Spis treści
Technologie i zrównoważony rozwój to fundament rynku pracy przyszłości
– Staramy się nazwać kompetencje, umiejętności i postawy, które już teraz powinniśmy rozwijać u dzieci, by były gotowe na wyzwania przyszłości. Jedna refleksja wraca wielokrotnie. STEM, czyli nauki przyrodnicze, jawią się jako fundament edukacji. Ich znajomość będzie niezbędna do współpracy z nowymi technologiami i innowacjami – mówi Karolina Szmidt, prezes i dyrektor personalny Henkel Polska.
Raport „Świat Młodych Badaczy 4.0. Kompetencje do przyszłości” odpowiada m.in. na pytanie, jak przygotować młode pokolenie do wyzwań, które czekają za 10-20 lat, gdy wejdą na rynek pracy. Został przygotowany pod opieką merytoryczną dr Edyty Sadowskiej, futurolożki, wykładowczyni akademickiej Instytutu Bezpieczeństwa i Informatyki UKEN w Krakowie, Trenwatching i Future Studies AGH, ekspertki Digital University. Z myślą o tempie zachodzących zmian technologicznych, społecznych i ekologicznych raport przedstawia cztery możliwe scenariusze przyszłości.
Te branże będą istotne w 2040 roku. Powstaną nowe zawody
Technologie i nauki przyrodnicze staną się filarami przyszłych zawodów. W połączeniu z umiejętnościami miękkimi, będą fundamentem sukcesu na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Dr Sadowska wskazuje cztery główne scenariusze, które zdefiniują rynek pracy:
- transformacja technologiczna,
- zrównoważony rozwój,
- odpowiedzialność i etyka
- oraz lokalność produkcji.
Każda z nich przyniesie zapotrzebowanie na nowe specjalizacje. Zobacz, jakie ogłoszenia o pracę znajdziesz w 2040 roku:
Kompetencje, które zapewnią sukces za 10-25 lat
Wizje zawarte w raporcie to nie tylko futurystyczne rozważania, ale także konkretne wskazówki, jak przygotować się na nadchodzące zmiany. Zdaniem autorów, wśród kluczowych umiejętności znajdą się:
- znajomość technologii i nauk ścisłych (STEM),
- umiejętność krytycznego myślenia i kreatywność,
- zdolność adaptacji do nowych warunków,
- kompetencje komunikacyjne i praca zespołowa.
– Świat będzie potrzebował specjalistów, którzy będą potrafili skutecznie stawić czoła globalnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne, ograniczanie zasobów naturalnych czy rosnące nierówności społeczne. Już teraz musimy inwestować w rozwój tych kompetencji – dodaje Szmidt.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
