Czas wykorzystać zaległy urlop: 30.09.2020. Termin do 30 września, a potem? Czy niewykorzystany urlop przepada? Jakie inne kary

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Pracownik również powinien interesować się ilością zaległego urlopu, aby nie stanąć przed koniecznością wykorzystania wolnego wbrew swojej woli.
Pracownik również powinien interesować się ilością zaległego urlopu, aby nie stanąć przed koniecznością wykorzystania wolnego wbrew swojej woli. Karolina Misztal / Polska Press
Udostępnij:
Raz po raz odżywa projekt nowego kodeksu pracy, a wśród zmian rekomendowanych przez ekspertów są przepisy zgodnie z którymi niewykorzystany urlop przepadałby bezpowrotnie. Jak jest teraz? Czy zaległy urlop nie wykorzystany do 30 września przepada?

Na szczęście takie normy wciąż nie są prawem, choć trzeba odnotować, iż w tę stronę idą kolejne zmiany wprowadzane od pewnego czasu w ramach zmian prawa pracy. Kiedyś można było mieć urlop z kilku a nawet kilkunastu lat – licząc niewykorzystane „końcówki” z przysługującego wymiaru – a jedyna „sankcja” to był nacisk kadr, pozbawiony jakichkolwiek formalnych sankcji. Teraz jednak jest już inaczej: konsekwencje zaległego i przeterminowanego urlopu dotyczą zarówno samego pracownika, jak i pracodawcy, który w razie kontroli inspekcji pracy stwierdzającej niewysłanie pracownika na zaległy urlop może ponieść karę nawet z prywatnych pieniędzy. Pojawiły się też konkretne terminy dotyczące obowiązku wykorzystania zaległego urlopu.

Zaległy urlop przepadnie po 30 września?

Wrzesień to miesiąc ważnych dat w prawie pracy. Najważniejszy to termin opublikowania przez Radę Ministrów wysokości płacy minimalnej w nowym roku. To już mamy za sobą. Natomiast z ostatnim dniem września kończy się kodeksowy termin na wykorzystanie zaległych urlopów.
Przepisy kodeksu pracy, które reguluję tę kwestię budzą wiele emocji i nie do końca są właśnie rozumiane, zwłaszcza przez pracowników. Po pierwsze – jeśli pracodawca nie nakaże wykorzystać zaległego urlopu, pracownik nic nie musi. Ryzyko jest po stronie pracodawcy, który w razie kontroli inspekcji pracy zostanie surowo ukarany za tolerowanie zaległych urlopów.
Co innego, jeśli pracodawca nakaże pracownikowi wykorzystanie od 30 września zaległy urlop. Pracownik musi bowiem pójść na wypoczynek.
I jeszcze jedna kwestia – termin ten dotyczy wyłącznie zaległych urlopów a więc nie dotyczy urlopu bieżącego, a więc przysługującego pracownikowi za 2020 r. Tutaj pracodawca nie może w sposób zgodny z prawem zmusić pracownika do wykorzystania urlopu, ani odmowa pójścia przez pracownika na urlop w żadnym przypadku nie skutkuje przepadkiem bieżącego urlopu!

Jak więc aktualne przepisy regulują kwestię wykorzystania zaległego urlopu?
30 września to ostatni dzień, żeby pracodawca udzielił pracownikowi zaległego urlopu i uniknął dotkliwej kary. Grzywna może wynieść od 1 do 30 tys. złotych! Na szczęście wystarczy, by pracownik zaczął wykorzystywać zaległość do ostatniego dnia września i wszystko będzie w porządku.

Czas na ZAKUPY! Kliknij i przeczytaj!

Pracodawco! Udziel zaległego urlopu albo płać karę!

„Urlopowych zaległości nie powinien lekceważyć ani pracodawca, ani pracownik. Jak wszyscy wiedzą, kodeks pracy gwarantuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni - w zależności od stażu pracy pracownika” – mówi ekspert ds. prawa pracy Katarzyna Siemienkiewicz. „Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo, niewykorzystany urlop przechodzi na następny rok. Tu jednak zaczynają się schody” – dodaje Siemienkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Wykorzystałam zaległy urlop w lipcu, akurat był przestój w firmie więc puścili mnie bez żadnej łaski. Wystraszyłam się tłumów w Zakopanem i nad Bałtykiem i poleciałam enterem do Bułgarii. Wróciłam cała i zdrowa, za rok z chęcią powtórzę wypad.

J
Jotgie
19 września, 7:33, Luddismus:

Po wydłużeniu wieku emerytalnego miało być więcej dni urlopowych. Kiedy w końcu to nastąpi? Podobnie z emeryturami stażowymi (dla osób z 40-letnim okresem składkowym). Kiedy to przywrócą?

Chyba nie jesteś na bieżąco!

- nie ma "wydłużonego wieku emerytalnego" - PiS go wycofał,

- 40-letni staż to była tylko propozycja - nie ma czego przywracać!

J
Jotgie

Jestem na JDG. 7 lat. w ciągu całych tych 7 lat miałem w sumie... 35 dni urlopu z czego 17 dni w 2019. Dostanę też karę?

PS. Nie znam przypadku, by kiedykolwiek jakakolwiek kara z tego powodu została na kogoś nałożona!

S
Simmy

Kolejny głupi przepis. A jeżeli pracownik faktycznie nie chce urlopu, bo nie? Trzeba go oczywiście wtedy PRZYMUSEM wysłać do domu. To samo z obowiązkowym ciągiem 14 dni urlopowych - a co, jeżeli ktoś woli wybierać sobie pojedyncze dni i wykorzystywać dłuższe weekendy zamiast siedzieć 14 dni w roku na tyłku w domu nic nie robiąc? No ale rządzący lepiej wiedzą, co jest dla mnie dobre.

L
Luddismus

Po wydłużeniu wieku emerytalnego miało być więcej dni urlopowych. Kiedy w końcu to nastąpi? Podobnie z emeryturami stażowymi (dla osób z 40-letnim okresem składkowym). Kiedy to przywrócą?

Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie