Pracującym Polakom chodzi o pieniądze i... atmosferę. Czego jeszcze oczekujemy od swojego pracodawcy? (WIDEO)

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
W ciągu ostatnich kilku pandemicznych lat oczekiwania zatrudnionych wobec pracodawców uległy większej klaryfikacji. Jak się okazuje, obecnie mamy dwa główne czynniki decydujące o wyborze danego pracodawcy w 2023 roku. Są to już nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie i benefity pozapłacowe. – Dzisiaj uświadamiamy sobie, że praca zajmuje dużą część naszego życia. Dlatego chcielibyśmy, żeby życie zawodowe odbywało się w dobrej i przyjaznej atmosferze – mówi nam Mateusz Żydek, Randstad Polska. Zobacz materiał wideo.

Spis treści

Wynagrodzenie w dalszym ciągu, w Polsce pozostaje ważniejszym czynnikiem, niż w innych krajach.
Wynagrodzenie w dalszym ciągu, w Polsce pozostaje ważniejszym czynnikiem, niż w innych krajach. Robert Wozniak/ Polska Press

Tego chcą polscy pracownicy

Atrakcyjne wynagrodzenie i benefity otwierają listę czynników, które najsilniej decydują o wyborze pracodawcy w 2023 roku. Tak wskazało 73 proc. osób w tegorocznej edycji badania Randstad Employer Brand Research. Na drugim miejscu znalazła się przyjazna atmosfera pracy (64 proc.). Podium zamyka stabilność zatrudnienia (62 proc.). Uwagę zwracają także czynniki związane z rozwojem pracowników.

W pierwszej kolejności pojawia się wynagrodzenie i cały czas pozostaje ogromnie ważnym czynnikiem z perspektywy pracowników, jeśli chodzi o wybór danego miejsca pracy, o to, jak się czujemy w danym miejscu pracy, czy w tej chwili pracujemy w firmie, którą możemy określać jako atrakcyjną – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Mateusz Żydek, Randstad Polska.

Ekspert zwraca uwagę, że wynagrodzenie w Polsce w dalszym ciągu pozostaje ważniejszym czynnikiem, niż w innych krajach. – Mamy duże podobieństwo pod tym względem do krajów Europy Środowo-Wschodniej, które wychodziły z komunizmu. Wciąż jesteśmy społeczeństwem na dorobku, chociaż już coraz bliżej nam do Europy Zachodniej, ale to też pokazuje, że wynagrodzenie w dalszym ciągu jest tym czynnikiem znaczniej ważniejszym niż inne elementy i istotniejszym niż w krajach europejskich – mówi.

Jednak obok wspomnianego czynnika, pojawiają się także nowe. W ostatnim czasie była to równowaga między życiem prywatnym, a pracą, która obecnie trochę słabnie. Zdaniem eksperta może być to spowodowane faktem, że pracodawcy „odrobili tę lekcję” i zapewniają takie warunki swoim pracownikom. Wśród nowych, często wskazywanych czynników, pojawiła się przyjazna atmosfera w miejscu pracy.

– Dzisiaj uświadamiamy sobie, że praca zajmuje dużą część naszego życia. Dlatego chcielibyśmy, żeby życie zawodowe odbywało się w dobrej i przyjaznej atmosferze, żebyśmy nie wracali z pracy zmęczeni, a wręcz zdenerwowani atmosferą tam panującą – tłumaczy. – W przypadku młodego pokolenia Z, które wchodzi na rynek pracy, na równi stawia się atmosferę w miejscu pracy z gratyfikacją finansową – dodaje.

– Pojawia się jeszcze jeden czynnik wskazywany przez naszych respondentów, czyli otwarta komunikacja zamiast plotek – przyznaje Żydek w rozmowie z nami. – Chcielibyśmy pracować w miejscu, w którym każdy otwarcie i bez konfliktów rozmawia ze sobą, dba o atmosferę, dzięki której nie przeżywamy tego, co się wydarzyło w pracy, w życiu prywatnym – mówi.

Dla 58 proc. badanych liczy się możliwość rozwoju kariery. Pracownicy coraz częściej wskazują także na możliwość udziału w szkoleniach. Tak odpowiedziała połowa uczestników badania, podczas gdy w latach 2016–2018 takich odpowiedzi padało o połowę mniej.

Spojrzenie na pracę, a wiek

Choć wszystkie pokolenia polskich pracowników na czele czynników wpływających na atrakcyjność pracodawcy stawiają wynagrodzenia, to poszczególne grupy wiekowe nieco się od siebie różnią w pozostałych kwestiach. Im starsze pokolenie, tym na znaczeniu zyskuje stabilność wynagrodzenia, co nie jest żadnym zaskoczeniem. – Osoby dojrzałe coraz mniej czasu mają do emerytury, a więc trzymają kciuki za to, żeby nie wydarzyło się nic, co ich od tej emerytury odciągnie – przyznaje.

Ponadto Żydek wskazuje, że najstarsze pokolenia bardzo doceniają liderów, chcą szefów, którzy wskażą im kierunek rozwoju organizacji, jak mają sobie radzić ze swoimi obowiązkami, czy zadaniami. – Młodsze pokolenia oczekują możliwości rozwoju i to jest naturalne – zauważa. – Millenialsi zwracają uwagę na równowagę między życiem prywatnym, zawodowym – uzupełnia.

Oczekiwania pracowników a rzeczywistość w miejscu pracy

Uczestnicy badania nie tylko wskazywali cechy atrakcyjnego pracodawcy, ale także oceniali, którymi aspektami zatrudnienia wyróżniają się ich obecne miejsca pracy. 7 na 10 respondentów wskazywało stabilność zatrudnienia, 68 proc. dogodną lokalizację, a 66 proc. dobrą sytuacją finansową. Te oceny pokazują widoczny od wielu lat rozdźwięk pomiędzy tym, co oferują pracodawcy, a tym, co oferować powinni, by skutecznie przyciągać nowych pracowników i zatrzymywać obecnych.

W przypadku kelnerów stawki zaczynają się od 18 zł netto za godzinę, ale często ich są nawet kilkukrotnie wyższe ze względu na zostawiane przez turystów napiwki.

Praca sezonowa 2023. W tych zawodach płacą najwięcej. Zobacz...

Dlaczego odchodzimy z pracy?

Badanie pokazuje, że wynagrodzenie pozostaje najważniejszym powodem zmiany miejsc zatrudnienia, zaznaczanym przez 59 proc. respondentów. Czynnik ten częściej wskazywany jest przez kobiety, osoby starsze i pracowników z wyższym wykształceniem.

1/4 badanych zmianę pracy tłumaczy chęcią poprawienia równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, a nieco więcej, bo 28 proc., wskazuje ograniczoną ścieżkę kariery, jako powód do odejścia. To przyczyna szczególnie istotna dla najmłodszych pracowników (37 proc.), którzy są na początku swojej drogi zawodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu