Masz zaległy urlop za 2021 r.? Trzeba go wykorzystać do 30 września. Pracodawca może wysłać na urlop nawet, jeśli się na to nie zgadzasz

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bez jego zgody?
Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bez jego zgody? unsplash
Zaległy urlop za 2021 r. trzeba wykorzystać do 30 września. Pracodawca na urlop może wysłać pracownika nawet, jeśli ten na to się nie zgadza. Taki przepis prawny został wprowadzony dzięki przepisom tarczy antykryzysowej. Jeżeli pracodawca nie wyśle pracownika na zaległy urlop w terminie - zapłaci grzywnę. Będzie mogła ona wynieść nawet 30 000 zł.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bez jego zgody?

- W ramach tarczy antykryzysowej związanej z pandemią COVID-19 wprowadzono przepis mówiący o tym, że pracodawca w trakcie obowiązywania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego może wysłać pracownika na zaległy urlop, w wymiarze do 30 dni, bez jego zgody i z pominięciem planów urlopowych. Stan zagrożenia epidemicznego wciąż obowiązuje, a z nim cały przepis - tłumaczy Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie inFakt.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego termin udzielenia zaległego urlopu nie musi być uzgodniony z pracownikiem.

- Urlop wypoczynkowy powinien zostać wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym nabyliśmy do niego prawo. Jeżeli jednak pracownik nie wykorzysta w tym okresie swojego urlopu, takie dni wolne przekształcają się w zaległy urlop. Zgodnie z art. 168 kodeksu pracy, takie dni wolne powinny zostać udzielone najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego - wyjaśnia Dawid Jakubiec, aplikant adwokacki z Kancelarii Kupilas & Krupa w Bielsku-Białej.

Ekwiwalent (rekompensatę pieniężną) za niewykorzystany urlop można wypłacić dopiero w sytuacji, jeżeli nie ma możliwości skorzystania z dni wolnych w naturze. Co do zasady nie ma możliwości wypłaty ekwiwalentu ani porozumienia z pracodawcą w tym zakresie.

- Wbrew powszechnym informacjom, w trakcie trwania umowy o pracę pracownikowi nie można wypłacić ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Możliwe jest to jedynie w sytuacji, gdy doszło do rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę. Zaległy urlop pracownika to także problemy po stronie pracodawcy - wyjaśnia Dawid Jakubiec.

Termin 30 września jest ostateczny. Obowiązek udzielenia urlopu uznaje się jednak za spełniony, jeżeli pracownik urlop zacznie ostatniego dnia września. Może go kontynuować bez przeszkód w następnym miesiącu.

Nieudzielenie pracownikowi zaległego urlopu. Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy?

W wypadku kontroli pracodawca będzie mógł zapłacić grzywnę od tysiąca do nawet 30 tys. zł.

- Jedyną okolicznością wyłączającą odpowiedzialność pracodawcy są zdarzenia losowe takie jak np. choroba pracownika - tłumaczy Mateusz Boguszewski.

Pracownik nie może z prawa do urlopu wypoczynkowego zrezygnować lub przekazać go innej osobie. Liczba dni wolnych od pracy poszczególnych pracowników może różnić się w zależności od stażu pracy. W przypadku zatrudnienia na cały etat wynosi on:

  • 20 dni roboczych – dla osób ze stażem pracy poniżej 10 lat,
  • 26 dni roboczych – dla osób ze stażem pracy powyżej 10 lat.

- Niewykorzystany urlop ulega przedawnieniu po 3 latach, licząc od momentu, w którym urlop miał zostać wykorzystany. Wobec tego trzyletni termin przedawnienia rozpoczyna swój bieg 30 września, a po upływie tego okresu zaległy urlop wypoczynkowy przepada - tłumaczy Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas & Krupa.

Jak dodaje, w tym kontekście szczególnie ważnym jest, że taki okres przedawnienia ulega zawieszeniu w czasie trwania urlopu wychowawczego. Dlatego też przy obliczaniu okresu przedawnienia należy uwzględnić czas trwania takiego urlopu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu