Ceny papieru osiągnęły zawrotny poziom. Papier wkrótce zniknie z rynku, a dokumenty elektroniczne zdominują firmy i urzędy?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Eliminacja papieru, to jeden z trendów cyfrowej transformacji, tzw. paperless.
Eliminacja papieru, to jeden z trendów cyfrowej transformacji, tzw. paperless. Mikołaj Wójtowicz / Polska Press
Rynek zmaga się z dużym brakiem dostępności papieru oraz znacznym wzrostem cen. Ceny papieru w ostatnim czasie wzrosły. Wydłużony czas oczekiwania na dostarczenie oraz braki towaru - tak wygląda w ostatnich miesiącach sytuacja na rynku. Jak zmieni się praca w biurze z powodu braków i cen papieru? Transformacja cyfrowa pracy biurowej nadchodzi. Eksperci twierdzą, że zrezygnowanie z używania papieru w biurze może spowodować nie tylko oszczędności, ale i sprawić, że szybciej będziemy podpisywać umowy, a proces sprzedaży i otrzymania pieniędzy - będzie szybszy.

Spis treści

Transformacja cyfrowa w pracy - co to jest?

Transformacja cyfrowa to integracja technologii cyfrowej w różne obszary działalności firmy, a także zmiana sposobu, w jaki firma funkcjonuje. To zarówno zmiana procesów, jak i zmiana kulturowa organizacji.

To także automatyzacja zadań powtarzalnych i czasochłonnych. Prowadzi do rozwoju firmy, redukcji kosztów i czasu pracy oraz większej efektywności działań.

- Tak naprawdę, wygląda ona inaczej dla każdej firmy i może dotyczyć różnych obszarów działalności. Powiedzmy sobie otwarcie, transformacja cyfrowa jest procesem nieuniknionym, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa - tłumaczy Jack Piekarski, VP Sales i współzałożyciel SIGNIUS S.A. oferującą platformę do natychmiastowego podpisywania dokumentów.

Likwidacja papierowych dokumentów w biurze. Pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy?

Jak się okazuje, ma to również wpływ na koszty, jakie na co dzień ponosi firma w związku z bieżącą, operacyjną działalnością.

- Po wdrożeniu procesów cyfrowych, zmienia się struktura kosztów. Firma inwestuje np. w nowe oprogramowanie, jego utrzymanie, czy pracę specjalisty IT, jednak z drugiej strony automatyzując wiele czasochłonnych zadań, usprawnia pracę wielu osób, które mogą skupić się na innych wartościowych i mniej powtarzalnych czynnościach, np. rozwoju relacji z klientem, sprzedaży, czy też rozwoju produktów - mówi Jack Piekarski.

Jak dodaje, prowadzi to do bardziej dynamicznego rozwoju firmy, a więc i wyższych zysków.

- Redukcja kosztów papieru, jego archiwizacji czy fizycznej wysyłki to spore oszczędności, ale nie jedyne. Na temat musimy spojrzeć szerzej, z perspektywy wielu procesów, których cyfryzacja dotyczy, oraz z perspektywy nowych zysków - tłumaczy Jack Piekarski.

Wdrażając proces cyfrowego podpisywania umów, przyspieszamy znacznie m.in. proces sprzedaży.

- Przykładowo, w firmie z branży usługowej przed wdrożeniem elektronicznego obiegu dokumentów zawarcie umowy z klientem zajmowało nawet miesiąc. Korzystając z podpisu elektronicznego dostępnego w SIGNIUS, umowa z klientem podpisywana jest w kilka minut – zdalnie, z dowolnego miejsca i urządzenia, bez żadnych dodatkowych wymagań - mówi Jack Piekarski, który jest współzałożyciel platformy SIGNIUS S.A. do elektronicznego podpisywania dokumentów.

Dodaje także, że dzięki temu okres w którym klient korzysta z rozwiązań firmy i w którym dla tej firmy pojawiają się przychody znacznie się więc wydłuża.

Po wdrożeniu e-podpisu firma powinna odnotować wyższe przychody. Z jednej strony jest to zatem oszczędność na papierowej obsłudze dokumentacji, z drugiej - zysk na szybszych przychodach.

Transformacja składa się zazwyczaj z trzech rodzajów zmian:

  • zmiany procesów,
  • wdrożenia systemów IT,
  • zmian dotyczących zachowania ludzi.

- O ile pierwsze dwa rodzaje zmian (procesy i systemy) są to dość proste, to czynnik ludzki stanowi sedno problemu. Na przykład - u jednego z naszych klientów, po elektronizacji procesu obsługi klienta, tylko 16% pracowników poprawnie uzupełniało informację w systemu po spotkaniu z odbiorcą. Przejście od 16% do 74% wymagało zmian na poziomie nawykowym czy behawioralnym - w tym wypadku wypracowania nawyku - mówi Wojciech Ozimek, wiceprezes zarządu spółki One2tribe.

Po prostu po zakończeniu wizyty u klienta, pracownik miał nawykowo otwierać aplikację i informować o wizycie. Takich nawykowych, a czasami także kulturowych aspektów w procesie transformacji jest wiele.

- Jeśli możemy mówić o oszczędnościach w Digital Transformation to na nie powinniśmy zwrócić największą uwagę. Stąd kluczowym elementem cyfrowej transformacji jest zarządzanie efektywnością. Jak monitorujemy pracę ludzi, jak nagradzamy najlepszych, jak budujemy nawyki - tłumaczy Wojciech Ozimek, wiceprezes zarządu spółki One2tribe.

Zaznacza również, że w czasach kryzysu to właśnie ten element będzie miał największe znaczenie.

Cyfrowe dokumenty pozwalają na zbieranie i analizę danych. Cyfryzacja pracy biurowej - takie są korzyści

- Trendów w obszarze cyfryzacji jest wiele. Jednym z ważniejszych, o którym warto powiedzieć jest zbieranie i analiza danych, których dzięki technologiom cyfrowym możemy pozyskiwać nieporównywalnie więcej niż kiedyś, oraz koncentracja na obszarze Customer Experience, która ściśle się z tym wiąże - mówi Jack Piekarski.

Udoskonalenie „customer experience” obecnie stanowi jeden z najważniejszych celów organizacji, a dzięki danym można efektywnie je kształtować.

- Dzięki większej ilości danych i ich coraz wnikliwszej analizie, podejmujemy także bardziej efektywne, kosztowo i strategicznie, decyzje. Podejmując decyzje w oparciu o dane, jesteśmy w stanie nie tylko generować realne oszczędności, ale także szybciej odnosić sukcesy - tłumaczy Jack Piekarski.

Wspomniana już wcześniej eliminacja papieru, to kolejny trend cyfrowej transformacji, tzw. paperless. Następuje ona w wielu obszarach życia i w wielu procesach. Przykładem jest choćby:

  • szkolnictwo, w którym pojawiły się dzienniki elektroniczne,
  • medycyna, w której funkcjonują e-recepty i e-zwolnienia,
  • księgowość, gdzie od lat stosuje się e-faktury.

- Proces cyfryzacji postępuje i tak naprawdę nigdy się nie zakończy, ponieważ technologie wkraczają do nowych sfer naszego życia, przynosząc wymierne korzyści i widoczne oszczędności, a my stopniowo się dostosowujemy do nowych realiów - tłumaczy Jack Piekarski.

Ceny papieru w Polsce. To wydatki dla kancelarii, biur rachunkowych i agencji pracy

Rosnące ceny papieru dotyczą wielu branż, nie tylko wydawnictw czy księgarń. Według ostatnich danych GUS widać, że w lipcu ceny papieru i wyrobów z papieru były wyższe o 1,1 proc. niż w czerwcu. Natomiast w porównaniu z ubiegłym rokiem ceny w lipcu wzrosły aż o 24 proc. względem lipca 2021 r.

- To jest znaczna różnica, którą z pewnością już teraz odczuwają firmy drukujące na co dzień setki dokumentów, jak np. kancelarie, biura rachunkowe, czy agencje pracy - mówi Jack Piekarski.

Dokument elektroniczny – czy jest bardziej ekologiczny? Co, jeśli nastąpi blackout?

Elektroniczny obieg dokumentów i rozwiązania chmurowe wydają się być bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Choć braki prądu nie zdarzają się często, to jednak dłuższe przerwy w jego dostawie - to coś, o czym piszą media w kontekście wojny i kryzysu energetycznego.

- Ryzyko braku prądu dotyczy tak samo firm korzystających z rozwiązań elektronicznych, jak i tych stosujących nadal tradycyjny obieg dokumentów. Jeśli prądu zabranie, nie będą przecież działać skanery, drukarki, czy komputery, na których tworzone są dokumenty w obiegu tradycyjnym. Nie wyślemy ich także wówczas pocztą czy kurierem, bo firmy te będą borykać się z tym samym problemem - mówi Jack Piekarski.

Brak prądu może spowodować problemy w całej gospodarce, niezależnie od stosowanych rozwiązań. Przed brakiem prądu można się natomiast zabezpieczyć korzystając z generatorów prądu.

Papierowe książki - czy zostaną wyparte przez e-book'i? Polacy są przyzwyczajeni do papieru

Z raportu „Stan czytelnictwa książek w Polsce w drugim roku pandemii (2021–2022)” dowiadujemy się: spośród tych, którzy zadeklarowali, że lubią albo bardzo lubią czytać, aż 82% wybrałoby książkę drukowaną. W Polsce e-booki czyta 5 proc. czytelników.

- Książka papierowa ma się dobrze. Jesteśmy do niej przyzwyczajani od szkolnych lat, o czym warto przypomnieć zwłaszcza w okresie tzw. "back to school". Dziś podręczników dzieci nie noszą w tornistrach, ale wersje tabletowe, mimo że z pozoru lepsze - bo bardziej interaktywne, angażujące, wciągające w naukę - jednak nie wyparły druku. Książka jako "urządzenie", czyli stosunkowo niedrogi przedmiot, dający się zabrać do plecaka czy torebki bez obaw o kradzież czy uszkodzenie też wyróżnia się innymi cechami niż formaty elektroniczne – mówi Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi.

Zaznacza, że są różne sytuacje, w których przewagę zyskuje format mobilny, elektroniczny, nad egzemplarzem drukowanym. Rozmaite badania wskazują, że takimi okolicznościami są podróże - czy to codzienne dojazdy do pracy, czy te dalsze, wakacyjne.

- Wtedy najczęściej rozważamy tę tzw. tranzycję cyfrową - przesiadkę z formatu analogowego na cyfrowy - tłumaczy Mikołaj Małaczyński.

Wyjaśnia również, że w przypadku książek powinniśmy spodziewać się szeroko pojętej transformacji - nie tylko prostej tranzycji formatu z analogowego do cyfrowego, ale przebudowy całej branży, włącznie ze zmianą asortymentu i sposobu jego prezentacji, różnego w różnych kanałach.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie