Prawo do bycia offline? Unia Europejska określa nowe zalecenia. "Koniec pracy to wyłączona komórka służbowa" - mówią związkowcy

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Unia Europejska pracuje nad nową dyrektywą, która określi prawo do bycia offline. Związkowa Alternatywa pomysł popiera i zaznacza, że „koniec pracy to wyłączona komórka służbowa”.
Unia Europejska pracuje nad nową dyrektywą, która określi prawo do bycia offline. Związkowa Alternatywa pomysł popiera i zaznacza, że „koniec pracy to wyłączona komórka służbowa”. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Unia Europejska pracuje nad nową dyrektywą, która określi prawo do bycia offline. Parlament Europejski już 21 stycznia 2021 r. przyjął rezolucję zawierającą zalecenia w sprawie nowego prawa. Wskazówki do przyszłej dyrektywy zostały przesłane do Komisji Europejskiej. Związek zawodowy Związkowa Alternatywa pomysł popiera i zaznacza, że „koniec pracy to wyłączona komórka służbowa”.

Jako prawo do bycia offline należy rozumieć możliwość wyłączenia telefonu i odłączenia się od Internetu po godzinach. Nad nową dyrektywą pracuje obecnie Komisja Europejska.

"W pełni popieramy ten kierunek zmian i domagamy się, by prawo do bycia offline zostało wpisane do Kodeksu Pracy! Pracownicy powinni mieć możliwość odłączenia się od kontaktu z firmą, by zostały zachowane granice między życiem zawodowym i osobistym. Zgłaszaliśmy ten postulat już wiele miesięcy temu, ale niestety polski rząd nie dba o pracowników" – napisał Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku zawodowego Zawodowa Alternatywa.

Osoby pracujące zdalnie pracują dłużej

Związek zaproponował m.in. rozszerzenie pojęcia nadgodzin. Miałoby ono objąć całość czasu, kiedy pracownik jest dyspozycyjny i odbiera maile oraz połączenia telefoniczne od pracodawcy i wykonuje zadania związane z obowiązkami służbowymi.

„W czasie epidemii, gdy coraz więcej pracowników wykonuje swoje obowiązki służbowe zdalnie, jest to kwestia szczególnie istotna i aktualna. Z badań wynika, że osoby pracujące zdalnie często pracują znacznie dłużej niż te wykonujące swoje obowiązki w zakładzie pracy” – czytamy w oświadczeniu.

Unijna dyrektywa ma ustanowić nowe standardy chroniące pracowników, którzy w pracy wykorzystują narzędzia cyfrowe

Projekt dyrektywy zakłada możliwość nieodbierania połączeń i wiadomości od pracodawcy oraz nieangażowanie się w zadania zlecone przez pracodawcę poza czasem przeznaczonym na pracę.

"Odbieranie telefonów od pracodawcy lub odpisywanie na korespondencję służbową to praca, która powinna być wynagradzana. Gdy takie regulacje znajdą się w Kodeksie Pracy, pracownicy będą mogli w sądach pracy domagać się wynagrodzeń za cały czas dyspozycyjności dla pracodawcy" – wskazuje Związkowa Alternatywa.

Rezolucja przyjęta przez Parlament Europejski pozwoliła Komisji Europejskiej na podjęcie prac związanych z wdrożeniem dyrektywy zapewniającej pracownikom prawo do bycia offline.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu