- Co piąty pracownik w Polsce wykonuje zawód najbardziej wystawiony na wpływ AI
- Kobiety są bardziej narażone na wpływ AI na rynek pracy niż mężczyźni, bo wykonują więcej zawodów, które mogą być zautomatyzowane
- Największy wpływ AI będzie miała na sektory finansowe i ubezpieczeniowe. Najmniejszy na rolnictwo i leśnictwo
Analiza przeprowadzona przez Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że zawody wymagające wysokich kwalifikacji są najbardziej narażone na wpływ AI. Wśród nich znajdują się finansiści, prawnicy, programiści, matematycy oraz niektórzy urzędnicy państwowi. Do tej grupy zaliczają się również sekretarki, nauczyciele akademiccy i kadra kierownicza przedsiębiorstw.
W Polsce około 3,68 mln osób pracuje w 20 zawodach najbardziej narażonych na wpływ AI. Dla porównania, w zawodach najmniej narażonych na te technologie zatrudnionych jest około 1,66 mln osób, co stanowi zaledwie 10 proc. wszystkich pracujących.
Polacy mają różne zdania na temat wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy. Według raportu PIE, 25,8 proc. badanych uważa, że AI wpłynie pozytywnie na liczbę miejsc pracy, podczas gdy 33,4 proc. obawia się negatywnych skutków. Różnorodność opinii pokazuje, że społeczeństwo jest podzielone w kwestii przyszłości rynku pracy w kontekście rozwoju technologii.
Rola kobiet na rynku pracy
Spośród 121 analizowanych grup zawodowych w Polsce, kobiety częściej pracują w zawodach najbardziej narażonych na zmiany związane z AI. W grupie 20 zawodów najbardziej zagrożonych, aż 28 proc. wszystkich pracujących kobiet znajduje zatrudnienie, podczas gdy w przypadku mężczyzn jest to 17 proc. Pomimo większej liczby pracujących mężczyzn, kobiety dominują liczebnie w zawodach narażonych na wpływ AI. Pracuje w nich 2,16 mln kobiet w porównaniu z 1,53 mln mężczyzn. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że kobiety rzadziej wybierają prace fizyczne i częściej mają wyższe wykształcenie, co prowadzi do zatrudnienia w zawodach bardziej podatnych na wykorzystanie AI.
Zróżnicowanie sektorów gospodarki
Okazuje się też, że sektor rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa wykazuje najniższą ekspozycję na AI, co sugeruje, że jest najmniej dotknięty przez rozwój technologii. Podobnie niski poziom ekspozycji występuje w gastronomii, zakwaterowaniu i budownictwie.
Z kolei sektor finansowy i ubezpieczeniowy charakteryzuje się najwyższą ekspozycją na AI, co oznacza intensywne wykorzystanie technologii w automatyzacji procesów i analizie danych. Wysoką ekspozycję notują również sektory działalności profesjonalnej, technicznej oraz edukacji.
Zawody z największą ekspozycją na sztuczną inteligencję według raportu PIE:
- specjaliści ds. finansowych,
- matematycy, aktuariusze i statystycy,
- specjaliści z dziedziny prawa,
- urzędnicy państowi ds. nadzoru,
- specjaliści ds. zarządzania i adrministacji,
- analitycy ds. systemów komputerowych i programiści,
- sekretarki,
- kierownicy ds. marketingu, sprzedaży i rozwoju.
Inne sektory, takie jak handel hurtowy i detaliczny oraz działalność kulturalna, rozrywkowa i rekreacyjna, wykazują duże różnice w ekspozycji na AI. „Wpływ AI zależy od tego, czy badamy ogólne wystawienie na AI, czy też sprofilowane dla dużych modeli językowych lub generowania obrazów” – czytamy w raporcie PIE.
– Sztuczna inteligencja ma potencjał znacznego przekształcenia polskiego rynku pracy – upraszcza bądź eliminuje część zadań, zwiększa produktywność niektórych pracowników, a także zwiększa presję na zdobywanie nowych umiejętności. O tych procesach musimy też myśleć biorąc pod uwagę szerszy kontekst, chociażby trendy demograficzne – do 2035 roku na rynku pracy będzie nawet 12,5 proc. pracowników mniej niż obecnie. Wdrożenie narzędzi automatyzujących pracę może więc być istotnym komponentem działań zmierzających do zwiększenia produktywności i utrzymaniu obecnego potencjału polskiej gospodarki – mówi Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w PIE, cytowany w raporcie.
źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
