Zmiany w przepisach. 15 proc. kierowców straciło pracę

Oliwia Marciszewska
Rzecznik prasowy Bolta Mantas Čižas potwierdza, że po regulacjach z czerwca 2024 r. liczba kierowców spadła
Rzecznik prasowy Bolta Mantas Čižas potwierdza, że po regulacjach z czerwca 2024 r. liczba kierowców spadła Mariusz Szachowski
Firma Bolt, w związku ze zmianami Kodeksu drogowego, utraciła znaczną liczbę kierowców. Zablokowano dostęp do platformy dla 15 proc. szoferów. Spowodowało to opóźnienia i brak dostępności dostatecznej liczby kursów, na czym z kolei skorzystały tradycyjne taksówki.

Spis treści

Zmiany Kodeksu drogowego i przewóz osób pod lupą

17 czerwca 2024 r. weszły w życie nowe przepisy zmieniające ustawę Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. Zgodnie z nimi wymagania wobec kierowców taksówek zostały znacząco zaostrzone, obejmując m.in. szczegółowe sprawdzanie ich przeszłości pod kątem kryminalnym czy okresowe badania zdrowotne. Normy dotyczą także regularnej weryfikacji ich tożsamości, co ma zapobiec oszustwom i zapewnić, że każdy z nich posiada aktualne, polskie prawo jazdy. Dodatkowo wprowadzono przepisy w zakresie minimalnych stawek za przejazd, jak również wymogi ubezpieczeniowe, które mają za zadanie wyrównywać szanse między tradycyjnymi taksówkami a platformami ridesharingowymi.

Konsekwencje dla Bolta: 15 proc. kierowców straciło pracę

– Na platformie Bolt wszyscy kierowcy – zarówno ci już wcześniej korzystający z aplikacji, jak i nowi – posiadają ważne polskie prawo jazdy, wydane przez polską administrację i zweryfikowane przez Bolt, w tym również w systemie CEPIK – mówi dla Strefy Biznesu Mantas Čižas. – Przy dołączeniu do platformy wymagane jest przedstawienie dokumentu tożsamości, szeregu innych niezbędnych dokumentów oraz osobista weryfikacja w Punkcie Obsługi Kierowcy. Ci, którzy nie spełnią tych wymagań, nie mają możliwości korzystania z platformy Bolt ani realizowania przejazdów – wyjaśnia.

Jak podaje, w ramach przestrzegania obowiązujących regulacji, na terenie całej Polski zablokowano dostęp do platformy dla 15 proc. kierowców, którzy nie dostarczyli w terminie wymaganego dokumentu. Konsekwencją tej sytuacji jest czasowe ograniczenie podaży usług i wydłużony czas oczekiwania na przejazdy.

Kilka sukcesów mimo przeciwności

Mimo wyzwań związanych z nowelizacją przepisów prawnych, w 2024 r. Boltowi udało się odnieść kilka sukcesów. Najważniejszym z nich było uruchomienie usług w ponad 40 nowych miastach, co oznacza, że przejazdy Boltem da się zamówić już w ponad 70 lokalizacjach na terenie całej Polski.

Ponadto, w wyniku podpisania umowy o współpracy z PPL, od początku czerwca 2024 r. firma jest rekomendowanym partnerem transportowym Lotniska Chopina w Warszawie. Na lotnisku do dyspozycji pasażerów są specjalnie przeszkoleni agenci, którzy pomagają podróżnym m.in w zainstalowaniu aplikacji czy znalezieniu właściwego miejsca odbioru. Dzięki Eternis, przedsiębiorstwu partnerskiemu, Bolt wprowadził do floty taksówek w stolicy nowe samochody elektryczne marki Tesla. Sukces odnotować można także w segmencie biznesowym: tu nastąpił wzrost liczby klientów o ponad 30 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu