Polacy zaczynają szukać u deweloperów nie tylko nowych mieszkań, ale i domów

Andrzej Prajsnar/AIP
Karolina Misztal/Polska Press
Rośnie zamożność Polaków a jednocześnie stajemy się bardziej mobilni jeśli chodzi o wybór miejsca pracy; ciekawa oferta jest w stanie skłonić nas do zmiany miejsca zamieszkania. To powoduje, że wzorem obywateli zamożniejszych krajów, Polacy zaczynają się coraz bardziej interesować ofertami gotowych domów, a deweloperzy takie inwestycje uwzględniają w swoich planach.

Budowa nowych domów nie jest szczególnie eksponowanym aspektem działalności krajowych deweloperów. Trudno się temu dziwić, bo domy stanowią tylko 3 proc. spośród 58 000 nieruchomości oferowanych przez inwestorów mieszkaniowych na portalu RynekPierwotny.pl.

W ciągu ostatnich 3 - 4 lat wyraźnie wzrosła jednak liczba inwestycji deweloperskich. Warto zatem sprawdzić, czy trwający boom na rynku pierwotnym przyczynił się do wzrostu podaży nowych domów budowanych przez deweloperów. W dłuższej perspektywie, znaczenie takich budynków może wzrastać dzięki zmianom demograficznym.

Oferta nowych lokali mieszkalnych jest bardzo skoncentrowana w sześciu metropoliach: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk oraz w pozostałych miastach wojewódzkich. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że podobna sytuacja dotyczy również rynku domów jednorodzinnych.

Oferta nowych domów „od dewelopera”, skupia się głównie w sąsiedztwie największych miast. We wznoszeniu takich budynków na terenie metropolii, przeszkadzają przede wszystkim wysokie ceny gruntów. Inną kwestią są preferencje wielu klientów firm deweloperskich, którzy poszukują odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Polacy zaczynają szukać u deweloperów nie tylko nowych mieszkań, ale i domów
mat. prasowe

Informacje zaprezentowane na poniższej mapie sugerują, że budowa nowych domów przez deweloperów, skupia się przede wszystkim w okolicach Warszawy, Poznania, Krakowa oraz Wrocławia. Mniejsze skupiska inwestycji można zobaczyć np. blisko Trójmiasta, Szczecina i Katowic. Zgodnie z danymi portalu RynekPierwotny.pl, pod koniec września 2017 roku dokładna podaż nowych domów z oferty deweloperów wynosiła:

Gdzie budują i ile

Warszawa i graniczące powiaty - 589 domów
Kraków i graniczące powiaty - 163 domy
Łódź i graniczące powiaty - 46 domów
Wrocław i graniczące powiaty - 285 domów
Poznań i graniczące powiaty - 204 domy
Trójmiasto i graniczące powiaty - 54 domy
Katowice i graniczące powiaty - 54 domy
Lublin i graniczące powiaty - 51 domów
Szczecin i graniczące powiaty - 121 domów

Na terenie wymienionych powyżej obszarów, obecnie koncentruje się ponad 80 proc. łącznej oferty nowych domów jednorodzinnych. Taki wynik świadczy o bardzo dużej koncentracji rynku. Inny ciekawy wniosek dotyczy historycznych zmian podaży. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że ożywieniu inwestycyjnemu na rynku nowych lokali mieszkalnych, nie towarzyszył podobny podaży nowych domów oferowanych przez deweloperów. Przykładem może być obszar Warszawy i graniczących powiatów. Jesienią 2013 r. na tym terenie deweloperzy oferowali około 700 nowych domów. Warto pamiętać, że 2013 rok był okresem ogólnej dekoniunktury na rynku deweloperskim. Dlatego dość zaskakujący wydaje się fakt, że cztery lata później (w okresie prosperity dla deweloperów), oferta nowych domów z Warszawy i graniczących powiatów nie przekraczała 600 sztuk.

Aktualna podaż nowych domów z oferty deweloperskiej, na pewno nie prezentuje się imponująco (zwłaszcza w porównaniu z liczbą nowych lokali). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że pewne procesy demograficzne, w dłuższej perspektywie będą wspierać popyt na gotowe domy. Potwierdza to najnowsza prognoza demograficzna GUS-u dotycząca gmin. Wyniki wspomnianej prognozy wskazują, że wśród dwudziestu gmin z największym spodziewanym przyrostem liczby ludności do 2030 roku (33 proc. - 51 proc.), będą przeważać obszary położone w pobliżu większych miast (m.in. Wrocławia i Poznania). Taką zależność można zaobserwować w poniższej tabeli.

Deweloperzy mogą skorzystać na wyprowadzce ludności z dużych miast, jeżeli uda im się odpowiednio dostosować ofertę domów.

Inwestorzy, którzy chcą sprzedawać więcej nowych domów, powinni dostarczyć argumentów (nie tylko cenowych) świadczących o tym, że zakup gotowych „czterech kątów” od przedsiębiorcy jest lepszym rozwiązaniem, niż samodzielna budowa domu w systemie gospodarczym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu