Krynica Forum 2022: Eksport drewna – fakty i mity

Akcja specjalna Krynica Forum 2022
Wideo
od 16 lat
– Chciałbym z całą mocą podkreślić, że nie zajmujemy się eksportem drewna. Nawet nie mamy takiego prawa – mówił Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach trwającej właśnie konferencji „Krynica Forum ’22 – Wzrost i Odbudowa”.

Spis treści

Forum rozpoczęło się w środę i trwało do 21 października. Brali w nim udział m.in. przedstawiciele rządu, władz samorządowych i lokalnych, środowiska naukowego, a także przedstawiciele biznesu i organizacji branżowych. Podczas licznych paneli, debat, warsztatów i spotkań networkingowych starali się wspólnie wypracować rozwiązania na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa, dobrobytu, społecznej spójności oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów Europy środkowo-wschodniej.

Wśród uczestników Krynica Forum nie zabrakło m.in. przedstawicieli Lasów Państwowych i przemysłu drzewnego. Warto zauważyć, że w Polsce w sposób zrównoważony pozyskuje się ponad 40 mln metrów sześciennych drewna, co sprawia, że krajowe firmy drzewne zajmują czołowe pozycje na rynku europejskim.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych: Budujemy przemysł drzewny, nie zajmujemy się eksportem

Niestety, w przestrzeni publicznej narosło wiele mitów dotyczących eksportu nieprzerobionego drewna z Polski. Eksperci sektora leśno-drzewnego wyjaśnili faktyczny obraz sytuacji podczas czwartkowego panelu dyskusyjnego „Eksport drewna. Fakty i mity”.

– Na prawie jednej trzeciej powierzchni kraju prowadzimy zrównoważoną gospodarkę leśną, m.in. drewnem. My nie zajmujemy się eksportem drewna, my jesteśmy od tego, żeby w sposób racjonalny, oparty na określonych zasadach budować przemysł drzewny. I to właśnie robimy. To my jesteśmy sukcesem przemysłu drzewnego – powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Podkreślił jednocześnie, że Lasy Państwowe nie są nastawione na zysk, a zarzuty dotyczące handlu drewnem są bardzo krzywdzące. – Mamy wiele bardzo różnych celów i zadań do spełnienia; bardzo istotny jest m.in. cel społeczny. Jeszcze raz powtarzam: Lasy Państwowe nie zajmują się eksportem drewna. Zdarzają się przypadki, że drewno jest odsprzedawane przez firmy, ale my nie mamy na to wpływu i nie mamy z tym absolutnie nic wspólnego – dodał.

500 mln drzew rocznie

Głos w dyskusji zabrał również dr hab. Piotr Gołos, zastępca dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa ds. ekonomicznych. – Zarzuty związane z licznymi publikacjami, w których wprost przypisuje się Lasom Państwowym jakąś dziwną rolę, sugerując, że eksportują dużą ilość surowca drzewnego, oczywiście mijają się z prawdą. Lasy Państwowe dbają o nasze lasy. W ciągu roku sadzą 500 mln drzew – podkreślił Piotr Gołos. Przypomniał jednocześnie, że Lasy Państwowe to jedna z największych instytucji zarządzających majątkiem Skarbu Państwa, która realizuje szereg zadań społecznych, o charakterze przyrodniczym. To wszystko wpisuje się w zrównoważoną, wielofunkcyjną gospodarkę.

Naczelnik  Biura Marketingu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Paweł Boski podkreślił, że całe postępowanie tej instytucji prowadzone jest w oparciu o racjonalną gospodarkę leśną. Wyjaśnił również, jak wygląda sprzedaż drewna: – Mamy dwa główne kanały dystrybucji surowca drzewnego. Pierwszym jest sprzedaż detaliczna – i to jest priorytet dla nas jako leśników. Natomiast drugim istotnym elementem gospodarki leśnej związanej ze sprzedażą surowca jest współpraca z przemysłem drzewnym.

Jeśli chodzi o samą formę sprzedaży dla przedsiębiorców, Lasy Państwowe utworzyły specyficzny system sprzedaży elektronicznej, który można podzielić na dwa kanały dystrybucji. Jest to kanał sprzedaży aukcyjnej oraz kanał tzw. przetargów ograniczonych dla przedsiębiorców, którzy posiadają historię zakupów w LP. – Pierwszy system to zwykły system aukcyjny licytacji prostych, gdzie głównym kryterium jest kryterium ceny. Drugi system umożliwia przedsiębiorcom nabycie surowca w atrakcyjnej cenie, ponieważ nie ma tam kryteriów licytacyjnych – tłumaczył Paweł Boski.

Współpraca Lasów Państwowych z przemysłem drzewnym

Paneliści poruszyli również temat współpracy Lasów Państwowych z przemysłem drzewnym i zakładami usług leśnych. Hubert Durczak, kierownik ds. Zakupów Surowców Drzewnych w spółce Steico, przyznał, że relacje są trudne, a rozmowy czasem bywają burzliwe. Ta współpraca rozwija się jednak i będzie rozwijać się nadal. Żadna ze stron nie może bowiem funkcjonować bez pozostałych.

– Współpraca z przemysłem drzewnym od wielu lat jest burzliwa, natomiast generalne umożliwiła rozbudowanie przemysłu drzewnego, jego pozycji w Europie oraz infrastruktury na tak wysokim poziomie, na jakim jest obecnie, a jednocześnie pozwala na uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży drewna – zwrócił uwagę Paweł Boski.

Organizatorem „Krynica Forum ’22 – Wzrost i Odbudowa” jest Instytut Kościuszki, wspierany przez władze województwa małopolskiego oraz grono intelektualistów skupionych wokół Nowej Konfederacji.
Więcej: krynicaforum.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu