowej.

Artykułu 52. Kodeksu pracy boi się każdy zatrudniony i w każdym pracowniku wywołuje on respekt. Zgodnie z tymi przepisami, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Tak się dzieje w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych lub wtedy, gdy ten pracownik, w czasie trwania umowy o pracę, dopuszcza się przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na dotychczasowym stanowisku.

Jeżeli natomiast pracownik popełnia błąd, ale wygląda na to, że nie zrobił tego świadomie, zaś pracodawcy zależy na kontynuowaniu współpracy z nim, może w inny sposób go ukarać. Są to kary porządkowe.

Warto przeczytać:

Kary porządkowe dotyczą osób zatrudnionych na umowę o pracę (pełen etat bądź niepełny wymiar etatu). Osoby, zatrudnione na umowę zlecenie czy umowę o dzieło, nie mogą otrzymać kar porządkowych, co nie oznacza, że winne mogą czuć się dalej bezkarne. Ci, pracujący w oparciu o umowę cywilnoprawną, mogą np. za karę stracić pracę tego dnia, gdy popełnili poważny błąd. Tak może uznać ich zleceniodawca lub zlecający dzieło do wykonania.

Za jakie przewinienia pracownik może dostać karę porządkową

Kara porządkowa to rozwiązanie typu dwa w jednym. Z jednej strony, ma ona za zadanie zdyscyplinować pracownika-winowajcę. Z drugiej, daje temu pracownikowi szansę na poprawę i wykazanie się. Kara porządkowa nakładana jest na pracownika przeważnie wtedy, gdy ten nie stosuje się do wewnętrznego regulaminu pracy w firmie.

Pracodawcy nie wolno ukarać pracownika zaocznie. Szef musi najpierw wysłuchać wersji danej sytuacji, przedstawionej przez podejrzewanego. Chyba, że pracodawca złapał go na gorącym uczynku. Nawet wtedy jednak swoją decyzję o nałożeniu kary porządkowej powinien skonsultować z innymi przedstawicielami kierownictwa, następnie przekazać osobie ukaranej taką informację na piśmie, wskazując przy tym, kiedy i w jaki sposób pracownik naruszył przepisy, a także to, jaką winowajca ma drogę odwołania się od kary.

Uśmiechasz się do „wybrańców”, a resztę traktujesz wyniośle? To pierwszy krok do tego, aby zespół nie chciał z tobą pracować. Według badaczy to też prosta droga, aby zostać nielubianym agresorem.Kliknij dalej, aby sprawdzić z jakimi ludźmi nie lubią pracować inni i czy jesteś jednym z nich.

Ludzie, z którymi inni nie lubią pracować. Czy jesteś jednym z nich?

Przykład 1: pan Kowalski spóźnia się do pracy. Zdarza mu się spóźnić 5-6 razy w ciągu miesiąca. Za każdym razem przedstawia inne wytłumaczenie: raz obwinia źle kursującą komunikację publiczną (Kowalski autobusem miejskim dojeżdża do pracy), innym razem mówi, że nie mógł znaleźć kluczy, następnym razem twierdzi, że zaspał. Spóźnienia nie przekraczają 20 minut, ale są kłopotem dla pozostałej załogi firmy. Kowalski pracuje w zespole ekspertów, więc aby zespół mógł rozpocząć rano pracę, musi czekać na spóźnialskiego. Właściciel firmy niejednokrotnie upominał Kowalskiego, ale bez skutku. Wreszcie zdecydował się nałożyć na podwładnego karę porządkową. Spóźnialski Kowalski otrzymał upomnienie od szefostwa.

Przykład 2: pani Nowak ma telefon służbowy, z którego regularnie prowadzi, oprócz tzw. firmowych, rozmowy prywatne. W efekcie pracodawca płaci wyższy rachunek za jej telefon. W zakładzie pracy obowiązuje zakaz wykonywania prywatnych połączeń z komórek służbowych. Wszyscy pracownicy wzięli sobie do serca ów zakaz, oprócz wspomnianej pani Nowak. Dostała więc karę nagany.

Warto przeczytać:

Inne przewinienia, za jakie pracownik może spodziewać się kary porządkowej, to choćby: kara dla inicjatora bójki na terenie firmy, kara dla pracownika, który używał samochodu służbowego do celów prywatnych, kara za niekulturalne zachowanie pracownika względem kierownictwa (wyzwiska pod adresem przełożonego) lub kara za samowolne opuszczenie stanowiska pracy w ciągu dnia pracy.

Kiedy zwolnienie dyscyplinarne, a kiedy kara porządkowa

Jeżeli pracownik łamie przepisy czy regulaminy notorycznie, świadomie, z premedytacją, jego szefostwo nie nałoży na niego kary porządkowej, lecz będzie dążyło do jego zwolnienia w trybie dyscyplinarnym. Gdy jednak zatrudniony popełni „lżejszy grzech”, taka sytuacja należeć będzie do wyjątkowych, a on będzie mógł w pewien sposób wytłumaczyć swoje zachowanie czy działanie, to karą, która go spotka, może być kara porządkowa.

Do ciężkich przewinień można więc zaliczyć stawienie się pracownika w pracy pod wpływem alkoholu i doprowadzenie do wypadku na terenie magazynu, w którym pracował. Przewinienie tzw. niższej rangi to np. to, gdy pracownik działu projektowego przez przypadek pomylił się w obliczeniach, na skutek czego projekt został cofnięty.

Rodzaje kar porządkowych

Przepisy wymieniają 3 rodzaje kar porządkowych: upomnienie, nagana oraz kara pieniężna. Co ważne, kary te nie mogą występować jednocześnie. To znaczy: jeśli pracodawca np. nałoży na pracownika naganę, nie może tym samym nakładać na niego kary pieniężnej.

Czy sądzisz, że w ciągu 5 lat automatyzacja może pozbawić Cię pracy? - takie pytanie zadała Polakom firma Devire. Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, pracownicy nie dostrzegają większych obaw związanych z robotami. Eksperci podkreślają jednak, że świadomość na ten temat jest zbyt niska. Zawody jakie dziś znamy mogą znikać lub przesuwać się w stronę innych kompetencji. Sprawdź w jakich sektorach pracownicy najbardziej obawiają się automatyzacja i jakie perspektywy stoją przed polskim rynkiem pracy.

Roboty pozbawią nas pracy? W tych branżach pracownicy boją s...

Dwie pierwsze kary, czyli upomnienie i nagana, mogą zostać nałożone na pracownika wtedy, gdy np. on naruszy porządek i ład w firmie, złamie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Trzecia kara, tzn. pieniężna, może spotkać pracownika, który swoim działaniem spowodował straty materialne, które są wymierne dla pracodawcy.

Jak odwołać się od kary porządkowej - wniosek

Pracownik ma prawo nie zgodzić się z karą porządkową, nałożoną na niego przez pracodawcę. Taką możliwość zatrudnionemu gwarantuje prawo. Art. 113. Kodeksu pracy mówi o tym, że karę w uzasadnionych okolicznościach uważa się za niebyłą, natomiast odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa się z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracownik może uznać, iż jest on niewinny, a kara została na niego nałożona niesprawiedliwie (zdarza się, że kara porządkowa jest wyrazem antypatii lub prowadzonych w firmie konfliktów na linii pracodawca - pracownik). Swój sprzeciw powinien przygotować na piśmie, treść tego pisma może wcześniej skonsultować np. ze związkami zawodowymi.

Warto przeczytać:

We wniosku może napisać choćby: „na podstawie art. 113. Kodeksu pracy wnoszę o uznanie za niebyłą karę porządkową, nałożoną na mnie dnia (…), a dotyczącą przypadku (...)”. Należy podać konkretne uzasadnienie. Jeżeli pracownik pierwszy raz popełnił błąd i przyznaje się do niego, w odwołaniu warto zaznaczyć, że to zdarzenie miało charakter incydentalny, zaś do tej pory pracownik wykonywał swoje obowiązki sumiennie, bez zastrzeżeń.

Na swój ruch, czyli przygotowanie pisma, ma określony czas. Sprzeciw należy wnieść w ciągu 7 dni od nałożenia na niego kary, a pracodawca (to do niego składa się sprzeciw) ma wówczas 2 tygodnie na przygotowanie odpowiedzi dla pracownika. Jeśli szef nie odpowie, to uznaje się, że sprzeciw został przez niego przyjęty. Przy rozpatrywaniu sprzeciwu pracodawca może, chociaż nie jest to wymóg, wziąć pod uwagę stanowiska organizacji związkowej, o ile taka w firmie funkcjonuje. Pracodawca przy rozpatrywaniu sprzeciwu może go w zupełności odrzucić albo uznać w pewnej części i tym samym złagodzić karę dla pracownika. Jeżeli szef odrzuci sprzeciw, pracownikowi pozostaje droga sądowa dochodzenia sprawiedliwości.

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu