PIT na nowych zasadach. Jak znaleźć i edytować gotowy do wysłania PIT-37 lub PIT-38?

Anna Bartosiewicz
Tomasz Supeł/ Pixabay.com
Jeżeli zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT-37 lub PIT-38, odpowiedź jest prosta: nie musisz tego robić. Podatnicy mają do swojej dyspozycji nowy, rządowy program, w którym znajdziesz gotowy do wysłania PIT online. Zobacz, jak rozliczyć PIT na nowych zasadach.

PIT-37 oraz PIT-38 wchodzą w nową fazę cyfryzacji. Podatnicy uzyskali dostęp do usługi, która pozwala złożyć zeznanie podatkowe bez jakichkolwiek obliczeń. Wszystko za sprawą rządowego programu Twój e-PIT. Zgodnie z życzeniem Ministerstwa Finansów (MF) od tego roku rozliczenie PIT przygotowuje za ciebie urzędnik. I to całkowicie bezpłatnie. Gotowy do wysłania PIT od 15 lutego powinien czekać na osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, czyli podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. (Osoby prowadzące działalność gospodarczą składają formularze PIT-36 i PIT-36L).

Twój e-PIT – rozliczenie PIT online

Wypełnione zeznanie podatkowe znajdziesz na platformie Twój e-PIT. Nie musisz już pamiętać o terminie złożenia deklaracji, szukać księgowej czy ślęczeć na dokumentami z kalkulatorem w ręku. Od 15 lutego PIT ma czekać na zatwierdzenie w systemie online.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Automatycznie wypełnione zeznanie podatkowe można złożyć na platformie Twój e-PIT. Nowy serwis dla podatników działa na najbardziej popularnych przeglądarkach internetowych, również w wersji mobilnej. Co więcej, jego istnienie do niczego nie zobowiązuje. Masz prawo zignorować Twój e-PIT bez żadnych konsekwencji finansowych, chociaż warto zajrzeć tutaj przed 30 kwietnia.

Twój e-PIT daje pracownikowi dostęp do spersonalizowanego zeznania podatkowego. Oznacza to możliwość: osobistej akceptacji i wysyłki deklaracji, wyboru sposobu rozliczenia, a także – zmiany i edycji zawartych w formularzu danych – w tym informacji o organizacji pożytku publicznego (OPP) i uldze na dzieci. Tylko od ciebie zależy, czy zaakceptujesz, czy też odrzucisz przygotowany przez urząd formularz PIT. Nadal wolno ci korzystać z innych form rozliczenia, skarbówka pozwala również na wypełnienie deklaracji od zera. Dlaczego jest to syzyfowa praca, większości osób nie trzeba tłumaczyć.

Zalety programu Twój e-PIT

W przygotowanym do wysyłki szablonie deklaracji podatkowej znajdziesz dane z ubiegło roku, m.in.:

 • numer rachunku bankowego podatnika
 • informacje o uldze na dzieci
 • dane organizacji pożytku publicznego (OPP)

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz już wprowadzać danych ponownie. Jeżeli nie zmieniłeś numeru konta, a 1% podatku dochodowego przeznaczasz dla tej samej organizacji co w roku ubiegłym, możesz mieć pewność, że urząd dopilnuje za ciebie wszystkich formalności bez dodatkowego nakładu pracy z twojej strony. Każda rubryka formularza PIT będzie wypełniona. Program wskaże nawet cel szczegółowy i zaznaczy w twoim imieniu zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1%. (Niektóre fundacje i stowarzyszenie kierują później do swoich darczyńców pisemne podziękowania za wsparcie.) Cały dokument możesz edytować.

Gdzie znaleźć wypełniony PIT-37  i PIT-38?

Aby zyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego (PIT-37 lub/ i PIT-38), należy wejść na rządową stronę podatki.gov.pl, a następnie wybrać Twój e-PIT i zweryfikować swoją tożsamość. W tym celu nie musisz składać żadnego wniosku w urzędzie skarbowym czy przez e-Puap.

Jak rozliczyć PIT i złożyć deklarację online?

1. Otwórz stronę podatki.gov.pl
2. Wybierz Twój e-PIT
3. Uwierzytelnij się w systemie
4. Sprawdź dane przed wysyłką, ewentualnie edytuj je
5. Zaakceptuj, a następnie wyślij zeznanie podatkowe
6. Pobierz UPO

Uwaga
W przypadku rozliczenia PIT online należy pobrać UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

PIT-37/ PIT-38 – uwierzytelnienie za pomocą danych

Wpisz swoje dane: (PESEL lub NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu za 2017 rok i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 rok.

PIT-37/ PIT-38 – uwierzytelnienie za pomocą profilu zaufanego

Profil zaufany umożliwia załatwianie wybranych spraw urzędowych online, bez wychodzenia z domu. Można go wyrobić na różne sposoby, m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub w wybranych instytucjach, np. w urzędzie skarbowym, urzędzie wojewódzkim czy w banku. Jeżeli nie masz jeszcze profilu zaufanego, możesz złożyć wniosek o jego wyrobienie online. Jesteś w stanie to zrobić w Portalu Podatkowym pod adresem podatki.gov.pl, ale i tak trzeba będzie zatwierdzić PZ przez wybraną instytucję. https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ Wykaz punktów potwierdzających profil zaufany znajdziesz w serwisie podatkowym.

Podpis Profilem Zaufanym wymaga zalogowania się na swoje konto. W tym celu należy wpisać identyfikator użytkownika lub adres e-mail, na który dokonano rejestracji oraz podać hasło.

Edycja rozliczenia PIT 2019

Po uwierzytelnieniu się w systemie Twój e-PIT znajdziesz gotowy formularz. W rozliczeniu zostaną uwzględnione:

 • twoje dochody
 • zapłacone zaliczki
 • wysokość odliczonych składek
 • wysokość ulgi na dzieci

Domyślnie zostanie ustawiony taki sam sposób rozliczenia PIT jak w roku ubiegłym. Możesz go zmienić na bardziej dogodny, np. z indywidualnego na:

 • wspólnie z małżonkiem
 • jako osoba samotnie wychowująca dzieci

Edycja danych w programie e-PIT jest łatwa i nie powinna przysporzyć problemów nawet tym osobom, które dotychczas korzystały z pomocy księgowych. Po uwierzytelnieniu:

 • zmienisz sposób rozliczenia
 • wprowadzisz dane organizacji pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1% podatku
 • zmienisz dane OPP
 • dodasz ulgę na dzieci
 • zmienisz dane ulgi prorodzinnej
 • dodasz inne dane
 • odrzucisz przygotowany PIT (wówczas musisz rozliczyć się na własną rękę w innej formie)
 • nic nie zrobisz

Do kiedy zrobić rozliczenie PIT?

W 2019 r. po raz pierwszy nie trzeba nigdzie zgłaszać rozliczenia PIT. Jeżeli zastanawiasz się, do kiedy PIT-37 powinien wpłynąć do urzędu skarbowego, odpowiedź jest prosta: jak co roku termin składania deklaracji podatkowych osób fizycznych mija 30 kwietnia. Do tego czasu możesz edytować zeznanie podatkowe, zlikwidowano natomiast obowiązek składania PIT-ów. Podatnik, który nie złoży deklaracji PIT do końca kwietnia, nie poniesiesz żadnych konsekwencji finansowych. Po prostu dokument przygotowany przez urzędnika zostanie uznany za złożony w terminie.

Uwaga
Na sprawdzenie swojego rozliczenia PIT masz czas do 30 kwietnia. W przypadku braku poprawek PIT-37 zostanie złożony automatycznie. To samo dotyczy deklaracji PIT-38.

Dlaczego warto sprawdzić PIT-37?

Twój e-PIT daje wiele możliwości, ale nie jest doskonały. Dlatego, zanim wyślesz deklarację PIT, zastanów się, co uprawnia cię do zwrotu podatku. Nie zwlekaj także z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Im wcześniej wyślesz zeznanie podatkowe, tym prędzej otrzymasz wróci do ciebie nadpłacony podatek. W poprzednich latach fiskus miał 3 miesiące na zwrot podatku, ale użytkownicy platformy e-PIT muszą dostać nadpłacone środki w ciągu 45 dni.

Szukasz pracy? Sprawdź ogłoszenia na Gratka.pl

Inna procedura obejmuje osoby, które mają podatek do zapłaty. W razie konieczności uiszczenia dopłaty urząd skarbowy poinformuje cię o tym do 31 maja. Pamiętaj, na zapłacenie podatku przysługuje tylko 7 dni od otrzymania stosownej informacji. Później skarbówka zacznie naliczać odsetki.

PIT-37 – co można odliczyć od podatku?

W rozliczeniu PIT warto uwzględnić przysługujące nam ulgi i odliczenia. Dawca krwi może dokonać odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, wyznawca – odliczenia darowizny na cele kultu religijnego (pod warunkiem, że obdarowana organizacja spełnia odpowiednie kryteria), poszkodowani w wypadkach mają prawo odliczyć wydatki na rehabilitację, a osoby dokonujące wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) są w stanie „odzyskać” część wpłaconych środków. Warto także wspomnieć, że nadal jest dostępna ulga na internet. Każdy może skorzystać z niej dwa razy, pod warunkiem że dokonuje odliczenia dwa lata z rzędu.

Najpopularniejsze ulgi i odliczenia od podatku to:

 • ulga na dziecko
 • odliczenie darowizny
 • ulga na internet
 • ulga z tytułu oszczędzania na IKZE
 • ulga rehalibilitacyjna
 • składki zdrowotne ZUS

Jeżeli nie Twój e-PIT, to co?

Gotowe rozliczenie PIT będzie na ciebie czekać bez względu na to, ile masz źródeł dochodu. Nie oznacza to jednak, że musisz korzystać z platformy Twój e-PIT. W dalszym ciągu masz prawo wybrać inną formę deklaracji elektronicznej lub pozostać przy rozliczeniu tradycyjnym – wówczas należy dostarczyć druk PIT-37 czy PIT-38 do urzędu skarbowego. Możesz złożyć taką deklarację osobiście lub drogą pocztową.

Szukasz pracy? Sprawdź ogłoszenia na Gratka.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu