Wypadek w drodze do pracy lub z pracy. Komu przysługuje odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy? [3.02.2020 r.]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Andrzej Banaś
W wielu przypadkach trudno stwierdzić czy zdarzenie było wypadkiem w drodze do lub z pracy. A ma to kluczowe znaczenie dla poszkodowanego jak i jego pracodawcy – decydować będzie bowiem o zakresie świadczeń, które przysługują pracownikowi.

Okoliczności zdarzeń, które mogą być uznane za wypadek w drodze do pracy i w drodze z pracy określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a konkretnie Art. 57b. Zgodnie z przepisami „za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.

Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza”.

Warto przeczytać:

Według przepisów drogą do pracy i drogą z pracy jest również droga do (lub z) miejsca zwykłego spożywania posiłków, odbywania nauki i studiów, zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych oraz innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego.

Kiedy wypadek zostanie zakwalifikowany jako wypadek w drodze do lub z pracy?

Kluczowe dla określenia czy wypadek był wypadkiem w drodze do lub z pracy jest stwierdzenie czy droga którą poruszał się pracownik była najkrótsza i czy nie została przerwana. Tak więc za wypadek w drodze do pracy zostanie uznane zdarzenie, w którym pracownik zmierza do pracy środkiem komunikacji publicznej (choć wybór środka lokomocji nie ma żadnego znaczenia) z domu wprost do miejsca wykonywania obowiązków służbowych.

Jeśli jednak pracownik zrobi sobie przerwę w podróży by na przykład umówić sobie wizytę u lekarza w przychodni, a następnie wznowi podróż do pracy – zdarzenie wypadkiem w drodze do pracy nie będzie. Ale zupełnie inaczej będzie wtedy, gdy przerwa była spowodowana na przykład awaria samochodu. Podobnie za wypadek w drodze do pracy trudno będzie uznać zdarzenie, w którym pracownik zmierza do pracy okrężną drogą (chyba że ta, tak jak mówi przepis, jest ze względów komunikacyjnych najdogodniejsza – bo na przykład na krótszej trasie był wypadek i tworzyły się korki).

Uśmiechasz się do „wybrańców”, a resztę traktujesz wyniośle? To pierwszy krok do tego, aby zespół nie chciał z tobą pracować. Według badaczy to też prosta droga, aby zostać nielubianym agresorem.Kliknij dalej, aby sprawdzić z jakimi ludźmi nie lubią pracować inni i czy jesteś jednym z nich.

Ludzie, z którymi inni nie lubią pracować. Czy jesteś jednym z nich?

Niestety, w wielu przypadkach trudno jednoznacznie stwierdzić czy zdarzenie było wypadkiem w drodze do lub z pracy. A ma to kluczowe znaczenie dla poszkodowanego jak i jego pracodawcy – decydować będzie bowiem o zakresie świadczeń, które przysługują pracownikowi.

Wypadek w drodze do pracy - protokół powypadkowy

Przepisy mówią jasno, że „ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do pracy lub z pracy dokonują w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracodawcy w stosunku do ubezpieczonych, będących pracownikami”. Postępowanie pracodawcy wygląda podobnie jak wtedy, gdy dochodzi do wypadku w pracy.

- Pracodawca, bezpośrednio po otrzymaniu informacji o wypadku, musi przeprowadzić postępowanie powypadkowe. W tym celu powinien powołać zespół powypadkowy, który zajmie się ustaleniem przyczyn i okoliczności wypadku - wyjaśnia Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po ich ustaleniu zespół powinien w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku sporządzić protokół powypadkowy. Jeżeli ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku trwa dłużej, to w treści protokołu powinna zostać podana przyczyna opóźnienia wraz z uzasadnieniem. Protokół powinien zostać sporządzony w niezbędnej liczbie egzemplarzy.

Warto przeczytać:

Do protokołu powypadkowego muszą być dołączone:

  • protokoły z przesłuchania poszkodowanego
  • protokoły z przesłuchań świadków
  • zebrane w trakcie postępowania wyjaśniającego: materiały, dokumenty, opinie lekarskie, opinie specjalistów, szkice lub fotografie miejsca wypadku.

Na podstawie protokołu tworzy się tzw. kartę wypadku. Ta ostatecznie trafia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca na podstawie prowadzonego postępowania może uznać, że zdarzenie nie było wypadkiem w drodze do lub z pracy. Jeśli tak - musi o swoich wnioskach powiadomić pracownika. Temu będzie przysługiwać jeszcze droga sądowa, na której może udowodnić swoje racje. Jeśli pracodawca stwierdzi, że zdarzenie miało charakter wypadku w drodze do pracy lub w drodze z pracy do domu, dla pracownika otworzy się droga do uzyskania odpowiednich świadczeń.

Jakie świadczenia przysługują po wypadku w drodze do pracy?

Przez 33 dni niezdolności do pracy wynikającej z wypadku w drodze do pracy pracownik zachowuje prawo do 100 procent wynagrodzenia. Dość często zdarza się jednak, że w wyniku wypadku (na przykład komunikacyjnego w drodze do pracy) pracownik przez dłuższy czas nie będzie w stanie wypełniać swoich obowiązków.

O ile przedsiębiorca nie zatrudnia więcej niż 20 osób, zobowiązania wypłaty zasiłku chorobowego w 100 procent podstawy weźmie na siebie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli przedsiębiorca należy do tych, którzy zatrudniają więcej niż 20 osób to w dalszym ciągu na nim - łącznie do maksymalnie 182 dni w ciągu całego roku - ciążyć będzie obowiązek wypłaty świadczenia.

Z badania firmy Hays Poland wynika, że tylko 22 proc. pracowników nie rozważa zmiany pracy. Podjęcie decyzji o poszukiwaniu nowego zatrudnienia to jednak nie tylko przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, ale również znalezienie odpowiedzi na pytanie, gdzie szukać pracy. Przejdź dalej, by sprawdzić gdzie najczęściej kandydaci poszukują nowej pracy.

Gdzie najczęściej szukamy nowej pracy? Prym wiodą ogłoszenia...

Niekiedy pół roku nie wystarczy do tego, by pracownik mógł wrócić na wcześniejsze stanowisko. Jeśli tak się stanie ma prawo do ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. To będzie wypłacane przez kolejny rok, ale nie każdemu poszkodowanemu w wypadku w drodze do pracy (lub z pracy).

Świadczenie przysługuje bowiem tym, którzy dają gwarancję, że rehabilitacja i leczenie przez kolejny rok sprawią, że będą mogli wrócić do wykonywania obowiązków.

W najlepszej sytuacji będą kobiety w ciąży, mają bowiem prawo do wypłaty 100 procent podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Pozostali pracownicy dostaną 90 procent podstawy zasiłku chorobowego (ale jedynie przez pierwsze trzy miesiące), potem będą musieli zadowolić się 75 procentami podstawy wymiaru.

Co jeśli pracownik - nawet będący pod opieką fachowców - nie rokuje już zdrowotnie i nie ma żadnej szansy, że kiedykolwiek wróci do pracy? Pozostaje mu jedynie wystąpienie do ZUS o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Decyzje o przyznaniu świadczenia podejmuje lekarz orzecznik ZUS.

Co ważne, pracownik by otrzymać rentę nie będzie musiał wykazywać się odpowiednio długim okresem składkowym i nieskładkowym. Jeśli w wyniku wypadku w drodze do pracy albo z pracy pracownik zmarł, jego rodzinie przysługuje prawo do renty rodzinnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu