Podatek od wynajmu mieszkania: 24.02.2020 r. Jak rozliczyć wynajem „na firmę” lub osobę prywatną

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Ian Dooley/ Unsplash.com
Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych lub wynajmuje odziedziczone nieruchomości. Od zysku z najmu trzeba jednak zapłacić podatek. Podpowiadamy, jaką formę opodatkowania wybrać, żeby była najkorzystniejsza.

Wynajmujący (właściciele wynajmowanych mieszkań), którzy są osobami fizycznymi, mają do wyboru dwie formy opodatkowania najmu: mogą płacić podatki na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałtowany podatek od przychodów z czynszu dostępny jest zarówno dla wynajmujących uzyskujących przychody poza działalnością gospodarczą, jak i dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą, ale nie korzystają jeszcze z opodatkowania w formie karty podatkowej.

- Firma powinna płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych – według skali podatkowej albo podatkiem liniowym. Może też wybrać ryczałt, ale opodatkowany wyższą stawką niż dla osoby prywatnej. Osoba prywatna może rozliczyć się ryczałtem, co uwalnia ją od takich formalności jak prowadzenie księgi podatkowej – wyjaśnia dr Jacek Drosik, adwokat i doradca podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.

Przedsiębiorcy, w przeciwieństwie do prywatnych wynajmujących, powinni wysłać do urzędu skarbowego pisemnie oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem lub wskazać ryczałt, rejestrując działalność gospodarczą w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

W 2020 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło mikrorachunki dla podatników i płatników. To tylko jedna ze zmian w podatkach. Przypominamy, na które przepisy warto zwrócić uwagę.

10 najważniejszych zmian dla podatników. Sprawdź, co nowego ...

Od stycznia 2019 r. osoby, które uzyskują przychody z najmu, nie muszą składać w urzędzie skarbowym oświadczenia o wyborze ryczałtu. Gdy wpłacimy pierwszą zaliczkę za ryczałtowany podatek od przychodów z czynszu, urząd skarbowy uzna, że podatnik wybrał tę formę opodatkowania.

Ile wynosi najniższy podatek?

Stawka ryczałtu pozostaje uzależniona od rocznych przychodów z tytułu umowy najmu. Granicę stanowi 100 000 zł rocznie. Osoby, które nie przekroczą tej kwoty, obejmuje stawka 8,5% przychodów. Jeśli natomiast przekroczymy limit przychodów 100 000 zł rocznie, od nadwyżki przychodów ponad tę kwotę przyjdzie nam zapłacić ryczałtowany podatek według stawki 12,5%.

Pojawia się pytanie, ile podatku przyjdzie nam zapłacić. Różnice są znaczne, dlatego warto dobrze przemyśleć, jaka forma opodatkowania jest dla nas bardziej opłacalna.

- Zwykły najem (tzw. prywatny) – jeżeli nie jest wykonywany w ramach działalności gospodarczej, jak również najem okazjonalny, można rozliczyć ryczałtem 8,5%. Świadczone przez przedsiębiorców usługi związane z zakwaterowaniem powinny być opodatkowane ryczałtem 17%, natomiast pozostały najem należy rozliczyć na zasadach ogólnych albo w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatkiem liniowym według stawki 19% – mówi adw. Magdalena Hajduk, ekspertka w zakresie prawa nieruchomości w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.

Przed nami już druga niedziela lutego - czy można 9 lutego w niedzielę zrobić zakupy we wszystkich sklepach, czy też obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. A jakie specjalne promocje sieci handlowe przygotowały na sobotę 8 lutego - Lidl, Biedronka, Mila? Gdzie można zrobić zakupy 9 lutego? Kiedy są niedziele handlowe w całym 2020 roku - lista. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Jaki formularz złożyć i do kiedy?

Podatnicy korzystający z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i rozliczający przychód z najmu lub podnajmu powinni złożyć PIT-28 bez druku 28a. Warto przy okazji wspomnieć, że zniesiono obowiązek składania druku PIT-28B, który obowiązywał wspólników spółki niebędących osobami prawnymi, rozliczających się ryczałtem.

Eksperci inFakt podsumowali 2019 rok na rynku pracy. Kodeks pracy zmienił się na korzyść pracowników, a przepisy RODO stworzyły osobom zatrudnionym nowe możliwości kontroli swoich danych osobowych.  Sprawdź, które zmiany na rynku pracy są istotne dla pracowników.

Najważniejsze zmiany na rynku pracy 2019. Te 10 przepisów warto znać

Termin na składanie formularzy PIT-28 przewidziano od 15 lutego do końca lutego. Ponieważ w tym roku ostatni dzień lutego wypada w sobotę, termin zostaje wydłużony do kolejnego dnia roboczego, tj. do 2 marca (poniedziałek).

Osoby rozliczające się na zasadach ogólnych płacą standardowy podatek według podstawowej skali podatkowej (17% lub 32% dla dochodów powyżej 85 528 zł). Powinny one złożyć formularz PIT-36. Mają na to czas do 30 kwietnia.

- Ryczałt jest opłacalny przy braku kosztów uzyskania przychodów oraz wartości przychodów do 100 000 zł rocznie. Pozwala to opodatkować otrzymane pieniądze stawką 8,5%. Zasady ogólne opłacalne będą w przypadku wysokich kosztów uzyskania przychodów, przy relatywnie niskiej wartości czynszu – tłumaczy dr Jacek Drosik.

Uwaga na najem okazjonalny

Dodatkowe obowiązki spoczywają na właścicielach mieszkań, którzy wybrali formę najmu okazjonalnego. Oni również powinny zapłacić podatek, ale dodatkowo muszą złożyć pisemne zawiadomienie o zawarciu umowy najmu okazjonalnego w urzędzie skarbowym. Mają na to 14 dni od dnia podpisania umowy. Również tacy wynajmujący mogą wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – 8,5% (do kwoty 100 000 zł) lub 12,5% (od nadwyżki powyżej 100 000 zł) bądź – mogą zdecydować się na podatek na zasadach ogólnych.

W 2019 r. pracownicy wielu branż dostali podwyżki. Płace najczęściej szły w górę w tych branżach, w których można zaobserwować deficyt wykwalifikowanych pracowników. Zobacz, którzy pracownicy kończę rok na plusie.

Podwyżki 2019. Zobacz, w których branżach pensje poszły w górę

Ponieważ w ustawie o podatku dochodowym nie ma definicji najmu okazjonalnego, prowadzący działalność gospodarczą podatnik, który korzysta z najmu okazjonalnego, może wliczyć wydatki poniesione w związku z takim najmem w koszty uzyskania przychodów. Musi jednak spełnić szereg wymogów.

Co jeszcze trzeba zapłacić?

Magdalena Hajduk przypomina, że oprócz podatku dochodowego wynajmujących czeka zapłata podatku od nieruchomości. Każdą daninę należy uiścić w innym urzędzie.

- Właściwe w tych sprawach są różne organy – naczelnik urzędu skarbowego dla PIT oraz wójt, burmistrz lub prezydent dla podatku lokalnego. Ponadto należy pamiętać, że od 1 stycznia 2020 roku podatek dochodowy trzeba płacić przy pomocy mikrorachunku. Podatek lokalny płaci się na dotychczasowych zasadach – wyjaśnia ekspertka.

Co można odliczyć od podatku?

Osoby rozliczające się z fiskusem na zasadach ogólnych mogą odliczyć od podstawy obliczenia podatku (podstawy opodatkowania) koszty poniesione w związku z wynajmem, np. koszty remontu. Wynajmującym nie przysługują natomiast żadne ulgi z tytułu najmu.

- Przede wszystkim można odliczyć koszty nabycia nieruchomości lokalowej, podatek od nieruchomości i inne wydatki ponoszone celem uzyskania przychodu z najmu. Ustawodawca nie przewiduje ulg, dopiero w przypadku zbycia nieruchomości, jeżeli uzyskany dochód przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od zbycia nieruchomości, możemy skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej – wyjaśnia dr Jacek Drosik.

To podatnik decyduje, jaką formę opodatkowania wybierze. Jeżeli kupujemy nowe lokum i inwestujemy w jego wykończenie, warto rozważyć opodatkowanie na zasadach ogólnych. Od podatku można również odliczyć amortyzację nieruchomości, np. koszty poniesione w związku z odmalowaniem mieszkania, opłaty eksploatacyjne, ubezpieczenie czy wydatki na zakup nowego wyposażenia. Wszystkie poniesione wydatki muszą zostać odpowiednio udokumentowane.

Jeżeli koszty ponoszone przez wynajmującego są stosunkowo niewielkie, bardziej opłacalny może być ryczałt. Przy tej formie opodatkowania istotna jest wartość przychodów, a nie poniesionych kosztów.wynajem mieszkania.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu