Wynajmujący (właściciele wynajmowanych mieszkań), którzy są osobami fizycznymi, mają do wyboru dwie formy opodatkowania najmu: mogą płacić podatki na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałtowany podatek od przychodów z czynszu dostępny jest zarówno dla wynajmujących uzyskujących przychody poza działalnością gospodarczą, jak i dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą, ale nie korzystają jeszcze z opodatkowania w formie karty podatkowej.
- Firma powinna płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych – według skali podatkowej albo podatkiem liniowym. Może też wybrać ryczałt, ale opodatkowany wyższą stawką niż dla osoby prywatnej. Osoba prywatna może rozliczyć się ryczałtem, co uwalnia ją od takich formalności jak prowadzenie księgi podatkowej – wyjaśnia dr Jacek Drosik, adwokat i doradca podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.
Przedsiębiorcy, w przeciwieństwie do prywatnych wynajmujących, powinni wysłać do urzędu skarbowego pisemnie oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem lub wskazać ryczałt, rejestrując działalność gospodarczą w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).
10 najważniejszych zmian dla podatników. Sprawdź, co nowego ...
Od stycznia 2019 r. osoby, które uzyskują przychody z najmu, nie muszą składać w urzędzie skarbowym oświadczenia o wyborze ryczałtu. Gdy wpłacimy pierwszą zaliczkę za ryczałtowany podatek od przychodów z czynszu, urząd skarbowy uzna, że podatnik wybrał tę formę opodatkowania.
Ile wynosi najniższy podatek?
Stawka ryczałtu pozostaje uzależniona od rocznych przychodów z tytułu umowy najmu. Granicę stanowi 100 000 zł rocznie. Osoby, które nie przekroczą tej kwoty, obejmuje stawka 8,5% przychodów. Jeśli natomiast przekroczymy limit przychodów 100 000 zł rocznie, od nadwyżki przychodów ponad tę kwotę przyjdzie nam zapłacić ryczałtowany podatek według stawki 12,5%.