Podwyżka to marzenie niemal każdej osoby pracującej w sektorze publicznym. W 2019 r. na podwyżki mogą liczyć liczne grupy zawodowe, m.in. nauczyciele, urzędnicy i mundurowi. Sprawdź, jak duże podwyżki dostaną przedstawiciele popularnych zawodów.

Podwyżki stały się przedmiotem licznych protestów. Rok 2018 upłynął pod znakiem walki o wyższe płace w sferze budżetowej. Związki zawodowe domagały się wyższych płac, a Kancelarię Premiera zasypywały listy sygnowane przez przedstawicieli związków zawodowych. Akcje protestatyjne organizowali policjanci, pracownicy sądów czy urzędnicy. Niektórzy pracownicy domagający się podwyżek w ramach prostu brali masowo L4, inni przestali się mniej przykładać do swoich codziennych obowiązków.

Na proteście policjantów skorzystało wielu kierowców. Dzięki akcji protestacyjnej udało im się uniknąć mandatów. Sprawdziliśmy, którzy pracownicy budżetówki dostali najbardziej spektakularne podwyżki w 2019 roku.

Podwyżki dla nauczycieli

Nauczyciele mogą spodziewać się podwyżek rzędu 5%, od 121 do 166 zł brutto. Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt odpowiedniego rozporządzenia, które zakłada, że stażysta będzie zarabiał o 121 zł brutto więcej, nauczyciel kontraktowy dostanie 124 zł podwyżki, nauczyciel mianowany – 141 zł, a nauczyciel dyplomowy – podwyżkę rzędu 166 złotych. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego nauczyciele mogą liczyć na różnego rodzaju dodatki określone w ustawie Karta nauczyciela.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Podwyżki w wojsku (dla żołnierzy zawodowych)

Podwyżki dostali zawodowi żołnierze. 1 stycznia 2018 r. zmienił się wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej, od której ustala się podstawowe uposażenie żołnierza zawodowego. Wzrósł on z 3,2 do 3,63. Dzięki temu nastąpił wzrost przeciętnego uposażenia żołnierza zawodowego z 4874,53 zł brutto do 5529,54 zł brutto. Podwyżka wyniosła 655 zł brutto (ok. 540 zł netto).

Podwyżki dla urzędników

2019 r. niesie ze sobą podwyżki dla pracowników urzędów, instytucji państwowych i samorządowych. Związkowcy wywalczyli 2,3% podwyżki dla członków korpusu służby cywilnej. Rząd postanowił odmrozić kwotę bazową w państwowej sferze budżetowej. Wzrosła ona z 1874 zł do 1917 zł (o 43 zł), przy czym nie była odmrażana od 2008 roku. Zwiększą się nakłady na fundusz płac, ale nie wiadomo, jaka część środków zostsanie przeznaczona na podwyżki, a jaka – na nowe etaty. Przykładowa pensja urzędnika, którą ustala się według mnożnika 2.0, w 2019 r., może pójść w górę o 86 zł brutto. Dla porównania, wynagrodzenie w administracji rządowej może wzrosnąć o 260 zł.

QUIZ. Dochód podstawowy. Sprawdź, co wiesz o pensji dla każdego, nawet bez pracy

Podwyżki dla policjantów

W 2018 r. związki zawodowe służb mundurowych zawarły porozumienie w kwestii podwyżek z MSWiA (Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracje). Związkowcom udało się wynegocjować wzrost pensjii policjantów, strażaków, pracowników Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa rzędu 655 zł miesięcznie brutto. W porównaniu z 2015 r., wzrost wyniesie 800 zł. W służbach mundurowych od lat brakuje rąk do pracy.

Podwyżki dla pracowników cywilnych wojska

Podwyżki dostaną także pracownicy cywilni wojska. Od stycznia ich płace wzrosły średnio o ponad 300 zł brutto. Dla porównania, w 2016 r. wynagrodzenia pracowników cywilnych poszły w górę średnio o 250 zł, a w 2017 r. - o 200 złotych.

Planujesz zmianę pracy? Odwiedź stronę Gratka.pl lub aplikację Gratki

Podwyżki dla ratowników medycznych

Kolejną grupą, która odczuje wzrost płac, są ratownicy medyczni. Ich zarobki wzrosły o 400 zł brutto, ale podwyżki przysługują jedynie ratownikom pogotowia. Nie objęły ratowników pracujących na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR) oraz na izbach przyjęć. Podniesiono pensje ok. 16 tys. ratowników medycznych. Podwyżki zostaną wypłacone w formie dodatku do wynagrodzenia.

Podwyżki dla pracowników naukowych

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Konstytucja dla Nauki) od stycznia wzrosło minimalne wynagrodzenia zasadnicze pracowników uczelni wyższych i Polskiej Akademii Nauk. Wydatki na fundusz płac zwiększyły się one o 7%. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szacuje, że podwyżki obejmą ponad 40 000 nauczycieli akademickich (62,3%), głównie adiunktów.

Rozporządzenie o minimalnym wynagrodzeniu dla pracowników uczelni gwarantuje profesorom płacę na poziomie minimum 6410 zł brutto. To o ponad 1000 zł więcej niż w 2018 roku. MNiSW przewidziało także 5320 zł dla profesorów uczelnianych, 4680 zł dla adiunktów (podwyżka rzędu 860 zł) oraz 3205 zł brutto dla asystentów, wykładowców, lektorów i instruktorów (wzrost o 800 zł).

Podwyżki dla pracownków sądów i prokuratur

Wzrost płac miał również miejsce w przypadku urzędników, asystentów oraz innych pracowników pomocniczych zatrudnionych w sądach i prokuraturach. Pensje pracownków sądów i prokuratur zwiększyły się o 5%, średnio o 200 zł brutto.

Szukasz lepszej pracy? Porównaj oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Podwyżki dla sędziów

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało na 2019 r. podwyżki dla sędziów. Resort sprawiedliwości przewidził wzrost wynagrodzenia zasadniczego sędziego na poziomie 615 zł miesięcznie.

Podwyżki dla pracowników skarbówki

W gronie osób z podwyżkami znaleźli się pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) – wyspecjalizowanej administracji rządowej, która powstała w wyniku połączenia Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej. Wynagrodzenia urzędników z KAS poszybowały w górę o 655 zł.