W firmach wraca praca zdalna na wielką skalę - to przez obawy o wyłączenia prądu i oszczędzeniu na kosztach ogrzewania

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Czy pracownicy chętnie będą przechodzić na pracę zdalną? Na pewno skala entuzjazmu będzie mniejsza niż za czasów pandemii.
Czy pracownicy chętnie będą przechodzić na pracę zdalną? Na pewno skala entuzjazmu będzie mniejsza niż za czasów pandemii. Szymon Starnawski / Polska Press
Firmy szykują się do zimy, z którą wiążą się realne zagrożenia wyłączeń energii i problemy z ogrzewaniem pomieszczeń. Jedynym z wyjść awaryjnych jest praca zdalna, która sprawdziła się już w czasie pandemii. Choć jednak już wtedy powstał projekt zmiany przepisów prawa pracy, które ściślej uregulowałyby zasady home office, to potrzebnej do tego ustawy wciąż nie ma. Dlatego pracodawcy od strony formalnej przygotowują się do akcji praca zdalna w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy kodeksu pracy.

Spis treści

Rynek pracy spodziewa się renesansu pracy zdalnej już zimą. O ile w roku 2020 i 2021 powodem była pandemia COVID-19, tak w tym roku pracodawcy uważają, że do domu niektórych pracowników może wygnać… kryzys energetyczny.

– To będzie jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów jesieni i zimy. Powód jest prosty: wciąż nie ma ustawy, która reguluje, jak powinno wyglądać rozliczenie pracy zdalnej – mówi Anna Sudolska, ekspert rynku pracy IDEA HR Group.

– Spodziewam się, że wielu pracodawców będzie chciało zaoszczędzić np. na prądzie czy ogrzewaniu i będzie chętniej sugerować pracę zdalną pracownikom. Niektórzy się ucieszą, a inni uznają, że pracodawca oszczędza ich kosztem – dodaje Sudolska.

Teraz znów home office: Kto zimą będzie pracował z domu?

Praca zdalna miała swój „złoty czas”, gdy była ratunkiem dla wielu firm w czasie pandemii. Potem była stopniowo niwelowana. Pozytywnie pracę zdalną oceniły sektory kreatywne, a mniej pozytywnie administracja czy księgowość. W opinii pracodawców efektywność pracowników zdalnych jest wysoka, ale wadą takiego rozwiązania są trudności w zachowaniu uporządkowanej hierarchii w firmie czy integracji w zespole.
Czy praca zdalna powróci zimą?

– Otrzymujemy dużo sygnałów, że firmy konsultują z prawnikami możliwość przeniesienia części pracowników na pracę zdalną. Powodem są kłopoty związane z kryzysem energetycznym. Tam, gdzie jest to możliwe to pracodawcy będą sugerować pracownikom pracę zdalną. Będą to zwykle działy administracyjne w dużych korporacjach, sektory kreatywne, urzędnicy, być może nauczyciele. Wszędzie tam, gdzie możliwe będzie ograniczenie obecności w biurach to pewnie będzie to stosowane – mówi Anna Sudolska.

- Pracodawcy obawiają się spadku efektywności. Praca zdalna nie wszystkim kojarzy się dobrze. Nieprzewidywalność kryzysu energetycznego jest jednak absolutnie gigantyczna – mówi Anna Sudolska.

Dlatego praca zdalna ma wielu entuzjastów, ale i zdecydowanych oponentów. Czy pracownicy chętnie będą przechodzić na pracę zdalną? Na pewno skala entuzjazmu będzie mniejsza niż za czasów pandemii.

Zaoszczędzą firmy, dopłacą pracownicy?

– Dwa lata temu praca z domu pracownika kosztowała niewiele. Teraz powszechnie mówi się o oszczędzaniu prądu, gazu, światła. Nie wykorzystamy tego w pracy, więc będziemy korzystać z tego w domu, a to może być koszt realny do oceny i odczuwalny w budżecie domowym. Dużo łatwiej byłoby regulować te relacje, gdyby w życie weszła ustawa dotycząca np. rekompensat kosztów mediów dla pracownika, ale takiej ustawy nie ma i w tym roku jej już raczej nie będzie – mówi ekspert rynku pracy Anna Sudolska.

- Praca zdalna ma wielkich zwolenników i śmiertelnych wrogów. Jedni są bardziej efektywni, gdy pracują w domu, a inni nie mogą się zupełnie zorganizować. Należy liczyć się z tym, że zimą będzie to temat do dyskusji w wielu firmach – mówi Sudolska.

Trwa głosowanie...

O ile procent szacunkowo więcej wydasz na ogrzanie domu najbliższej zimy?

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu