Spis treści
Zmienią się przepisy dotyczące udzielania urlopów rodzicom wcześniaków i dzieci przebywających w szpitalach. Nowa regulacja wprowadzi zasadę „tydzień za tydzień”. Polega ona na tym, że za tydzień hospitalizacji dziecka, rodzicowi przysługiwać będzie tydzień dłuższego urlopu.
Dłuższe urlopy dla rodziców wcześniaków i dzieci w szpitalach
- Oznacza to, że tydzień hospitalizacji to tydzień dłuższego urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci za wcześnie urodzonych, czy też dla tych, które z jakichś powodów medycznych musiały pozostać w szpitalu - wyjaśniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Rodzice tzw. ultrawcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed 28 tygodniem lub ważących mniej niż 1000 gramów, będą mogli ubiegać się o maksymalnie 15 tygodni urlopu dodatkowego. Dla wcześniaków starszych niż te urodzone przed 28 tygodniem ustawa ma wprowadzić maksymalnie 8 tygodni urlopu. Taka sama zasada będzie obowiązywać w przypadku dzieci urodzonych w terminie, które jednak z jakiegoś powodu musiały zostać dłużej w szpitalu. Dziemianowicz-Bąk wskazała, że urlop ten będzie przydzielany na wniosek, a każdy rodzic będzie mógł, ale nie będzie musiał z niego skorzystać (nie będzie go można podzielić, gdyż tylko jeden z rodziców - matka lub ojciec - będą mogli go wykorzystać).
Urlop będzie musiał być wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, a przed urlopem rodzicielskim. Szefowa reosrtu rodziny podała również, że z urlopu będą mogli skorzystać "rodzice, których dziecko urodzi się po wprowadzeniu tej ustawy, jak i ci, którzy już korzystają z urlopu macierzyńskiego w dniu wejścia w życie nowych przepisów". Nowe regulacje mogą wejść w życie już na początku 2025 roku.
Minister Dziemianowicz-Bąk już kilka miesięcy temu otrzymała od przedstawicieli Ogólnopolskiego Porozumienia "Razem dla Wcześniaków" petycję w tej sprawie. Matki wcześniaków przebywające na urlopie macierzyńskim zaapelowały o wydłużenie urlopu o czas, jaki dziecko po przyjściu na świat spędziło w szpitalu. Obecnie ich urlopy macierzyńskie działają na ogólnych zasadach. Zaczynają się w momencie urodzenia dziecka, niezależnie od tego, jak długo musi ono zostać w szpitalu.
Prace nad projektem ustawy trwały od lutego. W marcu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk informowała, że według założeń urlop nie byłby zarezerwowany tylko dla matek, ale także dla ojców, prawnych opiekunów, rodziców adopcyjnych i rodziców zastępczych.
O zmianę walyczło wiele orgnizacji. W 2022 r. było 22,5 tys. przedwczesnych urodzeń
O zmianę przepisów zabiegała działająca w imieniu rodziców wcześniaków Fundacja Koalicja dla Wcześniaka oraz osiem organizacji współtworzących Ogólnopolskie Porozumienie "Razem dla wcześniaków", a także Fundacji Serce Dziecka i Fundacji Najdroższa Blizna, przy poparciu krajowej konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewy Helwich, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, rzeczniczki praw dziecka Moniki Horny-Cieślak i rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca.
GUS podał, że w 2022 roku urodziło się 22,5 tys. wcześniaków na 306 tys. wszystkich urodzeń.
źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
