Spis treści
Sztuczna inteligencja. Czy jej rozwój zagraża stanowiskom pracy? Będą zwolnienia?
Ponad 600 pracowników polskiego sektora white-collar wzięło udział w badaniu Cpl Poland, Just Join IT i RocketJobs.pl o wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy w Polsce. Z opracowanego raportu wynika, że pracownicy widzą szereg plusów trwającej rewolucji AI. To ciekawe, bo jeszcze jakiś czas temu wielu z nas bało się, że rozwój sztucznej inteligencji pozbawi nas pracy.
Raport „AI i rynek pracy w Polsce” powstał na bazie badania, które zostało zrealizowane w lipcu 2023 r. na grupie ponad 600 pracowników biurowych oraz ponad 100 przedstawicieli firm metodą CAWI, czyli wspomaganego komputerowo wywiadu za pośrednictwem strony WWW.
Jak AI zmieni rynek pracy? Niektóre zawody mogą odejść do lamusa
Aż 2/3 badanych prognozuje, że rozwój sztucznej inteligencji przyczyni się do wzrostu ich produktywności, a 56 proc. upatruje w rozwiązaniach AI szansy na zwiększenie komfortu pracy, m.in. dzięki eliminacji powtarzalnych zadań. Pracownicy będą mogli się skupić na bardziej kreatywnych zadaniach.
Rzeczywiście - pracownicy biurowi wskazali na szereg obszarów, które mogą zostać zastąpione przez AI. To m.in.
- tłumaczenia,
- copywriting,
- tworzenie grafik.
Pracownicy w większości zaznaczyli, że sztuczna inteligencja pomoże w realizacji
- do 50% ich codziennych obowiązków,
- ponad 11 proc. uważa, że AI jest w stanie wesprzeć ich w wykonywaniu niemal wszystkich bieżących zadań.
Aż 52 proc. z nich nie obawia się zmian, jakie sztuczna inteligencja może wnieść na rynek pracy. Co więcej, 38 proc. ankietowanych wskazuje, że AI znacząco usprawni ich pracę. A to oznacza, że będziemy mieć w pracy więcej czasu dla siebie. Niewykluczone, że przyspieszy to nawet wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy.
Jakie będą korzyści z wprowadzenia sztucznej inteligencji do codziennej pracy?
- Na ten moment AI to bardziej narzędzie wspierające, które może znacząco usprawnić pracę, ale nie zastąpi wkładu ludzkiego. Pracodawcy powinni umiejętnie i ze szczególną rozwagą podejmować decyzje dotyczące zatrudnienia - w oparciu o zrozumienie, w jakim stopniu AI pomoże zautomatyzować określone zadania w danym obszarze działania ich firmy. To pozwoli im efektywnie wykorzystać potencjał technologii, jednocześnie wykorzystując ludzkie umiejętności tam, gdzie są niezbędne - powiedziała Katarzyna Piotrowska, Country Managerka Cpl Poland.
Zdaniem 56 proc. ogółu respondentów wpływ AI na ich branżę jest korzystny, a 19 proc. ocenia go jako bardzo korzystny.
- Skoro 56% osób ocenia, że AI wpływa korzystnie, a 18%, że bardzo korzystnie na obszar, w którym pracują, rodzi się pytanie, co przez to rozumieją. Bo z punktu widzenia pracodawcy, AI może poprawić wydajność, ale jednocześnie pomóc zredukować liczbę etatów… Co jest pewne, AI przyczyni się do powstania nowych zawodów - szczególnie w branży IT widać było kilka rewolucji, z których każda kreowała nowe specjalizacje i zawody - powiedział Artur Kurasiński, przedsiębiorca, inwestor i obserwator rozwoju AI na świecie.
Jeśli AI, zdaniem pracowników, może pomóc w efektywniejszej pracy, to czy w efekcie będziemy mogli pracować mniej i wizja 4-dniowego tygodnia pracy będzie mogła się upowszechnić? Na taki scenariusz wskazuje 21 proc. badanych.
- Wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy to bardzo atrakcyjna wizja dla pracowników, jednak organizacje i działy HR stoją tu przed wieloma wyzwaniami. Zwiększona efektywność dzięki AI niekoniecznie oznacza mniej pracy dla pracowników, co może mieć wpływ na zachwianie work-life balance. Konieczne jest rozważenie, jak zachować motywację i zaangażowanie pracowników, aby uniknąć spadku produktywności - powiedziała Justyna Krzewska, HR Generalist w Just Join IT.
Czy będziemy więcej zarabiać?
Nie wiadomo, jak sztuczna inteligencja długookresowo wpłynie na zarobki. Nietrudno się jednak zorientować, że pracownicy zdają sobie sprawę ze swojej aktualnej, mocnej pozycji na ryku pracy. Z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że 46 proc. pracowników dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy.
- Sytuacja demograficzna, z którą mamy aktualnie do czynienia w Polsce, ale też na całym świecie, daje duży komfort zatrudnienia pracownikom. Jeżeli dobrze wykonujemy swoje obowiązki, nie musimy się obawiać, że zostaniemy zwolnieni. I to doskonale widać w odpowiedziach pracowników, którzy dobrze oceniają swoją sytuację – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.
Jak dodaje, ostrożność pracowników - jeżeli występuje - wyraża się raczej w tym, że nie chcemy zmieniać pracy i raczej z rezerwą podchodzimy o kwestii proszenia o podwyżkę.
Z badania wynika, że aż 30 proc. badanych planuje wnioskować o podwyżkę u swojego aktualnego pracodawcy. To niemal tyle samo co w poprzedniej edycji badania, ale już o 7 pp. mniej niż w październiku 2022 roku.