Urlop dla rodzica wynoszący nawet dwa lata? Tego chcą rodzice. Kobiety uważają, że mężczyźni nie poradzą sobie z małymi dziećmi

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ile powinien wynosić urlop dla rodzica po narodzinach dziecka? Jak wynika z badania – rodzice uważają, ze dłużej, niż obecnie.
Ile powinien wynosić urlop dla rodzica po narodzinach dziecka? Jak wynika z badania – rodzice uważają, ze dłużej, niż obecnie. unsplash
Płatny urlop macierzyński powinien być dłuższy, większa dostępność żłobków, pomoc dziadków w opiece nad dzieckiem – tego chcą Polacy. Wynika tak z badania, które odbyło się na potrzeby raportu pt. „Rodzice wobec wyzwań opieki nad małym dzieckiem” Instytutu Pokolenia. Co ciekawe, połowa kobiet byłaby gotowa zrezygnować z pracy zawodowej, gdyby ich mąż zarabiał odpowiednio duże pieniądze.

Spis treści

Urlop macierzyński, który trwa 2 lata? Ile powinien wynosić? Tego chcą Polacy

Ile powinien wynosić urlop dla rodzica po narodzinach dziecka? Jak wynika z badania – rodzice uważają, że dłużej, niż obecnie.

Zapytaliśmy badanych o ich preferencje względem długości okresu, w którym matka mogłaby pozostać w domu z dzieckiem, aby się nim opiekować i nie musieć wracać do pracy. Zarówno kobiety (34%), jak i mężczyźni (30%) najczęściej wskazywali, że optymalny okres to dłużej niż rok, ale nie więcej niż dwa lata od urodzenia dziecka. Drugim najczęściej wskazywanym okresem sprawowania opieki był okres powyżej dwóch lat, ale nie dłuższy od trzech lat (31% kobiet i 28% mężczyzn). Oznacza to, że zdecydowana większość – 65% kobiet i 57% mężczyzn – jest zdania, że matki powinny móc sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem dłużej niż przez okres dostępnego obecnie rocznego urlopu macierzyńskiego – napisano w raporcie.

Niezależnie od planów prokreacyjnych badanych możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przez jego matkę przez okres dłuższy, niż dostępny obecnie - jest tym najbardziej preferowanym.

Ponieważ nie zawsze kobieta może sprawować opiekę nad małym dzieckiem tak długo, jak by chciała – rodzice szukają kogoś do opieki nad małym dzieckiem. W takiej sytuacji najbardziej odpowiednią formą zatroskania się jest opieka babci lub dziadka (42% wskazań kobiet i 41% mężczyzn) i publiczny żłobek (27% wskazań kobiet i 30% mężczyzn).

Jak pogodzić pracę zawodową i posiadanie małych dzieci?

Połowa kobiet deklaruje, że zrezygnowałaby z pracy zawodowej, gdyby mąż/partner zarabiał wystarczająco dużo. Nieco więcej niż ⅓ kobiet jest przeciwnego zdania. Mężczyźni nieco rzadziej deklarują gotowość do rezygnacji z pracy w takiej sytuacji (46,5%), a przeciwnego zdania jest 30,3% z nich.

Kobiety są za tradycyjnym podziałem ról. 53 proc. z nich uważa, że rolą kobiety jest opieka nad dzieckiem, a 46 proc. sądzi, że mężczyzna niekoniecznie poradzi sobie z małym dzieckiem.

Jak podaje oficjalna strona internetowa Instytutu Pokolenia badani rodzice chcieliby:

  • aby to dziadkowie sprawowali opiekę nad dziećmi do lat trzech, w drugiej zaś wybierają opiekę instytucjonalną – żłobki publiczne;
  • deklarują, że powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym bardzo rzadko wiąże się z utratą pracy czy degradacją, co daje coraz większe poczucie bezpieczeństwa przy planowaniu potomstwa;
  • stwierdzają, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni rezygnują z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem;
  • w większości, w równym stopniu kobiety i mężczyźni, deklarują gotowość do rezygnacji z pracy w sytuacji zapewnienia utrzymania rodzinie przez męża/partnera lub żonę/partnerkę, ale na obniżenie wymiaru czasu pracy częściej mogą zdecydować się kobiety;
  • w większości są zadowoleni z zaangażowania dziadków w opiekę nad wnukami, a ich niewystarczające zaangażowanie w opiekę nad dziećmi wyjaśniają raczej obiektywnymi okolicznościami, takimi jak zbyt duża odległość do dziadków, praca zawodowa czy zły stan zdrowia.

Na pytania z badania odpowiadało 2181 osób w przedziale wiekowym od 18 do 44 lat. Każda z nich posiadała co najmniej jedno dziecko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu