Spis treści
Uprzedzenia, stronniczość i mobbing. Takie są powody toksycznej atmosfery w pracy
Czujesz się źle w swoim miejscu pracy? Przyczynami toksyczności w pracy zwykle są:
- uprzedzenia,
- stronniczość,
- mobbing.
Jak zauważa autorka książki, uprzedzenia to nieświadome, pochopne wnioski, które często bywają błędne. Zaznacza jednak, że można z nimi walczyć.
Stronniczość to natomiast celowe działania.
- Niestety, nawet gdy zatrzymamy się i chwilę pomyślimy, to też nie zawsze znajdujemy najlepsze rozwiązanie. Czasami racjonalizujemy nasze nieświadome uprzedzenia i wtedy przechodzą one w stronniczość. Usprawiedliwiamy nasz sposób myślenia, zamiast kwestionować błędne założenia i stereotypy - pisze Kim Scott w swojej książce „Toksyczne miejsce pracy”.
Jako mobbing określa natomiast celowe i powtarzające się wykorzystywanie własnego statusu lub władzy po to, by komuś:
- zaszkodzić,
- poniżyć go,
- upokorzyć.
- Może za tym nie stać żadna głębsza myśl czy ideologia. Może to być działanie zaplanowane lub po prostu zwierzęcy instynkt dominacji, przymuszania innych do podporządkowania się naszej woli - pisze Kim Scott.
Aby odpowiednio zareagować i zmienić atmosferę w pracy – konieczne jest najpierw rozpoznanie, czy mamy do czynienia z uprzedzeniami, stronniczością, czy może mobbingiem. Reakcja będzie mogła być skuteczna, jeśli zostanie dopasowana do źródła problemu.
Nieprzyjemne sytuacje w pracy. Jakie role odgrywamy? Takie stanowiska możemy zająć
Gdy spotykamy się w pracy z przypadkami toksyczności, możemy odegrać jedną lub więcej ról. To role:
- pokrzywdzonego,
- wspierającego,
- sprawcy,
- szefa.
- Z każdą z tych ról związane są określone obowiązki. Pamiętaj, że poszczególne role nie są stałe i przydzielone raz na zawsze. To tylko role tymczasowe. Możliwe, że w różnych momentach odegrałeś już wszystkie. A czasem, co może wywoływać jeszcze większy chaos, możesz znaleźć się jednocześnie w dwóch lub więcej rolach - czytamy w książce „Toksyczne miejsce pracy. Jak skutecznie walczyć z uprzedzeniami, stereotypami, tyranią czy mobbingiem”.
Ofiara mobbingu w pracy. Jak sobie poradzić?
- Jeśli jesteś ofiarą toksyczności w miejscu pracy, to jesteś odpowiedzialny przede wszystkim za siebie i swój dobrostan. To oznacza pamiętanie, że masz możliwość wyboru sposobu, w jaki zareagujesz, nawet jeśli twoje wybory są trudne lub ograniczone - widnieje w książce.
Autorka zaznacza, że każdy może wybrać, jak zareagować na konkretną sytuację. Wystarczy dostrzec konkretne opcje i możliwości, ocenić straty i korzyści. Wybór jednej z nich może pomóc nam przywrócić poczucie sprawstwa.
Każda konfrontacja pociąga za sobą oczywiste koszty i ukryte korzyści. Tak samo jak milczenie pociąga za sobą ukryte koszty i oczywiste korzyści. Im bardziej jesteśmy świadomi zarówno oczywistych kosztów, jak i ukrytych korzyści, tym większe mamy szanse na podjęcie lepszej decyzji.
Podkreśla też, że ofiara toksycznych zachowań w pracy powinna wyciągać wnioski i świadomie podejmować decyzje, co zrobić, jak zareagować, a nie pozostawiać decyzji naszym emocjom i losowi.
