Jawność wynagrodzeń w ofertach o pracę jeszcze w tym roku. „Polacy oczekują transparentności”

Maciej Badowski
Opracowanie:
W 2023 r. w życie wejdzie unijna dyrektywa o jawności wynagrodzeń, mająca na celu redukcję nierówności płac między kobietami a mężczyznami.
W 2023 r. w życie wejdzie unijna dyrektywa o jawności wynagrodzeń, mająca na celu redukcję nierówności płac między kobietami a mężczyznami. Przemysław Świderski/ Polska Press
W 2023 roku wejdzie w życie dyrektywa o jawności wynagrodzeń, mająca na celu redukcję nierówności płac między kobietami a mężczyznami. Docelowo może ona jednak posłużyć wszystkim uczestnikom rynku pracy. – 81 proc. Polaków nie słyszało wcześniej o tej zmianie. Mimo to, badani odbierają nowe regulacje pozytywnie. Te zmiany w połączeniu z edukacją mogłyby wiele zmienić dla polskiego pracownika – komentuje dla nas Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl.

Spis treści

Nowa dyrektywa o jawności wynagrodzeń

Unia Europejska jest w ostatniej fazie pracy nad nową dyrektywą o jawności wynagrodzeń. Głównym celem nowych regulacji jest zniwelowanie dysproporcji w zarobkach kobiet i mężczyzn, ale to nie jedyna zmiana, jaką wprowadzi nowe prawo. Zgodnie z założeniami ma ono pomóc w zwiększeniu transparentności i zasad dotyczących wynagrodzeń dla wszystkich.

– W 2023 r. w życie wejdzie unijna dyrektywa o jawności wynagrodzeń, mająca na celu redukcję nierówności płac między kobietami a mężczyznami – komentuje dla Strefy Biznesu Aleksandra Skwarska, PR, CSR & Content Marketing Manager w Pracuj.pl. – Docelowo ma ona posłużyć wszystkim uczestnikom rynku pracydodaje.

Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o zarobkach, ale baliście się zapytać”, 81 proc. Polaków nie słyszało jeszcze o planowanych zmianach, mimo że te już niedługo mogą wejść w życie. W tej chwili nowymi przepisami zajmuje się Rada Europejska, a kiedy dokument zostanie podpisany i opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, prawo wejdzie w życie po 20 dniach. Po zakończeniu tego procesu kraje członkowskie będą miały 3 lata na dostosowanie prawa krajowego do unijnych przepisów.

Skwarska podkreśla, że badani odbierają nowe regulacje pozytywnie. Jak wyjaśnia, te zmiany w połączeniu z edukacją mogłyby wiele zmienić dla polskiego pracownika. – 69 proc. badanych deklaruje, że w kraju brakuje powszechnej edukacji finansowej, a ta byłaby na wagę złota – podkreśla.

Polacy za jawnością wynagrodzeń

– 39 proc. badanych Polaków deklaruje, że rozmawiają otwarcie ze współpracownikami o wynagrodzeniach. Porównywalna liczba respondentów wskazuje, że takich rozmów nie prowadzi, ale ponad połowa badanych jest gotowa na zmianę – przyznaje. – 51 proc. Polaków uważa, że wysokość wynagrodzeń w ich firmach powinna być jawna – dodaje.

Jednak ekspert zwraca uwagę, że w kwestii otwartości w sprawie wynagrodzeń wiele zależy od pracodawców. Jak zauważa, obecnie niemal połowa badanych dostrzega, że wyraźnie częściej niż jeszcze kilka lat temu przedstawiają oni oferowane wynagrodzenie w ofertach pracy.

– Widać, że to działa na potencjalnych kandydatów i że tego oczekują. Ponad 7 na 10 osób wskazuje, że oferty pracy, w których są podane zarobki, bardziej zachęcają do aplikowania. 77 proc. osób uważa, że wysokość wynagrodzenia powinna być podawana w każdym ogłoszeniu o pracę. Znacząca większość kandydatów lepiej ocenia wizerunek pracodawcy, który stawia na transparentność w tym zakresie – wymienia.

Nowe obowiązki dla firm

Dzięki nowym regulacjom pracodawcy będą musieli przekazać kandydatom informację o tym, jaki jest początkowy poziom wynagrodzenia na stanowisku lub podać widełki. Firma zobowiązana jest zrobić to bezpośrednio w ogłoszeniu o pracę lub najpóźniej przed spotkaniem rekrutacyjnym.

– Oznacza to, że poziomu zarobków często nie pozna ogół kandydatów, a tylko ci, którzy zostaną zaproszeni na rozmowę. Nasze badania wskazują jednak jasno, że decyzja o otwartości pracodawcy w tym zakresie po prostu się opłaca – zauważa rozmówczyni i podaje, że blisko 80 proc. badanych dobrze ocenia konieczność publikowania widełek wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę.

Z kolei niemal 7 na 10 osób popiera wprowadzenie konieczności ujawniania średniego wynagrodzenia na tych samych stanowiskach w firmie, a 6 na 10 respondentów z kolei pozytywnie odbiera zakaz pytania kandydatów do pracy o ich obecne zarobki. – Ten ostatni zapis istnieje już w Kodeksie Pracy, a ustawa jedynie go umacnia – przypomina.

– Z kolei zmianę, która w założeniu ma na celu redukcję nierówności płacowych między pracowniczkami a pracownikami pozytywnie odbiera aż 82 proc. kobiet, wśród mężczyzn ten procent jest niższy i wynosi 66 proc. – dodaje.

Skwarska przyznaje, że cyklicznie publikowane sprawozdania z wynagrodzeń, do których będą zobowiązani pracodawcy, będą miały na celu niwelowanie tych różnic zarobkowych i w organizacji. Działania zmniejszające różnice płacowe będą prowadzone „o ile różnica nie będzie wynikać z obejmowania przez mężczyzn wyższych stanowisk w firmie”.

– Z badania wynika, że Polacy postrzegają nową zmianę pozytywnie, a równość płac ich zdaniem wprowadzi komfort w relacjach zawodowych między współpracownikami. Choć brakuje nam edukacji finansowej i wciąż nie jesteśmy w pełni otwarci na rozmowy o pieniądzach, to widać wyraźnie, że potrzebujemy i chcemy takich zmian, które nam to ułatwią. Polacy oczekują transparentności, są gotowi na jawność, bo wiedzą, że to poprawi ich sytuację zawodową, a większa otwartość wpłynie na większą równość, co w konsekwencji przełoży się na dużą satysfakcję większości uczestników rynku – podsumowuje Skwarska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu