Spis treści
Jeżeli pracujemy w biurze, możemy poślizgnąć się na mokrej podłodze lub rozciąć sobie skórę kartką papieru. W fabryce może przewrócić się na nas maszyna lub wytwarzany produkt. Są jednak pewne szczególne branże, w których wypadki zdarzają się najczęściej.
Wypadek przy pracy – co to jest?
Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie, które charakteryzuje się czterema cechami występującymi jednocześnie:
- nagłością,
- przyczyną zewnętrzną,
- związkiem z pracą,
- urazem lub śmiercią.
Nim uznamy, że coś jest wypadkiem przy pracy – konieczne jest sprawdzenie, czy dane zdarzenie zawiera się w jego definicji.
Definicja wypadku przy pracy została określona przez ustawodawcę w przepisach z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. To tzw. ustawa wypadkowa.
W których branżach najczęściej zdarzają się wypadki śmiertelne?
Najczęściej są to:
- budownictwo,
- transport,
- przetwórstwo przemysłowe.
W 2023 r. w okresie od stycznia do września ubiegłego roku przy pracy straciło życie aż 99 osób. W tym czasie w budownictwie były to 24 osoby, w przetwórstwie przemysłowym – 23, a w transporcie i gospodarce magazynowej - 20.
W tych samych obszarach najczęściej zdarzały się ciężkie wypadki. Było to
- w przemyśle – 83,
- w transporcie – 31,
- w budownictwie – 24.
W przeciągu pierwszych 9 miesięcy 2023 r. poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało łącznie 45 809 osób. Gdy porównamy te dane z liczbami z analogicznego okresu z 2022 r. - okaże się, że liczba wypadków przy pracy w ciągu roku spadła o 10 proc.
Wypadki zdarzają się także w czasie prac drogowych wykonywanych równolegle z trwającym ruchem drogowym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyliczyła, że od lipca 2020 r. do listopada 2023 r. doszło do 349 zdarzeń z udziałem firm pracujących w pasie drogowym. W tym okresie życie straciło 20 osób, a 131 odniosło rany. Najczęściej były to sytuacje związane z najechaniem przez pojazd na pracownika.
Szukasz pracy? Częste wypadki zniechęcają kandydatów do zatrudnienia w firmie
Informacja o wypadkach może zniechęcać potencjalnych kandydatów do pracy w danej firmie lub branży.
- Coraz częściej młodzi ludzie wybierając przyszłego pracodawcę kierują się nie tylko wysokością zarobków czy benefitami wynikającymi z zatrudnienia, ale także tzw. dobrostanem pracowniczym, a co za tym idzie wpływem organizacji na ich zdrowie i życie. Kto w takim razie z pokolenia Y, Z czy wchodzącego na rynek pracy pokolenia Alfa, spojrzy w kierunku pracodawcy, którego praktyki będą prowadziły do zagrożenia zdrowia i życia? - zastanawia się Łukasz Wawrzyniak, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting cytowany przez portal rynekinfrastruktury.pl.
