Wiemy, kiedy rozpoczną się szczepienia pracowników na COVID-19

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Macau Photo/ Unsplash.com
Szczepienia pracowników na COVID-19 niebawem staną się faktem. Liczni pracodawcy zadeklarowali chęć zaszczepienia swoich pracowników na COVID-19, ale nie wiadomo jeszcze, komu uda się pozyskać szczepionki. Poznaliśmy nowe szczegóły dotyczące szczepień pracowników.

Szczepienia pracowników na COVID-19 ruszą już niebawem. Rząd zapowiedział włączenie firm, zwłaszcza dużych i średnich przedsiębiorstw, do Narodowego Programu Szczepień. Szczegółowy plan działania poznamy do 19–25 kwietnia. Rozwiązania korzystne dla sektora prywatnego i państwowego mają zostać wypracowane do końca tygodnia, natomiast w przyszłym tygodniu odbędą się konsultacje z pracodawcami w kwestii szczepień.

Czy szczepienia pracowników będą obowiązkowe?
Nawet, jeżeli pracodawcy uda się pozyskać szczepionki dla swoich pracowników, zaszczepienie się na COVID-19 nie będzie obowiązkowe. Nadal nie wiadomo jednak dokładnie, jakie kryteria będzie musiał spełnić pracodawca, chcący zaszczepić pracowników. Pewne jest to, że powinien on zebrać minimum 500 osób chętnych do przyjęcia szczepionki, jak też zorganizować szczepienia – udostępnić na ten cel odpowiednio przygotowaną przestrzeń i załatwić we własnym zakresie personel uprawniony do wykonania szczepień.

Rząd rozpoczął rozmowy z firmami zatrudniającymi ok. 2 mln pracowników. Informacje te potwierdził Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii. 12 kwietnia rząd spotkał się w sprawie szczepień na COVID-19 z wybranymi przedstawicielami biznesu. Program szczepień ma objąć jak największą liczbę osób. O dopuszczeniu do programu nie będą decydować takie kryteria, jak KRS czy nazwa firmy. 

Pracodawca zostanie wzięty pod uwagę, jeżeli zbierze minimum 500 osób chętnych do poddania się szczepieniu – mogą to być pracownicy, współpracownicy czy osoby związane z działalnością firmy. Rząd nie chce wprowadzać ograniczeń dotyczących roczników czy rodzaju posiadanej umowy – zaszczepić się będą mogły zarówno etatowcy z umowami o pracę, jak i osoby z umowami cywilnoprawnymi, a także cudzoziemcy. Co więcej, z danych Infora wynika, że pracownicy nie będą musieli być zatrudnieni przez podmioty z jednej grupy kapitałowej. 

Szczepionkę na COVID-19 będzie mógł otrzymać:

  • pracownik, 
  • współpracownik, 
  • pracownik zagraniczny.

Co zrobić, żeby zaszczepić pracowników na COVID-19?
Pracodawca zainteresowany przystąpieniem do programu powinien zorientować się, ilu pracowników chce się zaszczepić oraz ile osób jest uprawnionych do szczepienia na COVID-19. Następnie powinien zarejestrować się w specjalnym systemie i podać szacowaną liczbę kandydatów do przyjęcia szczepionki. Na tej podstawie przedsiębiorstwo zostanie dodane do systemu punktów szczepień na COVID-19. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z podmiotem medycznym uprawnionym do wykonania szczepienia. Pracownicy tych podmiotów otrzymają wgląd do systemu.

Czy będzie można zaszczepić członków rodziny pracownika?
Chociaż wiadomo już, że szczepienia mają objąć cudzoziemców zatrudnionych w Polsce, rząd nie złożył jeszcze deklaracji w kwestii członków rodzin pracowników. Tego, czy również oni zostaną zaszczepieni, dowiemy się w drugiej połowie kwietnia. 

Którzy pracownicy zostaną zaszczepieni w pierwszej kolejności?
Kwestią sporną jest również to, które branże powinny zostać zaszczepione w pierwszej kolejności. Według Moniki Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan podstawowym kryterium doboru firm realizujących szczepienia dla pracowników powinna być „sprawność organizacji szczepień”. Ekspertka skomentowała priorytetyzację kandydatów do szczepienia na COVID-19 podczas konferencji prasowej firmy Randstad, która odbyła się 13 kwietnia.

Jeśli chodzi o branże, które najbardziej potrzebują szczepionek na COVID-19, Monika Fedorczuk w pierwszej kolejności wymienia handel, a na drugim miejscu stawia produkcję. Według niej branża handlowa powinna dostać szczepionkę ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 nie tylko wśród pracowników, ale i klientów. Duże ryzyko zakażenia występuje także wśród pracowników branży produkcyjnej, którzy pracują na wieloosobowych halach, przez co występuje w ich przypadku duże ryzyko zarażenia siebie i członków rodziny.

Kiedy rozpoczną się szczepienia pracowników na COVID-19?
Wiadomo już, że akcja szczepienia pracowników ma rozpocząć się w połowie maja, ale do 12 kwietnia do Kancelarii Premiera wpłynęło kilkadziesiąt pism od instytucji apelujących o przyśpieszenie szczepień pracowników. 17 wniosków zostało odrzuconych, ale Ministerstwo Zdrowia zgodziło się potraktować priorytetowo dyspozytorów ratownictwa medycznego i centrum powiadamiania, a także pracowników: Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, CEZ (Centrum e-Zdrowia), Chmury Krajowej oraz instytucji zaopatrującej szpitale w tlen.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu