Wejście w życie odpowiednich ustaw (...) zwiększających ochronę socjalną wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych przez objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne - tak wg Dziennika Gazety Prawnej ma brzmieć jeden z mierników zapisanych w KPO.
Ozusowanie umów-zleceń. Czy otrzymamy niższe wypłaty?
Zmiana miałaby skutkować zwiększeniem co miesiąc odprowadzanych składek. Tym samym kwota, którą każdy z nas widzi na swoim koncie — czyli wynagrodzenie netto — byłyby niższa. Podobne kroki były podejmowane już w czasie zmian wprowadzanych w Polskim Ładzie. Zapisy, które znalazły się w KPO miałyby sprawić, że zmiany dotyczące ozusowania umowy-zlecenia miałyby wejść w życie na początku 2023 roku.
W dłuższym horyzoncie czasowym może to jednak oznaczać podniesienie poziomu emerytur.
Umowy zlecenie a ZUS. Które składki trzeba odprowadzać obecnie?
Aktualnie obowiązujące przepisy prawa pracy stanowią, że umowy cywilnoprawne są ozusowane, a składki płacone są do wysokości minimalnego wynagrodzenia Aktualnie obowiązujące przepisy prawa pracy stanowią, że umowy cywilnoprawne są ozusowane, a składki płacone są do wysokości minimalnego wynagrodzenia — czyli do kwoty 3010 zł brutto. Jeżeli jednak ktoś ma podpisane więcej umów zleceń lub zarabia powyżej tej kwoty — to co zarobi ponadto, jest wolne od odprowadzania składek.
Taka sytuacja ma miejsce także, gdy na dodatkową umowę-zlecenie decyduje się ktoś, kto już pracuje w oparciu o umowę o pracę lub prowadzi działalność gospodarczą. Dzięki temu więcej pieniędzy otrzymuje „na rękę”. To tzw. zbieg tytułów do ubezpieczenia.
W takim wypadku nie trzeba płacić:
- składki emerytalnej,
- składki rentowej,
- składki chorobowej
- składki wypadkowej.
Potrącana jest jedynie:
- składka zdrowotna,
- podatek dochodowy.
Od lipca 2022 podatek dochodowy będzie wynosić 12%.
Ozusowanie zleceń. Kogo będą dotyczyć zmiany?
Wprowadzenie nowych rozwiązań miałoby sprawić, że osoby pracujące na podstawie większej liczby umów mogłyby liczyć na wyższe emerytury. Reforma nie zmieni jednak sytuacji pracujących w oparciu o jedną umowę zlecenie nieposiadających dodatkowych dochodów.
Jeżeli reforma wejdzie w życie, wówczas od zlecenia odliczy się również:
- składki emerytalne,
- składki rentowe,
- składki wypadkowe.
Od lipca 2022 r. kolejna zmiana w Polskim Ładzie obniży stawkę PIT z 17 do 12 proc. Tym samym zleceniobiorcy na swoich kontach bankowych w najbliższym miesiącu mogą się spodziewać wyższych wynagrodzeń.