Ukrainki napędzą polską gospodarkę. Co zmienił napływ uchodźców?

OPRAC.: Bartłomiej Ciepielewski
Szanse imigrantów na znalezienie pracy w Polsce w dużej mierze zależą od ich poprzedniej aktywności zawodowej.
Szanse imigrantów na znalezienie pracy w Polsce w dużej mierze zależą od ich poprzedniej aktywności zawodowej. Krystian Dobuszyński
Wybuch wojny w Ukrainie doprowadził do ogromnego, nieznanego dotąd Polakom, napływu uchodźców. Większość osób, które znalazły schronienie, stanowią Ukrainki z dziećmi, poszukujące pracy. Jak wynika z prognoz analityków, mogą one przyczynić się do wzrostu o kolejne 2-3 proc. PKB.

Spis treści

Wybuch konfliktu na wschodzie Ukrainy w 2014 roku sprawił, że do Polski najczęściej trafiali imigranci ekonomiczni, uciekający przez bezrobociem i szalejącym kryzysem ekonomicznym. Sytuacja zmieniła się w lutym bieżącego roku, kiedy to wybuchła wojna obejmująca terytorium całej Ukrainy. Doprowadziło to do ogromnego ruchu migracyjnego, z którym musiała sobie poradzić m.in. Polska, zapewniając tym osobom schronienie, a także odpowiednie warunki do życia.

Autorzy najnowszego badania OO NBP wskazują, że po wybuchu wojny w Ukrainie do naszego kraju trafiły głównie młode Ukrainki, poszukujące pracy, choć niewykluczające powrotu po uspokojeniu się sytuacji. Jak zatem napływ kilku milionów nowych rąk do pracy wpłynie na polską gospodarkę?

Kto znalazł schronienie w Polsce?

Na początku maja w Polsce przebywało około 1,5 mln ukraińskich uchodźców. Większość z nich stanowią Ukrainki, które razem z dziećmi znalazły schronienie w naszym kraju. Tylko 24 proc. z nich przyjechało samotnie i były to głównie osoby młode poniżej 29 roku życia, a także starsze powyżej 60 roku życia.

Dorośli uchodźcy to przede wszystkim kobiety - prawie 90% wszystkich ankietowanych osób. Opisując przybyłych ze względu na wiek, można zauważyć, że najliczniejszą grupę wśród nich stanowiły osoby w wieku 30-44 lat, czyli osoby w tzw. prime-age - wieku największej aktywności zawodowej i zakładania rodzin. Osoby te najczęściej przyjechały z dziećmi - zaznaczają autorzy raportu OO NBP.

Największą grupę uchodźców stanowią osoby z wykształceniem wyższym (50 proc.), nieco mniej jest imigrantów z wykształceniem średnim (35 proc.), natomiast najmniejszą grupę stanowią osoby posiadające wykształcenie podstawowe (15 proc.). Oznacza to, że do Polski trafiła głównie lepiej wykształcona część ukraińskiego społeczeństwa.

Jak wynika z raportu OO NBP, osoby te najczęściej rozumieją język polski (49 proc.), jednak prawie drugie tyle ankietowanych osób przyznaje, że nie zna języka polskiego (46 proc.). Lepszą znajomością języka wykazują się osoby młodsze, a także uchodźcy, którzy mieli już wcześniej doświadczenia z Polską.

Ukraińcy na polskim rynku pracy

Ukraińscy uchodźcy, którzy dotarli do Polski po 24 lutego bieżącego roku, w większości deklarują chęć pracy. Pomimo że są to głównie kobiety z dziećmi, według danych OO NBP, tylko 22 proc. z nich twierdzi, że nie zamierza szukać pracy.

Relatywnie najczęściej brak zainteresowania poszukiwaniem pracy deklarowały osoby, które są w Polsce same (ponad 30%), co można wiązać z postrzeganiem przez nie pobytu w Polsce jako tymczasowego oraz relatywnie mniejszymi potrzebami życiowymi - czytamy w raporcie OO NBP.

Szanse imigrantów na znalezienie pracy w Polsce w dużej mierze zależą od ich poprzedniej aktywności zawodowej, a także wykonywanych zawodów. Większość osób, które przybyły do Polski stanowią kobiety z wykształceniem wyższym, pracujące wcześniej m.in. w sektorach administracji, handlu i edukacji.

Zatrudnienie najczęściej natomiast znajdowały osoby pracujące wcześniej w IT (48 proc.), restauracjach i hotelach (32 proc.) oraz administracji (22 proc.). Najmniejsze szanse zatrudnienia dotyczą osób, które wcześniej były nieaktywne zawodowo i nie poszukiwały pracy.

Wpływ Ukraińców na gospodarkę w Polsce

Analitycy Oxford Economics szacują, że w kraju na stałe może pozostać nawet 250 tys. ukraińskich uchodźców. Jak przyznają, dokładna liczba jest trudna do oszacowania i uzależniona jest od wielu ważnych czynników takich jak chęć podróży na Zachód czy powrót do kraju.

Jak zatem napływ nowych rąk do pracy wpłynie na gospodarkę? Badacze OE uważają, że napływ Ukraińców "będzie napędzać polski rynek". Według prognoz w ciągu 30 lat przyczynią się oni do wzrostu o kolejne 2-3 proc. PKB.

Co ciekawe, napływ uchodźców w żaden sposób nie wpłynął na bezrobocie w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia utrzymuje się aktualnie na poziomie 2,7 procent. Wynik ten oznacza, że nadal znajdujemy się wśród krajów UE z najniższą stopą bezrobocia. Wynik ten w przypadku Polski jest najlepszy od 1995 roku.

Co planują uchodźcy?

Większość uchodźców stanowią młode, mobilne osoby, które przybyły do naszego kraju, by tylko na jakiś czas znaleźć schronienie przed wojną w Ukrainie. Jak podkreślają autorzy raportu OO NBP, 59 proc. badanych deklaruje, że spędzi w Polsce krócej niż rok, 20 proc. preferuje dłuższy niż rok pobyt, lecz nie na stałe, natomiast 16 proc. chce zostać na stałe.

Ekonomiści przyznają, że nadal nie rozwiąże to długoterminowo kłopotów demograficznych, do których zalicza się m.in. niską aktywność zawodową osób starszych, lecz korzystnie wpłynie na wzrost potencjału gospodarczego.

Prognozy ekspertów z pewnością mogą odbiegać od tego co zastaniemy w rzeczywistości, jednak warto podkreślić, że kryzys migracyjny nie wpłynął na stopę bezrobocia, a polska gospodarka, dzięki młodym, chętnym do pracy osobom (głównie kobietom z dziećmi) może sporo zyskać. Niestety, nadal będziemy musieli mierzyć się z wyzwaniem, jakim są problemy demograficzne i starzejące się społeczeństwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu