GUS podał dane. Sprawdź, ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2022. To mniej, niż w poprzednim miesiącu

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W piątek 18 lutego 2022 r. GUS ogłosił, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 r. wyniosło 6 064,24 zł. Mniej niż przed miesiącem, ale aż o 9,5 proc. więcej niż w styczniu 2021 r.
W piątek 18 lutego 2022 r. GUS ogłosił, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 r. wyniosło 6 064,24 zł. Mniej niż przed miesiącem, ale aż o 9,5 proc. więcej niż w styczniu 2021 r. Maciej Jeziorek / Polska Press
Główny Urząd Statystyczny ogłosił dziś, w piątek 18 lutego 2022 r.. iż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 r. wyniosło 6064,24 zł, a więc o niemal 600 zł mniej niż w grudniu 2021 r. Jednocześnie GUS podał, że w styczniu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu ze styczniem 2021 r. było wyższe o 2,3 proc.i wyniosło 6459,8 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie wzrosło o 1,5 proc.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 r. w porównaniu ze styczniem 2021 r. było wyższe o 9,5% i wyniosło 6064,24 zł (brutto). Względem grudnia 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto obniżyło się o 8,7%, zakomunikował 18 lutego 2022 r. GUS.

Przypomnijmy, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 r. w porównaniu z grudniem 2020 r. było wyższe o 11,2 proc. i wyniosło 6 644,39 złotych (brutto). Względem listopada 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 10,3 proc.

Wynagrodzenie grudniowe zazwyczaj rośnie skokowo i jest wyższe od wynagrodzeń z kolejnych miesięcy - mimo, iż GUS liczy je bez nagród z zysku. W grudniu bowiem zwyczajowo wypłacane są inne dodatkowe świadczenia.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 r. w porównaniu ze styczniem 2021 r. było wyższe o 9,5% - i to jest bardziej miarodajny do porównań parametr.

Stabilna stopa bezrobocia

Jednocześnie GUS podał dziś, że w styczniu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu ze styczniem 2021 r. było wyższe o 2,3% i wyniosło 6459,8 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie wzrosło o 1,5%.

Przypomnijmy, że zanotowana przez GUS stopa bezrobocia wyniosła 5,4 proc., czyli nie wzrosła w porównaniu z listopadem. W powiatowych urzędach pracy na koniec 2021 r. zarejestrowanych było prawie 900 tys. osób.

W grudniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z grudniem 2020 r. było wyższe o 0,5 proc. i wyniosło 6 361,6 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie pozostało na podobnym poziomie (dynamika 100,0 proc.).

- Porównując analogiczne miesiące lat ubiegłych, już niewiele dzieli polski rynek pracy od grudnia 2019 roku, kiedy to bezrobotnych było 866,4 tys., a poziom bezrobocia wynosił 5,2 proc.. W ubiegłym roku miała miejsce rzadko występująca sytuacja, w której stopa bezrobocia utrzymuje się na tym samym poziomie na przełomie listopada grudnia. W poprzednich latach początek zimy wiązał się ze wzrostem liczby osób rejestrujących się w powiatowych urzędach pracy. Widać wyraźnie, że mimo kolejnych fali pandemii na rynku pracy występuje ciągle bardzo duże zapotrzebowanie na pracę. Pracodawcy są gotowi inwestować w kompetencje pracowników, aby przygotować ich do przyszłej pracy, ale również podnoszą płace, aby zapobiec rotacji - komentowała Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Ogłoszone dziś dane GUS mają ważne znacznie z punktu widzenia dwóch przepisów art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 2439 i 2447), który określa limit dyspozycji wypłaty z ROR pieniędzy bliskim na wypadek śmierci oraz art. 119a ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372 i 1728) - wysokość żołdu dla żołnierzy rezerwy.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie: limit dla dyspozycji na wypadek śmierci

Posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie – po swojej śmierci – wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci). Kwota wypłaty bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie: świadczenie dla żołnierza rezerwy

Żołnierzowi rezerwy oraz osobie przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe, z wyjątkiem ćwiczeń trwających do dwudziestu czterech godzin odbywających się w czasie lub dniu wolnym od pracy, przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych.
Kwota dziennego świadczenia pieniężnego nie może być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania do
odbycia ćwiczeń wojskowych, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie