- W Polsce jest grupa, która już dziś pracuje 35-godzin tygodniowo. A do tego ma prawo do 10 dodatkowych dni urlopu
- Skrócony czas pracy obowiązuje osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności i którym przyznano znaczny lub umiarkowany stopień
- Ta grupa ma też prawo do dodatkowych dni wolnych, które można wykorzystać m.in. na rehabilitację
Toczy się dyskusja na temat wprowadzenia krótszego czasu pracy. O tym, że zmiany są nieuniknione, mówi rząd i organizacje społeczne. Pracodawcy do proponowanych zmian podchodzą z ostrożnością i wskazują na możliwe koszty tego rozwiązania. Co ciekawe, na skrócenie czasu pracy pracowników do 35 godzin tygodniowo, przy zachowaniu pełnej pensji, zdecydował się Urząd Miasta Leszna. Taki kroki wykonał też urząd we Włocławku. Na razie nowe rozwiązanie jest testowane w tych urzędach.
35-godzinny tydzień pracy. Obowiązuje tę grupę Polaków
Tymczasem w Polsce 35-godzinny tydzień pracy już obowiązuje. Mają do niego prawo osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności (znaczny lub umiarkowany stopień). Zgodnie z przepisami, ich czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
„Czas pracy pracownika niepełnosprawnego, zaliczonego do lekkiego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Z kolei czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo” – czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy.
Co istotne, pracownik niepełnosprawny nie może być zatrudniony w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Są tu jednak wyjątki. Jeśli pracownik wyrazi zgodę, a lekarz nie widzi przeszkód, to możliwa jest praca w takim trybie. Innym odstępstwem od tej reguły jest praca polegająca na pilnowaniu (chodzi np. o pracę dozorców).
Dodatkowy urlop. Dla kogo 10 dni wolnego ekstra?
Osoby z niepełnosprawnościami nie tylko mogą pracować krócej, ale też mają prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Mogą o niego wnioskować jedynie osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Dodatkowy urlop nie przysługuje, jeśli pracownik ma prawo do wolnego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych (co może wynikać z odrębnych przepisów dedykowanych konkretnym grupom zawodowym).
Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają też prawo do wzięcia wolnego z pracy, jeśli wybierają się na turnus rehabilitacyjny (przysługuje do 21 dni wolnego w roku kalendarzowym) oraz w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających – ale tylko wówczas, jeśli nie można tych czynności wykonać poza czasem pracy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?