Polacy decydują się na inne auta niż dotychczas. Zaszła poważna zmiana

Maciej Badowski
Opracowanie:
Flota samochodów wykorzystywanych w najmie długoterminowym wzrosła w ub.r. o 8,5 proc rdr. – wynika z raportu PZWLP.
Flota samochodów wykorzystywanych w najmie długoterminowym wzrosła w ub.r. o 8,5 proc rdr. – wynika z raportu PZWLP. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
W 2024 roku rynek długoterminowego najmu samochodów w Polsce zanotował wzrost o 8,5 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Szczególnie duże zainteresowanie tą formą korzystania z pojazdów odnotowano wśród mikro- i małych przedsiębiorstw..

Wzrost zainteresowania najmem długoterminowym

W 2024 roku polskie firmy i przedsiębiorcy zakupili łącznie ponad 376 tysięcy nowych samochodów osobowych, co stanowi wzrost o 9,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. To oznacza wzrost wolumenu o 32 tysiące pojazdów rok do roku. Szczególnie dynamiczny wzrost sprzedaży odnotowano wśród najmniejszych firm, gdzie wyniósł on aż 34,1 proc.

Wzrost zainteresowania najmem długoterminowym jest widoczny również w liczbach dotyczących nowych samochodów osobowych kupionych na potrzeby tej formy użytkowania. W 2024 roku zakupiono o 4,5 proc. więcej nowych aut niż rok wcześniej, co daje łącznie 89,4 tysiąca pojazdów. Co czwarty nowy samochód osobowy trafiający do firm i przedsiębiorców był wynajmowany długoterminowo.

Wyzwania i dynamika rynku

Rok 2024 był dla branży najmu długoterminowego w Polsce pełen wyzwań.

Wielkość sfinansowanej i zarządzanej aktywnej floty wzrosła o 8,5 proc., a podobna dynamika utrzymywała się przez cały rok, niemniej oczekiwania branży były większe. Tempo wzrostu branży nakręcała dynamika w segmencie mikro i małych przedsiębiorców, spośród których coraz więcej korzysta z najmu. Trzon klientów naszej branży wciąż jednak stanowią duże firmy – zauważył Robert Antczak, prezes PZWLP.

Niepewna sytuacja gospodarcza wpłynęła na ostrożność dużych firm przy podejmowaniu decyzji dotyczących floty. Tempo wzrostu rynku w 2024 roku było wolniejsze niż w poprzednich latach.

Mówiąc bardziej obrazowo, główny motor napędowy branży wynajmu długoterminowego w Polsce, a więc duże firmy, pracował w zeszłym roku na niższych obrotach, co rzutowało na sytuację całej branży – stwierdził Antczak.

Transformacja napędów i preferencje klientów

Rok 2024 przyniósł również zmiany w preferencjach dotyczących napędów w wynajmowanych samochodach. Trend wypierania silników wysokoprężnych przez auta nisko- i zeroemisyjne umocnił się. Udział aut z benzynowymi jednostkami wynosił na koniec roku 54,9 proc., a diesle stanowiły niewiele ponad 30 prox. floty.

Największy wzrost odnotowano w przypadku samochodów z napędami hybrydowymi i elektrycznymi. Na koniec grudnia 2024 roku ich udział wyniósł 14 proc., co oznacza wzrost o 2,7 punktu procentowego w porównaniu do roku poprzedniego.

– Wciąż relatywnie niewielki, ale z pewnością już nie marginalny, jak to miało miejsce jeszcze 3-4 lata temu, pozostawał odsetek samochodów w pełni elektrycznych i wynosił na koniec minionego roku 3,4 proc., o 1,1 p.p. więcej niż rok wcześniej – zauważono w raporcie.

Wyzwania dla branży rent a car

Rok 2024 był trudny dla branży Rent a Car w Polsce. Makroekonomiczne wyzwania wpłynęły na działalność wypożyczalni samochodów, które w Polsce obsługują głównie firmy korzystające z aut przy okazji podróży biznesowych czy realizacji projektów.

– Sytuacja makroekonomiczna odciska wyraźne piętno na działalności wypożyczalni samochodów. W strukturze klientów firm Rent a Car w Polsce, odmiennie niż np. w USA, czy krajach południowej Europy, największą część stanowią firmy korzystające z wypożyczalni aut np. przy okazji podróży biznesowych, realizacji okresowych projektów czy w sytuacjach awaryjnych. Ze względu na wysokie koszty działalności, firmy poszukują obecnie oszczędności i ograniczają wydatki – wskazał Paweł Piórkowski z PZWLP.

Podsumowanie i prognozy na przyszłość

Rynek długoterminowego najmu samochodów w Polsce konsekwentnie rośnie, mimo wyzwań gospodarczych. Zwiększone zainteresowanie wśród mikro- i małych przedsiębiorstw oraz rosnąca popularność aut nisko- i zeroemisyjnych wskazują na dalszy rozwój tej formy użytkowania pojazdów.

Pomimo trudności, branża najmu długoterminowego pozostaje jedną z najchętniej wybieranych form finansowania samochodów przez polskie firmy i przedsiębiorców. W przyszłości można spodziewać się dalszego wzrostu, zwłaszcza w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby optymalizacji kosztów w firmach.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu