Ta branża jest otwarta na zatrudnianie większej liczby Ukraińców w Polsce

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Bardzo często firmy decydują się na zatrudnienie Ukraińców na stanowiskach Spedytorów Międzynarodowych.
Bardzo często firmy decydują się na zatrudnienie Ukraińców na stanowiskach Spedytorów Międzynarodowych. Karolina Misztal/ Polska Press
Na transporcie i logistyce spoczywa odpowiedzialność za zachowanie ciągłości łańcucha dostaw. Branża wyszła obronną ręką z pandemii, obecnie musi mierzyć się z pierwszymi skutkami działań wojennych prowadzonych na Ukrainie. – Obserwuje się tendencję do zapewnienia miejsc pracy w Polsce dla pracowników ukraińskich oddziałów – tłumaczy w rozmowie z nami ekspertka.

W pierwszych miesiącach pandemii branża TSL stanęła przed wyzwaniem zapewnienia regularnych dostaw. Mimo początkowych trudności, firmy z sektora transportu, spedycji i logistyki zdały ten trudny test i finalnie obroniły się przed negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. Teraz przychodzi im mierzyć się z pierwszymi skutkami działań wojennych prowadzonych na Ukrainie.

– Ukraińcy pracujący w Polsce najczęściej zatrudniają się na stanowiskach fizycznych, odpowiadając za procesy dziejące się na magazynach i w centrach dystrybucyjnych. Często jest to łatwo dostępne zatrudnienie, ponieważ w Polsce brakuje pracowników fizycznych. Bardzo często firmy decydują się na zatrudnienie Ukraińców na stanowiskach Spedytorów Międzynarodowych. Warto podkreślić również fakt, iż coraz częściej spotykamy Ukraińców piastujących stanowiska specjalistyczne i menedżerskich w obszarze łańcucha dostaw – komentuje dla Strefy Biznesu Marika Stasinowska, Executive Manager w HRK Procurement and Logistics.

Zgodnie z zaleceniami producentów tankować należy jedynie do momentu pierwszego „odbicia” pistoletu dystrybutora.

Wysokie ceny paliw na stacjach. Sprawdź, jak w prosty sposób...

Poszukiwani specjaliści

W branży logistycznej poszukiwani są głównie specjaliści ds. logistyki, specjaliści ds. planowania popytu i zapasu oraz specjaliści ds. sprzedaży transportu (morskiego, lotniczego, drogowego), bądź logistyki kontraktowej. To o nich najbardziej zabiegają aktualnie pracodawcy i do nich zaadresowana jest większość ogłoszeń w branży.

Pracodawcy poszukują specjalistów i ekspertów w swojej dziedzinie, w zdecydowanie mniejszym stopniu kierowników czy managerów. Jednak znalezienie odpowiedniego kandydata nie jest łatwym zadaniem. Pracodawcy oczekują od potencjalnych kandydatów znajomości programów klasy ERP, WMS, TMS, doświadczenia w zakresie obsługi klientów. Wbrew pozorom pracodawcy dużą uwagę przywiązują nie tylko do kompetencji twardych, ale przede wszystkim do tych miękkich, które są kluczowe w kontekście pracy sprzedawców.

Coraz bardziej istotną rolę w organizacji zaczynają odgrywać kupcy pośredni. Organizacje mają coraz większą świadomość, że w ich strukturach takie stanowiska powinny się znaleźć.

Miejsca pracy czekają, a rąk do pracy brakuje

Tak w dużym uproszczeniu można podsumować obecną sytuację w branży TSL. To z czym obecnie muszą mierzyć się pracodawcy i rekruterzy to spowolnienie czasu trwania procesów rekrutacyjnych. Wielu kandydatów, którzy jeszcze przed wybuchem konfliktu zbrojnego na Ukrainie, otrzymali oferty zatrudnienia i byli zdecydowani je przyjąć, z dnia na dzień zmieniło swoje decyzje.

– Branża jest otwarta na zatrudnianie większej liczby Ukraińców w Polsce. Można pokusić się o stwierdzenie, iż firmy logistyczne upatrują się szansy w zapełnieniu wakatów i pozyskaniu nowych zasobów ludzkich do pracy. Trudno jest natomiast jednoznacznie stwierdzić, czy firmy są gotowe do zatrudnienia Ukraińców, natomiast zdecydowanie dążą do tego, aby sprostać wymaganiom otoczenia – podkreśla Stasinowska.

Dodatkowo, jak zauważa ekspertka, zdarzenia na Ukrainie mają ogromny wpływ na wiele aspektów życia. Zarówno kandydaci, jak i pracodawcy licznie angażują się w kwestie społeczne, a wiele osób zmieniło priorytety na najbliższy czas.

– Na rynku obserwuje się obecnie duże zaangażowanie pracowników polskich oddziałów logistycznych w pomoc Ukraińcom. Z jednej strony pomoc ta skierowana jest do ukraińskich pracowników, którzy od jakiegoś czasu pracują w Polsce, natomiast ich rodziny pozostały na Ukrainie. Napawa optymizmem fakt, iż firmy z branży TSL dołożyły wszelkich starań, aby zorganizować możliwość przekroczenia granicy dla rodzin ukraińskich pracowników mieszkających w Polsce. Z drugiej strony obserwuje się tendencję do zapewnienia miejsc pracy w Polsce dla pracowników ukraińskich oddziałów. W celu szybkiej reakcji na wydarzenia dziejące się w ostatnich dniach firmy tworzyły sztaby kryzysowe, aby sprawnie relokować swoich ukraińskich pracowników do Polski (bądź innych krajów europejskich) – wymienia.

Podwyżki, kontroferty i inflacja

W 2022 roku wynagrodzenia w branży TSL wzrosły średnio o 15 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kandydaci podnoszą swoje oczekiwania finansowe, argumentując to rosnącym poziomem inflacji i zmianami w polskim systemie podatkowym.

Jednak, jak zauważa ekspertka HRK, wzrost wynagrodzeń w branży obserwujemy nieustannie od kilku lat, niezależnie od poziomu inflacji czy innych okoliczności.

Pracownicy oczekują pracy zdalnej

Pandemia zdefiniowała możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej, jako elementarny benefit pozapłacowy. Większość kandydatów nie chce nawet rozmawiać o możliwości zmiany pracy, jeśli potencjalny pracodawca wymaga od nich wyłącznie pracy stacjonarnej.

Co ciekawe, lokalizacja stanowi jeden z kluczowych aspektów w zakresie wyboru potencjalnego pracodawcy, a samochód służbowy na stanowiskach managerskich dla wielu kandydatów obecnie nie stanowi już benefitu, lecz jest oczywistą składową oferty jakiej oczekuje kandydat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu