Nowe prawo pracy: pracownicy będą mieć mniej czasu na odpoczynek. Poznaj nowe uprawnienia pracodawców [5.05.2020 r.]

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Pracodawca może obniżyć pracownikowi okres odpoczynku. Tarcza antykryzysowa daje mu nowe uprawnienia w tym obszarze. Zobacz, ile godzin pracy dopuszczają przepisy oraz co powinien zrobić pracodawca, który zwiększa wymiar czasu pracy.

Nowe przypisy wprowadzone przez rząd dają pracodawcy możliwość zmniejszenia czasu przeznaczonego na odpoczynek pracownika. Za sprawą uchwalonej 31 marca tarczy antykryzysowej (pakietu ustaw związanego z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom COVID-19 w Polsce) firmy, u których nastąpił spadek obrotów, mogą skrócić swoim pracownikom zapewniony przez Kodeks pracy czas na odpoczynek, czyli dobowy i tygodniowy okres z gwarancją określonej liczby godzin na odpoczynek.

Przed kryzysem wywołanym przez epidemię koronawirusa, czas pracy wynosił 8 godzin. Teraz pracodawca może go wydłużyć, jeżeli zawrze odpowiednie porozumienie ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Dobowy wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym do 12 miesięcy może się zwiększyć do 12 godzin.

To dobra i zła wiadomość dla osób zatrudnionych. Z jednej strony przedstawiciele niektórych zawodów, np. pracownicy magazynów i firm kurierskich, mogą więcej zarobić, a to pozwala im zachować większą płynność finansową. Z drugiej strony osoby pracujące w handlu czy służbie zdrowia mogą być nadmiernie przeciążone pracą.

Odpoczynek może zostać skrócony o 3 godziny dziennie
Kodek pracy gwarantuje pracownikom prawo do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby i 35 godzin odpoczynku tygodniowo, ale nowe przepisy przewidują możliwość skrócenia czasu na odpoczynek nawet do 8 godzin w ciągu doby i 32 godzin w okresie całego tygodnia. Jeżeli pracodawca ograniczy pracownikowi możliwość odpoczynku, powinien mu zapewnić równoważny okres odpoczynku w ciągu 8 tygodni.

W specustawie nie sprecyzowano, w jaki sposób pracownicy powinni zostać powiadomieni o skróceniu odpoczynku. W przypadku osób pracujących w trybie zmianowym kluczowe znaczenie może mieć grafik pracy.

To ważne, przeczytaj!:

Kiedy pracodawca może ograniczyć odpoczynek?
Zanim jednak dojdzie do skrócenia czasu odpoczynku, pracodawca powinien porozumieć się ze związkiem zawodowym działającym przy zakładzie pracy, a jeżeli takiego nie ma - z reprezentacją pracowników. Jeżeli między reprezentacją pracowników a pracodawcą zostanie zawarte porozumienie, pracownicy nie będą mogli kwestionować przyjętych ustaleń.

- Tak jak w przypadku wprowadzenia przestoju i obniżenia wymiaru czasu pracy, skrócenie okresów odpoczynku odbywa się w drodze porozumienia pracodawcy ze stroną społeczną. Jeżeli u pracodawcy nie działają związki zawodowe, konieczne jest zawarcie porozumienia z przedstawicielstwem pracowników. Pracodawca musi więc poinformować pracownika, czy będzie on objęty ww. rozwiązaniem. Ustawa nie narzuca formy, którą pracodawca powinien zastosować. Może to być sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy. Ważne jest, aby ta informacja do pracownika dotarła w sposób niebudzący wątpliwości - mówi Katarzyna Siemienkiewicz ekspertka ds. prawa pracy z Pracodawców RP.

To ważne, przeczytaj!:

Co ważne, tylko osoby z umowami o pracę mogą mieć skrócony dobowy czas odpoczynku. Wprowadzone przez rząd przepisy regulują kwestie odpoczynku wyłącznie w odniesieniu do pracowników zdefiniowanych w prawie pracy. Nie oznacza to jednak, że zleceniobiorcy nie odczują zmian. Ich po prostu nie obejmuje Kodeks pracy, a ewentualne spory z pracodawcą mogą rozwiązywać, powołując się na Kodeks postępowania cywilnego.

- Instytucja dobowego i tygodniowego odpoczynku jest przewidziana wyłącznie w Kodeksie pracy. Do osób zatrudnionych na innej podstawie nie stosuje się tego wymogu - wyjaśnia Katarzyna Siemienkiewicz. - Ograniczenie nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego następuje od momentu zawarcia porozumienia lub w terminie określonym w tym porozumieniu - dodaje ekspertka.

W związku z epidemią COVID-19 występuje duże zapotrzebowanie na sprzedawców, kurierów czy magazynierów. Ich sytuacja zmienia się dynamicznie, a pracodawcy starają się jak najszybciej dostosować do regulacji rynku i wymagań ze strony rządu. Przed świętami takie sieci handlowe jak Biedronka czy Lidl wydłużyły godziny pracy, a firmy nastawiają się na większy ruch. Ze względu na powyższe okoliczności warto pilnować swoich praw, w tym liczby przepracowanych godzin.

Pracujesz na umowie śmieciowej: zlecenie lub dzieło albo jako samozatrudniony - umowie o świadczenie usług? Oto praktyczny poradnik: czy należy ci się świadczenie postojowe, jak j uzyskać - teraz po raz drugi w maju albo po raz pierwszy. Wyjaśnienia z przykładami poznasz po prostu klikając w ten tekst!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu