Umowa na zastępstwo. Czy szef może podpisać z pracownikiem umowę na zastępstwo? Jaki rodzaj umowy w przypadku pracy na zastępstwo?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Pracodawca może z pracownikiem zawrzeć umowę o pracę na okres próbny w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika.
Pracodawca może z pracownikiem zawrzeć umowę o pracę na okres próbny w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika. 123RF
Obowiązujący obecnie Kodeks pracy wśród różnych rodzajów umów o pracę nie przewiduje odrębnej kategorii umów na zastępstwo. Pracodawca można z pracownikiem zawrzeć umowę o pracę na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony.

Kodeks pracy przewiduje jedynie możliwość zawarcia umowy o pracę na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

W tym przypadku nie obowiązuje ograniczenie liczby oraz łącznego czasu trwania umów o pracę na czas określony - 3 umowy, 33 miesiące (limit wykonywania pracy na podstawie umów na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy wynosi 33 miesiące, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech).

Czy szef może z pracownikiem podpisać umowę na zastępstwo?

Umowę o pracę z pracownikiem zastępującym można zawrzeć w tym samym lub mniejszym wymiarze czasu pracy niż z zastępowanym. Umowa może zawierać ten sam lub węższy zakres obowiązków niż w przypadku pracownika zastępowanego. Nie może natomiast przewidywać wyższego wymiaru czasu pracy ani szerszego zakresu obowiązków.

- W takim bowiem przypadku treść umowy o pracę wykraczałaby poza cel, jakim jest zastępstwo nieobecnego pracownika. Oczywiście taka umowa również obowiązuje. Należy ją jednak uznać za "zwykłą" umowę o pracę na czas określony podlegającą wspomnianym limitom - mówi Waldemar Adametz z Państwowej Inspekcji Pracy.

Umowa o pracę na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego pracownika obowiązuje do dnia poprzedzającego dzień powrotu do pracy pracownika zastępowanego, jeśli strony nie ustaliły wcześniejszego terminu rozwiązania umowy.

5 oznak, które świadczą o nieprofesjonalnym CV. Sprawdź jaki...

W przypadku śmierci pracownika zastępowanego, a także jego nieusprawiedliwionej nieobecności (np. skończył się okres zwolnienia lekarskiego, a pracownik nie wrócił do pracy), umowa w celu zastępstwa rozwiązuje się.

Jaki rodzaj umowy w przypadku pracy na zastępstwo

Pracodawca może z pracownikiem zawrzeć umowę o pracę na okres próbny w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego dalszego zatrudnienia na określonym stanowisku. Taka umowa, jak każda inna umowa o pracę, powinna mieć formę pisemną. Przepisy mówią, że umowa na okres próbny może być zawarta na okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

Pracownikowi zatrudnionemu na próbę na pełen etat należy się przynajmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. W 2020 roku wynosi ono 2600 zł brutto, czyli 1877,62 zł "na rękę".

Warto przeczytać:

Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem okresu próby, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Co jeśli pracownica mająca umowę na okres próbny jest w ciąży?

Wszystko zależy od tego, na jak długo zawarta jest umowa. Jeśli została podpisana na okres nieprzekraczający jednego miesiąca, to wówczas rozwiązuje się po okresie na który została zawarta. Natomiast gdy czas umowy przekracza jeden miesiąc i uległaby ona rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłuża się do dnia porodu.

Kiedy umowa na czas nieokreślony, a kiedy na czas określony

Szef może również podpisać z pracownikiem umowę na czas nieokreślony. Jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera ona z góry uzgodnionego przez strony terminu zakończenia pracy. Ponieważ jest umową bezterminową, gwarantuje stabilność zatrudnienia i najpełniej chroni pracownika przed rozwiązaniem stosunku pracy. Może ono nastąpić tylko w wyniku oświadczeń woli każdej ze stron.

Warto przeczytać:

Umowa o pracę na czas nieokreślony może też wygasnąć. Stanie się tak np. w przypadku śmierci pracownika, śmierci pracodawcy, który jest właścicielem zakładu pracy albo po upływie trzymiesięcznej nieobecności w pracy pracownika z powodu tymczasowego aresztowania.

Kodeks pracy daje również szefowi możliwość zawarcia z pracownikiem umowy na czas określony. Rozwiązuje się ona z upływem końcowego terminu wskazanego w umowie bez konieczności składania oświadczeń przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy. Z reguły wskazana jest konkretna data, np. 30 czerwca 2020 roku.

Formalnie nie ma jednak przeszkód, aby datą końcową trwania umowy na czas określony było zdarzenie skutkujące ustaniem stosunku pracy, np. umowa od 1 stycznia 2020 roku do dnia likwidacji spółki i wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców. Maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umowy lub umów na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

- Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż trzy, uważa się, że pracownik odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony - zaznacza Waldemar Adametz.

Przekroczenie wspomnianych limitów określonych powoduje przekształcenie się umowy zawartej na czas określony w umowę na czas nieokreślony. Przerwa między kolejnymi umowami nie ma znaczenia. Czwarta umowa staje się umową na czas nieokreślony, czyli na stałe.

Uśmiechasz się do „wybrańców”, a resztę traktujesz wyniośle? To pierwszy krok do tego, aby zespół nie chciał z tobą pracować. Według badaczy to też prosta droga, aby zostać nielubianym agresorem.Kliknij dalej, aby sprawdzić z jakimi ludźmi nie lubią pracować inni i czy jesteś jednym z nich.

Ludzie, z którymi inni nie lubią pracować. Czy jesteś jednym z nich?

Co ważne, limitu 33 miesiące, 3 umowy nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony m.in. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym oraz wykonywania pracy przez okres kadencji.

Jakie prawa ma pracownik zatrudniony na okres próbny i na czas określony

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy terminowej ma w zasadzie te same prawa, co pracownik zatrudniony na czas nieokreślony. Pracodawca traktujący pracownika zatrudnionego na czas określony gorzej niż "stałych" pod względem nawiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania lub dostępu do szkoleń naraża się na zarzut dyskryminacji.

Kodeks pracy przewiduje jednak pewne wyjątki. Po pierwsze jeżeli pracodawca ma zamiar wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi zatrudnionemu na czas określony, nie musi zawiadamiać o tym organizacji związkowej jak to ma miejsce w przypadku umowy na czas nieokreślony. Po drugie wypowiadając pracownikowi umowę o pracę zawartą na okres próbny lub na czas określony pracodawca nie musi podawać przyczyny wypowiedzenia. Po trzecie pracownik zatrudniony na okres próbny lub na czas określony, odwołując się od wypowiedzenia umowy o pracę, nie może żądać uznania go za bezskuteczne ani przywrócenia do pracy lecz wyłącznie odszkodowania.

Warto przeczytać:

Wyjątek w tym przypadku stanowią: pracownik korzystający ze szczególnej ochrony w związku z rodzicielstwem oraz pracownik korzystający z ochrony związkowej zatrudnieni na czas określony. Oni mogą domagać się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne albo przywrócenia do pracy.

Jakie okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony i nieokreślony

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony uzależniony jest od długości zatrudnienia. Jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż pół roku, okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Jeśli pracuje przynajmniej pół roku, okres wypowiedzenia wynosi miesiąc. Jeśli pracuje co najmniej trzy lata, okres wypowiedzenia to trzy miesiące.

Do okresu zatrudnienia warunkującego długość okresu wypowiedzenia umów wlicza się łączny okres zatrudnienia u pracodawcy niezależnie od przerw i bez względu na rodzaj umowy. Nie ma obowiązku zamieszczania w umowach o pracę zawieranych na czas określony klauzuli o dopuszczalności wcześniejszego rozwiązania umowy za wypowiedzeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy można leniuchować i jakie są z tego korzyści - opowiada psycholog

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu