Pracodawcy odnoszą się z niechęcią do pracy zdalnej. Wolą mieć pracowników w biurze. Tylko 9 proc. firm zamierza umożliwić osobom zatrudnionym świadczenie pracy w modelu hybrydowym – wynika z danych ManpowerGroup. Jak wskazuje firma w raporcie „Niedobór talentów”, aż 88 proc. pracodawców w Polsce chce przywrócić pracę stacjonarną w ciągu 6–12 miesięcy (na świecie takie plany potwierdza 69 proc. firm), tylko 9 proc. pracowników będzie mogło skorzystać z pracy hybrydowej (w skali całego świata taką możliwość ma mieć 22 proc. osób zatrudnionych), a tylko 5 proc. z tej grupy większość czasu będzie mogło spędzać w domu. Pozostały 1 proc. ma pracować wyłącznie z domu. (Globalnie na 100 proc. home office jest w stanie przystać 5 proc. pracodawców.)
Wśród swoich głównych obaw związanych z pracą zdalną przedsiębiorcy wskazują negatywny wpływ home office na samopoczucie osób pracujących z domu (25 proc.), gorszą jakość współpracy zespołowej (20 procent) i spadek produktywności pracowników (18 procent). Najmniej firm (po 2 proc.) zgłasza obawy związane ze spadkiem innowacyjności lub kultury organizacji. Co piąty pracodawca (22 proc.) nie widzi zagrożeń związanych z pracą poza biurem.
Warto przeczytać również:
Pracodawcy nie wierzą także w to, że każdą pracę da się wykonywać zdalnie. Wręcz przeciwnie, 8 na 10 badanych obstaje przy tym, że od 76 do 100 proc. stanowisk wymaga wizyt w biurze, 13 proc. respondentów uważa, że do pracy stacjonarnej powinno chodzić 51–75 proc. pracowników, a 1 proc. nie widzi potrzeby pracy w siedzibie firmy.
Zupełnie inny stosunek do home office mają pracownicy. Nie tylko docenili jej zalety podczas pandemii, ale wręcz domagają się takiego benefitu. Z badań EY wynika, że co drugi kandydat do pracy nie wyobraża sobie związania się z firmą, która nie umożliwiłaby mu pracowania z domu. Dane te potwierdzają doświadczenia rekruterów. Jak wskazuje Katarzyna Pączkowska, dyrektor ds. rekrutacji stałej w Manpower, zwłaszcza specjaliści ds. IT, obsługi klienta oraz sprzedaży i marketingu oczekują opcji home office. Gdy dowiadują się, że nie ma takiej możliwości, często nie przyjmują oferty zatrudnienia.
Warto przeczytać również:
Mimo swojego sceptycznego stosunku do pracy zdalnej, pracodawcy mają pewne plany związane z liberalizacją podejścia do home office. Już 39 proc. firm przebadanych przez ManpowerGroup jest skłonnych przystać na elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, kolejne 33 proc. może wprowadzić model łączący pracę z domu i biura, 15 proc. popiera wprowadzenie elastycznych godzin pracy, a 12 proc. jest w stanie pozostawić pracownikom wybór, skąd wolą pracować. Natomiast 5 proc. pracodawców planuje wprowadzić hot deski, umożliwiające dzielenie biurka przez różne osoby, w zależności do tego, kto zarezerwuje miejsce. Nadal jednak 42 proc. respondentów sprzeciwia się zmianom uelastyczniającym pracę.

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?