Śmierć przy pracy. W których branżach zdarza się najczęściej? Pracując w tych miejscach, możesz ryzykować zdrowiem lub życiem

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wypadki przy pracy najczęściej zdarzają się na budowie.
Wypadki przy pracy najczęściej zdarzają się na budowie. unsplash
Wypadki przy pracy zdarzają się w każdej branży. Okazuje się, że najczęściej ciężkie i śmiertelne zdarzenia mają miejsce w budownictwie, transporcie i przetwórstwie przemysłowym. Szukasz tam pracy? Zobacz, czy na pewno odpowiada ci takie zatrudnienie i czym ryzykujesz.

Spis treści

Jeżeli pracujemy w biurze, możemy poślizgnąć się na mokrej podłodze lub rozciąć sobie skórę kartką papieru. W fabryce może przewrócić się na nas maszyna lub wytwarzany produkt. Są jednak pewne szczególne branże, w których wypadki zdarzają się najczęściej.

Wypadek przy pracy – co to jest?

Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie, które charakteryzuje się czterema cechami występującymi jednocześnie:

  • nagłością,
  • przyczyną zewnętrzną,
  • związkiem z pracą,
  • urazem lub śmiercią.

Nim uznamy, że coś jest wypadkiem przy pracy – konieczne jest sprawdzenie, czy dane zdarzenie zawiera się w jego definicji.

Definicja wypadku przy pracy została określona przez ustawodawcę w przepisach z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. To tzw. ustawa wypadkowa.

W których branżach najczęściej zdarzają się wypadki śmiertelne?

Najczęściej są to:

  • budownictwo,
  • transport,
  • przetwórstwo przemysłowe.

W 2023 r. w okresie od stycznia do września ubiegłego roku przy pracy straciło życie aż 99 osób. W tym czasie w budownictwie były to 24 osoby, w przetwórstwie przemysłowym – 23, a w transporcie i gospodarce magazynowej - 20.

W tych samych obszarach najczęściej zdarzały się ciężkie wypadki. Było to

  • w przemyśle – 83,
  • w transporcie – 31,
  • w budownictwie – 24.

W przeciągu pierwszych 9 miesięcy 2023 r. poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało łącznie 45 809 osób. Gdy porównamy te dane z liczbami z analogicznego okresu z 2022 r. - okaże się, że liczba wypadków przy pracy w ciągu roku spadła o 10 proc.

Wypadki zdarzają się także w czasie prac drogowych wykonywanych równolegle z trwającym ruchem drogowym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyliczyła, że od lipca 2020 r. do listopada 2023 r. doszło do 349 zdarzeń z udziałem firm pracujących w pasie drogowym. W tym okresie życie straciło 20 osób, a 131 odniosło rany. Najczęściej były to sytuacje związane z najechaniem przez pojazd na pracownika.

Szukasz pracy? Częste wypadki zniechęcają kandydatów do zatrudnienia w firmie

Informacja o wypadkach może zniechęcać potencjalnych kandydatów do pracy w danej firmie lub branży.

- Coraz częściej młodzi ludzie wybierając przyszłego pracodawcę kierują się nie tylko wysokością zarobków czy benefitami wynikającymi z zatrudnienia, ale także tzw. dobrostanem pracowniczym, a co za tym idzie wpływem organizacji na ich zdrowie i życie. Kto w takim razie z pokolenia Y, Z czy wchodzącego na rynek pracy pokolenia Alfa, spojrzy w kierunku pracodawcy, którego praktyki będą prowadziły do zagrożenia zdrowia i życia? - zastanawia się Łukasz Wawrzyniak, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting cytowany przez portal rynekinfrastruktury.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu