Polak pracuje na więcej niż jeden etat. Nadgodziny to już jak nasza narodowa specjalność

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Oferty pracy są. Są też Polacy, którzy pracują na więcej niż jednym etacie.
Oferty pracy są. Są też Polacy, którzy pracują na więcej niż jednym etacie. Sławomir Kowalski
Mamy więcej czasu poświęcać rodzinie. Tyle że coraz więcej też pracujemy. - A pracujemy, bo musimy, skoro drożyzna wszędzie - jakby usprawiedliwiają się Polacy.

Nauczycielka języka angielskiego z Bydgoszczy z prawie 20-letnim stażem do końca sierpnia 2022 roku była zatrudniona w jednej szkole - też od niemal 20 lat. Od września 2022 uczy w drugiej szkole. W drugie miejsce przyjęto ją na pół etatu. Sama tak chciała. Placówka poszła jej na rękę, bo anglistów brakuje. To, że kobieta pracuje w dwóch szkołach, nie oznacza, że zrezygnowała z udzielania korepetycji. Ma ich jednak mniej: nie 5 godzin tygodniowo, lecz 2. I mówi, że wreszcie stać ją na raty kredytów i dopięcie budżetu do końca miesiąca.

Praca ponad etat

Nie ona jedna taka. Nawet 41 procent osób w Polsce, pracujących zawodowo, podejmuje się zleceń poza głównym etatem. Jeszcze więcej, bo blisko połowa z nich, planuje kontynuować lub podjąć dodatkową pracę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Przyczyny nie trzeba daleko szukać. Drożyzna powoduje, że ludziom brakuje pieniędzy. Aby pustki w portfelach nie mieli, szukają ekstra płatnego zajęcia. 7 na 10 pracowników odczuwa skutki pogorszenia sytuacji gospodarczej - płyną wnioski z badania „Jak dorabiają Polacy” autorstwa SW Research. Takie podejście pracowników ma poważne konsekwencje.

Pojawia się jeszcze jeden wniosek. Praca ponad normę to chyba nasza narodowa specjalność. Ta w nadgodzinach dotyczy aż 85 procent pracowników i 92 proc. osób zarządzających zespołem bez względu na płeć, wiek czy zawód. Tak wynika z nowego raportu „Nadgodziny 2023”, stworzonego przez Hays Poland we współpracy z kancelarią Baker McKenzie.

Nadgodziny definiuje się jako pracę wykonywaną ponad normy czasu. Tyle że jest to tylko wierzchołek góry lodowej. W sytuacji pracowników nadgodziny to znacznie więcej niż wykonanie bezpośredniego polecenia szefowej lub szefa. Eksperci podkreślają, że za dodatkowym czasem, spędzonym w firmie, często stoją bowiem braki w komunikacji, niezdrowe przyzwyczajenia kulturowe i stare, niewspółmierne do aktualnych warunków, modele biznesowe.

Zostajemy w biurze dłużej albo przynosimy pracę do domu, ponieważ się nie wyrabiamy. Inne powody też się zdarzają.

- Gdyby było to możliwe, większość osób chciałaby całkowicie wyeliminować nadgodziny ze swojego życia zawodowego - uważa Alex Shteingardt, dyrektor zarządzający Hays w Polsce. - Co zatem sprawia, że profesjonalistki i profesjonaliści pracują za dużo? W rzeczywistości to nie tylko zbyt wysoki nakład pracy, ale i kwestie mentalności oraz kultury pracy.

Shteingardt wskazuje: - Zdecydowana większość respondentek i respondentów przyznaje, że zdarza im się zostawać w pracy dłużej. Prawie 7 na 10 osób z tej grupy wykonuje obowiązki służbowe także w dni wolne od pracy, np. weekendy, święta, w trakcie urlopu. 49 proc. respondentów deklaruje, że nadliczbowo najczęściej przepracowuje maksymalnie 5 godzin w skali tygodnia. Sytuacje ekstremalne należą natomiast do rzadkości, chociaż wiele zależy od pełnionej funkcji. Im wyższe stanowisko, tym więcej przypadków pracy w godzinach nadliczbowych.

Analiza kieszeni

Pojawia się światełko w tunelu, bo widać poprawę w kieszeni rodaków. Miesięczne dane Głównego Urzędu Statystycznego o pensjach przedstawiają się optymistycznie. Zarobki zaczęły bowiem rosnąć dużo szybciej niż ceny. Wypłaty w ciągu roku (od września 2022 do września 2023) wzrosły średnio o 10,3 proc. Inflacja tzw. konsumencka wyniosła 8,2 proc. w ujęciu rocznym. Dla porównania: jeszcze w sierpniu działo się odwrotnie.

- W kolejnych miesiącach wynagrodzenia będą rosnąć szybciej od inflacji. Wynagrodzenia dalej rosnąć będą w dwucyfrowym tempie. Równocześnie tempo wzrostu cen będzie maleć - podaje Polski Instytut Ekonomiczny.
- Fajnie, gdybyśmy odczuli tę poprawę - kwituje wielu Polaków.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polak pracuje na więcej niż jeden etat. Nadgodziny to już jak nasza narodowa specjalność - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu