Praca na wakacje dla studenta i licealisty. Jak połączyć wypoczynek z pracą? W tych zawodach płacą za wypoczywanie na plaży

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W Międzyzdrojach na wyspie Wolin poszukują ratownika wodnego, który będzie odpowiedzialny za obserwację akwenu i czuwanie nad bezpieczeństwem osób kąpiących się i przebywających na kąpielisku w godzinach od 10.00 do 18.00. Osoba zatrudniona zostanie w oparciu o umowę zlecenie, a miesięczne wynagrodzenie brutto wyniesie od 5200 do 5700 zł. Pracodawca zapewnia zakwaterowanie. Praca będzie mieć miejsce także w dni ustawowo wolne.
W Międzyzdrojach na wyspie Wolin poszukują ratownika wodnego, który będzie odpowiedzialny za obserwację akwenu i czuwanie nad bezpieczeństwem osób kąpiących się i przebywających na kąpielisku w godzinach od 10.00 do 18.00. Osoba zatrudniona zostanie w oparciu o umowę zlecenie, a miesięczne wynagrodzenie brutto wyniesie od 5200 do 5700 zł. Pracodawca zapewnia zakwaterowanie. Praca będzie mieć miejsce także w dni ustawowo wolne. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska / Polska Press
Jak pojechać na wakacje i jednocześnie na tym zarobić? Wychowawca kolonijny i ratownik wodny to zawody, które pozwalają połączyć wakacje i pracę. Aby jednak móc wykonywać te zawody w lipcu i sierpniu, trzeba najpierw skończyć odpowiednie kursy, szkolenia oraz zdać konieczne egzaminy. Wyjaśniamy, jak połączyć przyjemne z pożytecznym i zarobić na letnim wypoczynku. Praca sezonowa - gdzie najlepiej dorobić w wakacje?

Praca na wakacje - jak jednocześnie odpoczywać i pracować?

Są pewne zawody, w których można połączyć zarabianie pieniędzy z wypoczywaniem. Praca na kolonii dla dzieci to nie tylko możliwość dorobienia sobie w wakacje, ale także zdobycia niezwykle cennego doświadczenia. Ratownik - dba o bezpieczeństwo na terenie kąpielisk, morskich plaż, jezior i basenów. Wychowawca kolonijny i ratownik to dwa różne zajęcia, a każde z nich wymaga wyjścia z własnej strefy komfortu i często uczy szybkiego reagowania w niespodziewanych sytuacjach.

Praca sezonowa na wakacje - jak zostać ratownikiem wodnym?

Ratownikiem może zostać osoba pełnoletnia, która ukończy specjalny kurs zakończony egzaminem teoretycznym i praktycznym. Organizacją ochrony na terenie kąpielisk zajmuje się WOPR, czyli Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. To stowarzyszenie realizujące zadania dotyczące ratownictwa wodnego.

Ratownikiem wodnym może być osoba, która:

  • posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego i technik pływackich,
  • posiada co najmniej jedną z innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym,
  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych, zaświadczenie o ukończeniu odpowiednich kursów w zakresie pierwszej pomocy oraz stan zdrowia pozwalający na udzielanie pomocy,
  • pracuje dla lub jest członkiem podmiotu posiadającego uprawnienie do ratownictwa wodnego (np. WOPR).

Praca na wakacje - jak zostać wychowawcą kolonijnym?

Osoba, która chce zostać wychowawcą kolonijnym musi wiedzieć, jak rozmawiać z młodzieżą, odnaleźć się w niebezpiecznych sytuacjach oraz np. umieć udzielić pierwszej pomocy. Są to sytuacje wymagające niejednokrotnie zachowania „zimnej krwi”.

Wymagania prawne znajdziemy w art. 92p z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Wychowawca kolonijnym może być osoba, która:

  • nie była karana za umyślne przestępstwa (zaświadczenie o niekaralności można pobrać z Krajowego Rejestru Karnego),
  • ukończyła 18 lat,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
  • ukończyła kurs na wychowawcę wypoczynku.

Czy trzeba odbyć kurs, aby zostać wychowawcą kolonijnym?

Nie każdy wychowawca kolonijny musi jednak odbyć kurs. Z obowiązku odbycia kursu zwolnione są osoby, które posiadają uprawnienia pedagogiczne. To np. nauczyciele lub osoby pracujące na co dzień z dziećmi w różnego rodzaju placówkach wychowawczych z uprawnieniami wychowawczymi.

Dodatkowe wymagania i dokumenty może określić organizator wyjazdu. Książeczka sanepidowska będzie wymagana, jeżeli wychowawca ma także być odpowiedzialnym za wydawanie lub przygotowywanie posiłków.

Zwolnieni są także instruktorzy harcerscy posiadający stopień przewodnika, równoważny lub wyższy nadany przez organizację harcerską. Instruktor - wychowawca wypoczynków prowadzonych przez harcerstwo nie musi posiadać średniego wykształcenia.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży ustala szczegółowy program szkolenia wychowawcy wypoczynku i stanowi, że ma trwać 36h dydaktycznych. Są to zwykle 3 dni, co oznacza, że szkolenie można odbyć np. przy okazji długiego weekendu.

Udział w kursie pozwala uzyskać niezbędne uprawnienia i dokumenty konieczne do pracy jako wychowawca kolonijny.

Wychowawcy w czasie wyjazdu wypoczynkowego dla dzieci i młodzieży pracują pod nadzorem kierownika, który musi spełniać jeszcze wyższe wymagania i zazwyczaj pracował wcześniej kilka lat jako zwykły wychowawca.

Organizatorzy kolonii zwykle wymagają również doświadczenia. Zdobyć pierwsze doświadczenia można np. wybierając się na kolonię jako wychowawca-wolontariusz, gdy organizuje je np. Caritas.

Jeżeli osoba zdecyduje się jechać jako wolontariusz na wyjazd organizowany przez organizacje charytatywne – te decydują się także w określonych wypadkach opłacić udział w kursie na wychowawcę, a czasami także same organizują kurs.

Zwykle kurs na wychowawcę kolonijnego to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Ile można zarobić jako wychowawca kolonijny lub ratownik? Przyglądamy się ofertom pracy

Ofert pracy można szukać w powiatowych urzędach pracy, na popularnych stronach internetowych skierowanych do osób szukających pracy, a także bezpośrednio u organizatorów wyjazdów - np. w biurach podróży lub organizacjach pozarządowych. Oferty pracy możemy znaleźć także na tronach skierowanych do wychowawców, np. wychowawcy.pl lub u znajomych, którzy od dawna jeżdżą w wakacje, by opiekować się w tym czasie dziećmi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu