Spis treści
Przed wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy praktyki pracodawców dotyczące zwrotu kosztów za pracę zdalną były odmienne. Jedni nie decydowali się na refundację, traktując sam fakt pracy z domu jako benefit, inni natomiast przyznawali na ten cel miesięczne dopłaty. Wątpliwości budziło jednak to, ile i za co płacić w przypadku home office. Obecnie wszelkie wątpliwości w tej sprawie zostały wyjaśnione.
Praca zdalna – za co zwrot kosztów?
Ostatnia nowelizacja Kodeksu pracy nałożyła na pracodawców kilka nowych obowiązków związanych z pracą zdalną. Firma musi pokryć wydatki na:
- prąd pobierany przez urządzenia do pracy zdalnej,
- instalację, eksploatację oraz serwis wszystkich urządzeń wymaganych do pracy zdalnej,
- Internet wymagany do pracy zdalnej.
- Jeśli pracownik będzie używał prywatnego telefonu, na pracodawcy będzie również ciążył obowiązek pokrycia związanych z tym udokumentowanych kosztów. W takiej sytuacji pracownikowi przysługiwać będzie wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu, odpowiadającego przewidywanym kosztom ponoszonym przez niego w związku z pracą zdalną - mówił Piotr Juszczyk, doradca podatkowy z firmy inFakt.
Zwrot kosztów poniesionych podczas pracy z domu będzie zwolniony z obciążeń, takich jak PIT czy ZUS.
Praca zdalna 2023 - jaki zwrot za prąd i Internet?
Zmiany w prawie nie precyzują dokładnie, jaka będzie wysokość zwrotu kosztów za pracę w trybie home office. Kwoty te prawdopodobnie wyniosą około 30 gr/h za energię elektryczną oraz około 50 zł/mies. za dostęp do Internetu.
– Rachunek za dekoder z Internetem to średnio ok. 100 zł miesięcznie – przy czym do pracy wykorzystujemy go przez ok. 8 godzin dziennie, czyli Internet do celów służbowych kosztuje nas ok. 40 zł – tłumaczy adwokat CMS Maciej Andrzejewski, specjalizujący się w prawie pracy, cytowany przez infor.pl.
Po wprowadzeniu nowych przepisów pojawiają się również pytania o zwrot kosztów za biurko i krzesło komputerowe. Ostatnio kwestia ta została wyjaśniona przez Państwową Inspekcję Pracy.
- W ocenie Głównego Inspektoratu Pracy ani biurko, ani krzesło nie są narzędziami pracy zdalnej, stanowią one wyposażenie stanowiska pracy. Niemniej strony mogą ustalić między sobą, że pracodawca pokryje koszty związane z zapewnieniem pracownikowi wykonującemu pracę zdalną w miejscu wykonywania tej pracy np. biurka i krzesła. Jeżeli zobowiązanie to zostanie zawarte w ww. dokumentach, tj. w porozumieniu, regulaminie, poleceniu, porozumieniu z pracownikiem, stanie się obligatoryjne - informuje PIP.
Zmiany w pracy zdalnej 2023
Jak wynika z nowelizacji Kodeksu pracy, praca zdalna to wykonywanie pracy częściowo lub całkowicie w miejscu wyznaczonym przez pracownika i każdorazowo ustalanym z pracodawcą. Oznacza to koniec możliwości podróżowania po świecie przy jednoczesnym pełnieniu obowiązków służbowych.
Praca zdalna będzie polecana pracownikowi zarówno podczas zawierania umowy o pracę, jak i w czasie zatrudnienia, kiedy to obie strony będą mogły o to wystąpić ze specjalnym wnioskiem. Ten model pracy będzie też wykorzystywany w sytuacjach np. gdy pojawi się tymczasowa niezdolność do zapewnienia odpowiednich warunków pracy stacjonarnie np. remont lub pożar. Oprócz tego stanowisko osoby pracującej zdalnie będzie musiało być dostosowane do wymogów BHP.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?