Co z pieniędzmi zgromadzonymi w OFE? Jak sprawdzić, ile mamy środków. Wkrótce mija ważny termin. Sprawdź, kto musi złożyć oświadczenie

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W ciągu ostatniej dekady Otwarte Fundusze Emerytalne pomnażały oszczędności emerytalne w tempie wynoszącym ponad 8 proc. rocznie. – Dla porównania, w depozytach od tego czasu można było uzyskać jedynie 2 proc. – mówi nam Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. ZUS przypomina, do 31 lipca można zdecydować o przyszłej emeryturze. Osoby urodzone po 1968 roku do końca lipca mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej, do OFE i ZUS czy tylko do ZUS-u.

Spis treści

1 kwietnia otworzyło się kolejne okno transferowe. Czas mija w lipcy 2024.
1 kwietnia 2024 otworzyło się kolejne okno transferowe. Ubezpieczeni mogą zadecydować, czy chcą, by część ich składki na ubezpieczenie emerytalne była w całości zapisywana na subkontach w ZUS, czy też przekazywana także do OFE. 123RF/ piotr290

Jakie środki w OFE

W ciągu ostatniej dekady OFE pomnażały oszczędności emerytalne w tempie wynoszącym 8,28 proc. rocznie, uzyskując wyniki lepsze od m.in. subkonta ZUS, inflacji, bankowych depozytów oraz wybranych form funduszy i indeksów rynkowych. OFE są również najtańszą formą zbiorowego lokowania kapitału na rynku akcji – wynika z raportu Analiz Online.

Badaniu poddany został okres od lutego 2014 r., czyli od chwili przeniesienia części dłużnej portfela do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do końca grudnia 2023 r. Z uwagi na charakter gromadzenia oszczędności w OFE, tj. na zasadzie regularnych, comiesięcznych wpłat, przy prezentacji wyników skupiono się na analizie wewnętrznej stopy zwrotu (IRR). Metoda ta bierze pod uwagę wpływ wpłat i ewentualnych wypłat kapitału w analizowanym horyzoncie inwestycji. Jak wyjaśniono, takie podejście pozwala ocenić efektywność uzyskiwanych stóp zwrotu z uwzględnieniem regularności przekazywanych składek.

– Nasz raport pokazuje wyniki otwartych Funduszy Emerytalnych od 2014 roku, czyli od chwili przeniesienia części dłużnej portfela do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dotyczy przede wszystkim tego, w jaki sposób udało się inwestować Otwartym Funduszom Emerytalnym – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. – A udało im się to bardzo dobrze – podkreśla. – Średnia stopa zwrotu, po odjęciu wszystkich opłat wynosi 8 proc. – podaje.

Jak tłumaczy, wynik ten „przewyższa porównanie z innymi klasami aktywów o charakterze akcyjnym”. – Dla porównania, w depozytach od tego czasu można było uzyskać jedynie 2 proc. – mówi.

Jak podają autorzy badania, zysk wypracowany przez OFE z zainwestowanych 18 150 zł wyniósł 8013 zł. Przy innych formach oszczędzania wyniki kształtują się skromniej – dla funduszy akcji polskich korzyść to 5675 zł, dla funduszy akcji polskich MiŚ – 7724 zł, zaś funduszy akcji globalnych – 5271 zł. Wskaźniki giełdowe, jak również wartości odnośnie inflacji, depozytów i subkonta ZUS okazały się niższe.

Jednak zdaniem ekspertki, zmagamy się z „dużym brakiem informacyjnym” dotyczącym OFE, ponieważ, jak wyjaśnia – spora część osób jest przekonana, że w Otwartych Funduszach emerytalnych nie ma już żadnych środków, co jest nieprawdą.

– Rachunki w OFE ma ponad 14,5 mln osób, czyli praktycznie każdy pracujący – wskazuje. Jej zdaniem warto spojrzeć ile osób odprowadza składki do ZUS- to jest ponad 16 mln osób. – W związku z tym, zdecydowana większość Polaków posiada środki w OFE. Jest to o tyle ważne, że będzie miało to wpływ na naszą przyszłą emeryturę – podkreśla.

Rusewicz dodaje, że środki zgromadzone w OFE będą mogły odziedziczyć bliskie osoby, dlatego „warto pilnować tego, gdzie jesteśmy”.

Perspektywa OFE na najbliższe lata

Wg danych Komisji Nadzoru Finansowego na koniec lutego br. wartość aktywów OFE przekracza 217 mld złotych. Do funduszy emerytalnych należy ponad 14,5 mln członków, a średnia wartość rachunku to 14 997 zł.

Rachunek w OFE, a zatem i zgromadzone na nim środki, posiadają wszyscy, którzy przystąpili do OFE w okresie od 1999 roku i przekazali tam składki (z wyjątkiem obecnych emerytów). Nie wszystkie te osoby na bieżąco zasilają swój rachunek w OFE. Aktualnie do OFE składkują osoby, które w czasie tzw. okienka transferowego w 2014 i 2016 roku zadeklarowały chęć dalszego odprowadzenia składek do funduszy, tzn. złożyły w ZUS odpowiednie oświadczenie.

Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi obecnie 19,52 proc. podstawy wymiaru, tj. najczęściej pensji brutto. 12,22 proc. trafia na konto ubezpieczonego w ZUS, a 4,38 proc. trafia na subkonto ubezpieczonego w ZUS. Ubezpieczony może zdecydować czy pozostałe 2,92 proc. trafi na subkonto w ZUS, czy na jego rachunek w OFE.

Okno transferowe OFE-ZUS otwarte tylko do końca lipca

Kilkanaście milionów osób urodzonych po 1968 roku może przez najbliższe cztery miesiące zdecydować, czy wszystkie obowiązkowe składki emerytalne mają pracować na ich przyszłe emerytury tylko w ZUS czy mają też być w części przekazywane do OFE.

Obecnie składkowanie do OFE jest dobrowolne. Chcący zasilać swój rachunek w OFE mają dwie możliwości. Osoby podejmujące pierwszą pracę lub rozpoczynające działalność gospodarczą w ciągu 4 miesięcy mogą podjąć decyzję o przystąpieniu do OFE.

Jednocześnie Rusewicz zwraca uwagę, że w momencie podjęcia decyzji, musimy wypełnić odpowiednią deklarację i przekazać ją do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wówczas, w zależności od podjętej decyzji, składki mogą być przekazywane do OFE. Osoby, które w 2014 i 2016 roku złożyły taką deklarację, nie muszą jej ponawiać.

Formularz o symbolu ZUS-US-OFE-03 jest dostępny na portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, na naszej stronie internetowej www.zus.pl, w każdej placówce ZUS na sali obsługi klientów.

Każdy musi podjąć decyzję sam czy chce pełne składki zostawić na swoim koncie emerytalnym w ZUS czy też część z nich skierować do otwartych funduszy emerytalnych – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 r.) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 r.) – precyzuje.

Przedmiotem decyzji osób ubezpieczonych jest jedynie 2,92 proc. podstawy wymiaru składki, które może trafiać na ich rachunek OFE albo na subkonto ZUS.

Kiedy skorzystamy ze środków zgromadzonych na OFE?

Jak wyjaśnia w rozmowie z nami prezes IGTE, z pieniędzy zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych będziemy mogli skorzystać na emeryturze.

Środki te, na 10 lat przed emeryturą przekazywane są systematycznie do ZUS-u, a Zakład w momencie naszego przejścia na emeryturę wypłaca pełną kwotę emerytury, w skład której wchodzą również środki z OFE.

Jednocześnie przypomina, że środków zgromadzonych na OFE nie można przekazać na Indywidualne Konta Emerytalne, nie możemy ich wypłacić, w związku z czym możemy je oszczędzać właśnie w OFE lub w ZUS-ie.

Sprawdź, kto nie musi składać oświadczenia

Jak informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim, oświadczenia nie składają osoby, które nie chcą zmieniać wcześniejszej decyzji o sposobie podziału składki emerytalnej, a także osoby, które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej. W ich przypadku uruchomiony został tzw. „suwak bezpieczeństwa”, który chroni środki ubezpieczonych zgromadzone w OFE przed ewentualną utratą ich wartości. Dlatego na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS-u, które zapisywane są na subkoncie.

Jeśli ubezpieczony do tej pory nie był członkiem żadnego OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinien zawrzeć umowę pierwszorazową z otwartym funduszem emerytalnym, który wybierze.

Warto pamiętać, że oświadczenie, które ubezpieczony będzie składać, dotyczy przyszłych składek, które dopiero będą przekazywane. Te, które zostały rozdysponowane zgodnie z decyzją podjętą w poprzednim oknie transferowym, pozostają tam, gdzie wówczas zdecydowaliśmy o ich odprowadzeniu. Ostatnie okienko transferowe otwarte było w 2016 r. W 2020 r. nie było uruchamiane z powodu pandemii. Kolejne otwarcie za 4 lata w 2028 r.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu