Nie oznacza to jednak, że anulują naszą ratę, tylko, że jej zapłata zostanie odsunięta w czasie. Za to usługa jest darmowa.
Wakacje kredytowe lato 2013. Najczęściej na jeden miesiąc
Można zawiesić ratę, najczęściej na jeden miesiąc w roku. Niektóre banki pozwolą nam nie zapłacić całej, inne tylko części kapitałowej.
- Często o tej porze roku słyszy się o wakacjach kredytowych, a ja zastanawiam się wtedy, ile to kosztuje, bo nie wierzę, że może być zupełnie za darmo - twierdzi pan Tadeusz z Bydgoszczy. - Musi w tym być jakaś pułapka.
- To jest bezpłatne, bez gwiazdek i haczyków - przekonuje zaś Marcin Krasoń, ekspert z Open Finance. - Trzeba jednak liczyć się z tym, że niezapłacona rata będzie proporcjonalnie doliczana do pozostałych. Ale w przypadku długoletniego kredytu hipotecznego rozłoży się to w czasie i klient prawie nic nie odczuje.
W niektórych bankach pozwolą nam nie zapłacić tylko raty kapitałowej (wartość naszego kredytu). Tak jest m.in. w BZ WBK, Kredyt Banku czy Credit Agricole.
Minusem rozwiązania jest to, że w początkowym okresie spłaty większą część raty stanowią odsetki, co oznacza, że klient większą część i tak będzie musiał przelać na konto banku.
I tak np. dla 30-letniego kredytu oprocentowanego na 5 proc., po dwóch latach część kapitałowa stanowi około 25 proc. całości raty. Dziś wysokość raty kapitałowej i odsetkowej zrównuje się po ponad 16 latach spłmacania kredytu. Osoba, która skorzysta z takiego rozwiązania będzie więc musiała ponieść koszty.
Często jednak korzystając z zawieszenia spłaty raty kapitałowej możemy to zrobić na kilka miesięcy, np. w BZ WBK i należącym do niego Kredyt Banku, a w Pekao może to trwać do sześciu miesięcy.
Wakacje kredytowe: raczej i kapitałowa, i odsetkowa
- Najczęściej banki zawieszają całą ratę, czyli i kapitałową, i odsetkową (ich zarobek - red.) - twierdzi Marcin Krasoń. Wówczas w danym miesiącu w ogóle nie ponosi się kosztów z tytułu obsługi kredytu hipotecznego. Zwykle jest to możliwość niezapłacenia jednej raty kredytowej raz do roku, nie częściej niż co 12 miesięcy. Tak wygląda to m.in. w BGŻ, BPH czy Millennium.
Najdłuższe wakacje kredytowe oferuje Bank Pocztowy, w którym przerwa w spłacaniu rat może trwać nawet 12 miesięcy, a łącznie 18 miesięcy w całym okresie kredytowania.
Jakie wakacje krdytowe?
Bank Pocztowy: proponuje do 12 miesięcy przerwy, maksymalnie 18 w całym okresie kredytowania - dotyczy całej raty, czyli kapitałowo-odsetkowej
Bank BGŻ: jeden miesiąc raz do roku, maksymalnie 12 rat w całym okresie kredytowania - dotyczy całej raty
Bank BPH: jeden miesiąc raz do roku - dotyczy całej raty
Bank BPS: jeden miesiąc raz do roku - dotyczy całej raty
Bank Millennium: jeden miesiąc raz do roku - dotyczy całej raty
Bank Pekao: jeden miesiąc w roku, nie więcej niż 2 razy w całym okresie kredytowania - dotyczy całej raty - dotyczy całej raty
Źródło: Open Finance
