Czek BLIK - na czym polega i jak przesłać pieniądze? W taki sposób przekażesz środki osobie bez konta w banku

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Maksymalna wysokość czeku BLIK w zależności od banku wynosi od 2,5 do 4 tys. zł.
Maksymalna wysokość czeku BLIK w zależności od banku wynosi od 2,5 do 4 tys. zł. Dragana_Gordic / Freepik
Czek BLIK to bezpieczny i przydatny sposób przekazywania pieniędzy, choć nadal mało popularny w naszym kraju. Funkcja ta będzie użyteczna, gdy nie chcemy nosić ze sobą portfela lub zamierzamy przekazać szybko środki osobie, która nie prowadzi rachunku bankowego. Jak używać czeków BLIK?

Spis treści

BLIK to system płatności mobilnych, który został uruchomiony w 2015 roku. Rozwiązanie te umożliwia przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych, wypłacanie środków z bankomatów oraz realizowanie przelewów na numer telefonu. Rozwojem BLIK-a zajmuje się Polski Standard Płatności (PSP).

Popularność tego systemu stale rośnie, o czym świadczą dane publikowane przez PSP. Na koniec drugiego kwartału br. z BLIK-a korzystało ponad 14 mln osób, które dokonały łącznie 426 mln transakcji o wartości 57,9 mld złotych.

- Przelewy na telefon BLIK to obecnie najdynamiczniej rosnąca usługa BLIKA, która stanowi blisko jedną czwartą wszystkich transakcji. Jej natychmiastowość, całodobowa dostępność, brak konieczności znajomości numeru konta odbiorcy oraz możliwość błyskawicznych rozliczeń pomiędzy klientami różnych banków to zalety, które mają bezpośrednie przełożenie na coraz większą bazę użytkowników. Obecnie do odbioru przelewów na telefon BLIK zarejestrowanych jest już ponad 15 mln numerów telefonów - informował PSP w komunikacie prasowym.

Systemu BLIK można używać nie tylko do płatności czy przelewów na telefon, ale także wystawiania czeków. Usługa ta co prawda nie jest jeszcze popularna, ale powoli zdobywa kolejnych zwolenników.

Czym są czeki BLIK?

Czek BLIK to innowacyjna usługa umożliwiająca wygenerowanie 9-cyfrowego kodu za pomocą aplikacji mobilnej, który można następnie wykorzystać do płacenia za zakupy, usługi, a nawet wypłacania środków z bankomatu. W trakcie tworzenia czeku użytkownik sam ustala jego wartość, termin ważności i hasło zabezpieczające do korzystania z tych środków.

Co istotne, odbiorca nie potrzebuje Internetu, telefonu czy konta bankowego. Do wykorzystania tych środków wystarczą mu jedynie numer i kod zabezpieczający, przekazane przez nadawcę. Czeku nie trzeba realizować w jednym momencie - płatności można rozłożyć w czasie, pilnując jednak terminu ważności.

Czeki BLIK będą przydatne w następujących sytuacjach:

  • przekazanie pieniędzy osobie bez konta w banku np. dziecku lub seniorowi,
  • zwrot środków osobie, która nie podała nam numeru konta bankowego,
  • dokonywanie płatności, w sytuacji, gdy rozładuje się nam telefon lub zgubimy portfel.

Warto podkreślić, że środki dostępne na czeku nie przepadają, jeśli odbiorca ich nie wykorzysta. Kwota, która pozostała wróci na konto bankowe nadawcy.

Przeczytaj również:Ile trzeba czekać na przyznanie kredytu hipotecznego? W tych bankach może to potrwać znacznie dłużej

Jak wystawić i odebrać czek BLIK?

Czeki BLIK mogą wygenerować klienci banków takich jak Vevo Bank, Bank Millennium, Santander Bank oraz PKO BP. Transakcję zrealizujemy w następujących krokach:

  • uruchamiamy aplikację mobilną banku,
  • przechodzimy do systemu BLIK, a następnie wybieramy opcję „Czek BLIK”,
  • ustalamy hasło dostępu, czyli tzw. kod PIN do czeku,
  • wprowadzamy pozostałe informacje m.in. wartość czeku, termin jego ważności (maksymalnie 72 godziny) oraz tytuł,
  • zatwierdzamy transakcję poprzez przycisk „Utwórz czek”.

Do odebrania czeku BLIK nie potrzeba żadnej aplikacji. 9-cyfrowy kod wraz z hasłem można przekazać na kartce lub przesłać SMS-em. Odbiorca, który zechce wypłacić pieniądze, powinien udać się do bankomatu (np. Planet Cash, Euronet, ING, PKO BP, Santader, mBank, BNP Paribas, Millennium), wybrać opcję „wypłata BLIK”, a następnie wprowadzić kod dostępu i wybrać kwotę transakcji.

Maksymalna wysokość czeku, jaki można wygenerować, zależy od banku, jednak zwykle nie przekracza 4000 tys. złotych. Osoby korzystające z tej usługi powinny również pamiętać, że nie jest ona obsługiwana za granicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu