Tylko jedno stanowisko kierownicze na trzy zajmuje kobieta. Porównaj różnice w zarobkach obu płci

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Zobacz, ile lat potrzeba na zlikwidowanie ekonomicznych nierówności płci.
Zobacz, ile lat potrzeba na zlikwidowanie ekonomicznych nierówności płci. Unsplash.com
Zarobki kobiet zatrudnionych w Europie są średnio o 16% niższe niż zarobki mężczyzn - wynika z danych Eurostatu, ale największa luka płacowa, czyli różnica w wynagrodzeniach, przekracza 25%. Zobacz, jak Polska wypada na tle innych krajów.

4 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Równej Płacy. W związku z tym wzięliśmy pod lupę płace pracowników obu płci.

Ile wynosi luka płacowa w Europie?

Zarobki kobiet od stuleci są skromniejsze niż wynagrodzenia mężczyzn. Na całym świecie kobiety zarabiają mniej. Stawka godzinowa kobiet pracujących w Unii Europejskiej jest średnio o 16% niższa od stawki godzinowej mężczyzn - wskazuje Eurostat w najnowszych statystykach (za 2017 rok). Największe różnice w płacach występują w Estonii, gdzie przeciętne zarobki kobiet są o 25,6% niższe niż zarobki mężczyzn, a najmniejsze - w Rumunii, gdzie wynagrodzenia pracownic są tylko o 3,5% niższe od pensji pracowników. Oznacza to, że luka płacowa w UE waha się o 22 pkt procentowe.

Ile wynosi luka płacowa w Polsce?

W ciągu ostatniego roku różnice w płacach kobiet i mężczyzn w UE prawie się nie zmieniły. Warto jednak zaznaczyć, że Polska znalazła się w pierwszej piątce państw ze wspólnoty europejskiej o najniższej luce płacowej. Wyprzedziły nas: Rumunia (luka płacowa równa 3,5%), Luksemburg i Włochy (po 5%) oraz Belgia (6%). Zgodnie z wyliczeniami Eurostatu różnice w zarobkach Polek i Polaków wynoszą 7,2%.

Mniej optymistyczne są dane Głównego Urzędu Statystycznego. Z badania GUS zrealizowanego w październiku 2016 r. wynika, że pracownice w Polsce zarabiały o 18,5% mniej niż pracownicy. Było to średnio 3971,13 zł wobec 4705,63 zł (luka płacowa wyniosła ponad 700 zł).

Kobiety sukcesu nadal znajdują się w mniejszości. Wystarczy przejrzeć Ranking 100 najbogatszych Polaków, aby przekonać się, jak niewiele Polek zostało miliarderkami czy milionerkami. Tylko trzy miejsca na 100 w zestawieniu Forbesa z 2019 r. kobiety zajęły samodzielnie (Zofia Kulczyk, Dominika Kulczyk oraz Urszula Siecińska, współzałożycielka handlującej łososiem firmy Suempol). Zobacz, którym Polkom udało się przebić do świata mężczyzn i zrobić karierę w biznesie.

Kobiety sukcesu. Zobacz, które Polki postawiły na biznes

Mniejsze dysproporcje wystąpiły w przypadku osób otrzymujących stawkę godzinową. W tym przypadku zarobki kobiet były o 12,1% niższe od płac mężczyzn.

Skąd bierze się luka płacowa?

Według KE jedną z przyczyn nierówności płac jest tzw. szklany sufit, czyli pewien pułap, powyżej którego kobiety mają utrudnione lub wręcz uniemożliwione szanse na awans. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że kobiety pracują w gorzej opłacanych sektorach (np. w edukacji) i na gorzej płatnych stanowiskach (np. jako pielęgniarki i przedszkolanki). Kolejną barierę stanowi przypisywanie kobiecie roli opiekunki rodziny. Światowe Forum Gospodarcze wskazuje na inne, również ważne czynniki: na rynku pracy jest mniej kobiet niż mężczyzn, przy czym brakuje infrastruktury, która ułatwiłaby kobietom powrót do pracy lub rozpoczęcie kariery zawodowej.

- Różnice płac biorą się również ze stereotypów i dyskryminacji w związku z płcią. Większa przejrzystość płac pozwoliłaby dowiedzieć się, które z tych przyczyn są najważniejsze - można przeczytać w raporcie KE.

Kobieta w ciąży jest chroniona prawnie. Nie może wykonywać ciężkiej pracy i jeszcze przed porodem może pójść na urlop macierzyński, w czasie którego ma prawo do zasiłku. To jednak dopiero początek góry lodowej. Rodzicom przysługuje wiele urlopów, m.in. tacierzyńcki, ojcowski, rodzicielski i wychowawczy, a jeżeli młoda mama zdecyduje się wrócić do pracy bez wykorzystania wszystkich możliwości urlopowych, będzie miała dodatkowe przywileje. Czy je znasz? Upewnij się, na jakie świadczenia mogą liczyć rodzice spodziewający się dziecka oraz pary, których rodzina się powiększyła.

Prawa rodziców i kobiet w ciąży. Wszystko o urlopach i zasiłkach

Kobiety są mniej aktywne zawodowo

Nierówności między kobietami i mężczyznami uwidaczniają się nie tylko w wysokości wynagrodzeń. Świadczą o nich również inne wskaźniki związane z rynkiem pracy. Jednym z nich jest aktywność zawodowa. W przypadku obywateli UE w wieku od 15 do 64 lat wynosi ona 68,6%, przy czym zatrudnienie wśród mężczyzn sięga 73,9%, podczas gdy wśród kobiet jest to tylko 63,4%.

Z kolei bezrobocie w UE we wrześniu 2019 r., które według definicji Eurostatu stanowi liczbę osób bezrobotnych wyrażoną w procentach, rozumianą jako odsetek całej siły roboczej, we wrześniu wyniosło 6,6% wśród kobiet i 6,1% wśród mężczyzn. Dla porównania, w 2019 r. liczba osób aktywnych zawodowo w Polsce przekraczała 16 milionów. Bezrobotne kobiety stanowiły 3,6% siły roboczej, a mężczyźni - 3,1%.

Brakuje kobiet na stanowiskach kierowniczych

Kobiety mają bardzo dużo do nadrobienia, jeśli chodzi o przywództwo. Stanowią one tylko 17% głów państwa, 18% ministrów oraz 24% parlamentarzystów - wynika z raportu na temat nierówności płci w 2018 r. Międzynarodowego Funduszu Walutowego, czyli IMF (organizacji zrzeszającej 189 państw). Odzwierciedla to Globalny Indeks Różnic Płciowych (ang. Global Gender Gap Index), który obejmuje cztery obszary tematyczne: partycypacji gospodarczej i możliwości, osiągnięć w edukacji, zdrowia i przetrwania oraz wzmocnienia pozycji politycznej. Tylko 34% stanowisk kierowniczych przypada w udziale kobietom.

Nie dość, że mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety, to częściej zajmują kierownicze stanowiska. W samej Unii Europejskiej 65% stanowisk menedżerskich przypada w udziale mężczyznom, a tylko 35% kobietom. W UE menedżerowie płci męskiej zarabiają średnio o 23% więcej niż kobiety. A jak jest w Polsce? Zobacz.

Gigantyczne różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn. Jak Polsk...

Kobiety poświęcają dwa razy więcej czasu niż mężczyźni na prace domowe i inne nieodpłatne czynności (dane dotyczą 29 państw), tylko w 42% przebadanych państwach mają taki sam dostęp do własności ziemskiej jak mężczyźni, a w 60% państw - równy dostęp do usług finansowych. Badanie IMF wykazało, że kobietom udało się osiągnąć równość tylko w 68%.

Rynek specjalistów jest zdominowany przez mężczyzn

Aby lepiej zobrazować gorsze możliwości kobiet na rynku pracy, warto przyjrzeć się rynkowi specjalistów. W ujęciu globalnym kobiety stanowią tylko 22% pracowników w tak kluczowych branżach i sektorach, jak:
oprogramowanie i IT, edukacja, finanse, produkcja, usługi korporacyjne, sprzęt komputerowy i sieciowy czy opieka zdrowotna. Przykładowo, w branży IT na siedem pracownic przypada ponad 32 pracowników, a w finansach i produkcji - ponad pięciu.

Jeżeli utrzyma się obecne tempo zmian, to na likwidację luki płacowej na świecie potrzebujemy aż 108 lat - ostrzega Światowe Forum Gospodarcze. Najszybciej uda się ją zniwelować w Europie Zachodniej (potrzeba na to 61 lat), Azji Południowej (70 lat) oraz w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (74 lata). Aby kobiety i mężczyźni mieli równe szanse w miejscu pracy, musimy poczekać 202 lata.

Źródło. ec.europa.eu, imf.org, weforum.org

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu