Sytuacja zawodowa kobiet zmienia się na lepsze

Maciej Badowski
05.08.2020 poznan lg architektura nowe budynki baltyk ataner wiezowiec budynek galeria avenida nowy rynek za bramka 1 biurowiec monday male garbary  nobel tower pixel. glos wielkopolski. fot. lukasz gdak/polska press
05.08.2020 poznan lg architektura nowe budynki baltyk ataner wiezowiec budynek galeria avenida nowy rynek za bramka 1 biurowiec monday male garbary nobel tower pixel. glos wielkopolski. fot. lukasz gdak/polska press Lukasz Gdak
Według badań większość Polaków jest zgodna co do opinii, że sytuacja zawodowa kobiet jest dziś lepsza, niż jeszcze dekadę temu.- Większość pań zwraca uwagę , że szanse na rynku pracy nadal nie są w pełni równe, mierzą się także z większymi trudnościami w staraniach o awanse i podwyżki od mężczyzn- mówi AIP ekspertka.

Niemal 6 na 10 ankietowanych przyznaje, że sytuacja zawodowa kobiet jest dziś lepsza, niż jeszcze dekadę temu- wynika z badania Grupy Pracuj. - Większość pań wciąż zwraca uwagę na to, że szanse na rynku pracy nie są nadal w pełni równe, mierzą się także z większymi trudnościami w staraniach o awanse i podwyżki od mężczyzn- tłumaczy w rozmowie z AIP Aleksandra Skwarska, ekspertka grupy Pracuj.

Według części badanych rozwiązanie może stanowić wprowadzanie parytetów. Tu jednak również widać różnice w ocenie ze strony przedstawicieli płci. Panie odnoszą się do nich ze znacznie większym entuzjazmem od panów. - Ponad połowa kobiet (58 proc.) popiera parytety płci na stanowiskach kierowniczych, a 48 proc. w trakcie selekcji kandydatów do pracy. Dla porównania wśród mężczyzn w obu przypadkach jest to mniej niż czterech na dziesięciu badanych- wylicza ekspertka.

Zgodnie z danymi GUS panie zarabiają w Polsce średnio o od kilkunastu do nawet dwudziestu procent mniej od mężczyzn. Tej sytuacji stara się zaradzić część firm, które wprowadzają wewnętrzne regulacje w tym zakresie – ale na taki krok wciąż decyduje się mniejsza część pracodawców. Jak tłumaczy Skwarska, rekruterzy w rozmowach z ekspertami zwracają uwagę na fakt, że panie wciąż częściej niż panowie obawiają się starać otwarcie o podwyżki lub negocjować wynagrodzenia na rozmowach kwalifikacyjnych, co może mieć dodatkowy wpływ na ten trend.

Stereotypy, które pokutują wśród zatrudnionych, to kolejna kwestia poruszona w badaniu. - Okazuje się, że panie częściej od panów uważały, że kobiety mają lepsze kompetencje miękkie. Z kolei badani mężczyźni częściej od pań twierdzili, że to właśnie panowie lepiej nadają się do wykonywania zawodów technicznych- mówi ekspertka.

Szef resortu zdrowia przyznał, że "nastawienie rządu  co do obostrzeń i regulacji, zdecydowanie się zmienia".

Nowe obostrzenia. Kiedy wrócą wesela? Niedzielski: Chcemy po...

Jednocześnie Skwarska zwraca uwagę, że badanych obu płci podzieliła także ocena poświęceń, jakie muszą ponosić rodzice w związku z pracą. Jak wylicza, panowie częściej dostrzegają, że funkcjonowanie na współczesnym rynku pracy jest dużym wyzwaniem zarówno dla matek, jak i ojców. - Z kolei panie częściej dostrzegały wyzwania matek, a wyraźnie rzadziej trudności, z jakimi mierzą się ojcowie- tłumaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu