Kredyty mieszkaniowe dostać coraz trudniej, więc Polacy coraz częściej korzystają z profesjonalnej pomocy

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny, coraz częściej zwracają się o pomoc do profesjonalnych pośredników.
Osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny, coraz częściej zwracają się o pomoc do profesjonalnych pośredników. Andrzej Banas / Polska Press
Rekomendacja KNF zmieniająca sposób wyliczania zdolności kredytowej, stanęła wielu Polakom na drodze do realizacji marzenia o posiadaniu własnego „M” – tłumaczą eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. Osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny, coraz częściej zwracają się o pomoc do profesjonalnych pośredników.

W II kwartale 2022 r. eksperci finansowi należący do Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) udzielili kredytów hipotecznych na sumę przeszło 9,1 mld zł, czyli o 8 proc. niższą niż w poprzednio analizowanym okresie.

Co jest przeszkodą na drodze do własnego M?

Zdaniem ekspertów z ZFPF spadek dotyczący kredytów mieszkaniowych to efekt podwyżek stóp procentowych oraz rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, która zmieniła zasady wyliczania zdolności kredytowej.

Ja wskazują, z powodu nowej rekomendacji KNF do końca marca 2022 r. banki musiały wprowadzić w życie nowe wytyczne.

Co dokładnie rekomenduje KNF?

ZFPF tłumaczy, że jedna z najważniejszych zmian mówi o tym, iż przy wyliczaniu zdolności kredytowej klientów banki mają brać pod uwagę zmianę poziomu stopy procentowej o nie mniej niż 5 pp. a nie, jak to było wcześniej – 2,5 pp.

Ponadto, w procesie analizowania zdolności kredytowej mają przyjmować wyższe, niż to miało miejsce przed zmianami, koszty utrzymania gospodarstwa domowego.

Nowelizacja została wywołana wzrostem stóp procentowych. Podwyżki spowodowały, że siła nabywcza i zdolność kredytowa wielu konsumentów uległa znacznemu pogorszeniu, co z kolei przełożyło się na wzrost ryzyka braku spłaty zaciągniętych kredytów.
Wprowadzając nowe zasady obliczania zdolności kredytowej, KNF chciała pomóc bankom ograniczyć to ryzyko w przyszłości. W konsekwencji w II kw. można było obserwować gwałtowne ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych dla wielu potencjalnych kredytobiorców.

Pomocy coraz częściej szukamy u profesjonalistów

Adrian Jarosz, prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego i prezes Zarządu Expander Advisors wskazuje, że na skutek bardzo słabej dostępności kredytów hipotecznych, osoby, które „chciały kupić wymarzone mieszkanie czy zbudować dom, dużo chętniej korzystały z profesjonalnej pomocy ekspertów finansowych, którzy nie tylko są na bieżąco ze zmianami w polityce banków, ale doskonale znają ich oferty i warunki przyznawania środków”.

Dariusz Lewandowski, członek zarządu Notus Finanse tłumaczy, że zwracanie się o pomoc do pośredników finansowych wskazują na pewną prawidłowość. - Gdy zmieniają się zasady wyliczania zdolności kredytowej, a banki są zmuszone „zaostrzyć” swoją politykę, potencjalni kredytobiorcy szukają pomocy eksperta kredytowego (…) Jednocześnie w tle widać malejącą liczbę składanych wniosków kredytowych, co przełoży się na dalsze spadki wartości udzielanych kredytów w kolejnym kwartale. Z drugiej strony, można już mówić o stabilizacji poziomu zdolności kredytowej oraz chęci sektora bankowego do udzielania kredytów. Wydaje się, że rynek powoli znajduje równowagę, a popyt będzie wracał do „normy” – tłumaczy ekspert.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu