Millenialsi chcą automatyzacji w miejscu pracy. Co rewolucja robotów oznacza dla rynku pracy?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Automatyzacja — wbrew powszechnym obawom — nie pozbawi ludzi zatrudnienia, a wręcz przeciwnie, wygeneruje nowe miejsca pracy. Wśród 58 milionów miejsc pracy, które automatyzacja wykreuje, aż do 2/3 zajęć będzie dotyczyło wysoko wykwalifikowanych pracowników, uważają eksperci.
Automatyzacja — wbrew powszechnym obawom — nie pozbawi ludzi zatrudnienia, a wręcz przeciwnie, wygeneruje nowe miejsca pracy. Wśród 58 milionów miejsc pracy, które automatyzacja wykreuje, aż do 2/3 zajęć będzie dotyczyło wysoko wykwalifikowanych pracowników, uważają eksperci. Robert Woźniak / Polska Press
Udostępnij:
Rewolucja robotów rzekomo czai się tuż za rogiem, a maszyny i algorytmy tylko czekają, żeby zająć miejsce ludzi. Skąd bierze się takie przeświadczenie? Jak się okazuje, z niewiedzy. Tymczasem automatyzacja — wbrew powszechnym obawom — nie pozbawi ludzi zatrudnienia, a wręcz przeciwnie, wygeneruje nowe miejsca pracy. Wśród 58 milionów miejsc pracy, które automatyzacja wykreuje, aż do 2/3 zajęć będzie dotyczyło wysoko wykwalifikowanych pracowników, uważają eksperci.

Czy pracownicy chcą automatyzacji w swojej pracy? Z raportu Automation Pulse wynika, że zdecydowanie tak. Czy wiedzą, na czym polegać ma robotyzacja? Większość (75%) uważa że wie, ale zapytani o szczegóły najczęściej powielają popularne stereotypy, jak np. ten, że technologia istnieje wyłącznie po to, aby zastąpić ludzi.

Przyjdzie robot i pozamiata?

75% respondentów biorących udział w badaniu Automation Pulse uważa, że wie, czym jest automatyzacja. Jednak, gdy poproszono ich o zdefiniowanie tego pojęcia, 55% zrobiło to błędnie, powielając popularne stereotypy, jak np. ten, że technologia istnieje wyłącznie po to, aby zastąpić ludzi. Tak uważa jedna szósta (17%) pytanych.
- Różne odpowiedzi, mylenie pojęć, bądź kompletnie nietrafione tezy wskazują na jedno: w kontekście automatyzacji potrzebna jest edukacja. - uważa Michał Nowak, Analityk Biznesowy z BPSC, firmy, która jest dostawcą zaawansowanego oprogramowania dla biznesu. Jak zaznacza ekspert z katowickiej spółki technologicznej, potrzebne są szkolenia i angażowanie pracowników — Cyfrowa transformacja, bo to ona jest nierozerwalnie związana z automatyzacją, to nie tylko zmiana technologiczna, ale także kulturowa i organizacyjna. Żeby pracownicy nie bali się zmiany, muszą wcześniej dowiedzieć się, co ich czeka, jakie są scenariusze na przyszłość. — kończy Michał Nowak.

Pracownicy o automatyzacji

Na początku tego roku Światowe Forum Ekonomiczne przewidziało, że automatyzacja — wbrew powszechnym obawom — nie pozbawi ludzi zatrudnienia, a wręcz przeciwnie, wygeneruje nowe miejsca pracy. Wśród 58 milionów miejsc pracy, które automatyzacja wykreuje, aż do 2/3 zajęć będzie dotyczyło wysoko wykwalifikowanych pracowników, uważają eksperci.
- Praktyka od XIX w. jest taka sama: pracodawcy chcą zmaksymalizować wartość, jaką uzyskują od pracowników, jednocześnie minimalizując koszty pracy. Jeżeli większe nasycenie technologią będzie pozwalało zrobić to taniej lub bardziej efektywnie, wtedy będą korzystać z IT, aby to osiągnąć. - tłumaczy Michał Nowak z BPSC. Co ważne, zdecydowana większość pytanych (81%) podziela ten podgląd i uważa, że dzięki automatyzacji praca będzie bardziej znacząca i rozwojowa. Największymi zwolennikami automatyzacji są osoby w wieku 25-40, czyli popularni millenialsi. Aż 63% przedstawicieli tej generacji jest przekonana, że robotyzacja w miejscu pracy jest korzystna, jeśli jest właściwie stosowana i w niektórych obszarach zmniejsza obciążenia pracowników.

Rosną przychody i produktywność

Pracownicy dają cyfrowym zmianom zielone światło. To ważny sygnał dla biznesu. Jakie branże, zdaniem pytanych, mogą najwięcej wygrać na automatyzacji? Najwięcej pytanych (70%) uważa, że sektor transportu i logistyki może zyskać najwięcej . Nieco mniej (66%) jest zdania, że robotyzacja będzie wartością dodaną dla sektora usług finansowych i bankowych. Najmniej szans pytani dają opiece zdrowotnej (48%) oraz administracji publicznej (45%), w tych obszarach korzyści z automatyzacji według nich będą najniższe.
Zgodnie z najnowszymi badaniami, przeprowadzonymi przez Centre for Economics and Business Research, wpływ automatyzacji ma bardzo pozytywny wpływ na przedsiębiorstwa. Jak wynika z analizy CEBR, wdrożenia związane z automatyzacją wpływa na przychody, które rosną o 5-7% i produktywność, która rośnie nawet o 15%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie