Bon na zasiedlenie. Gdzie złożyć wniosek o bon na zasiedlenie. Ile wynosi dodatek na zasiedlenie. Komu przysługuje bon na zasiedlenie

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
123RF
Bony na zasiedlenie mają wspierać mobilność na rynku pracy wśród osób do 30. roku życia, które są zarejestrowani przynajmniej 3 miesiące w urzędzie pracy. Za podjęcie zatrudnienia poza miejscem zamieszkania dostaną ponad 9 tys. zł.

Bony na zasiedlenie dla bezrobotnego to forma pomocy przyznawana przez urzędy pracy. Pojawiła się ona w maju 2014 roku, gdy wchodziły w życie nowe przepisy w ramach Ustawy o promocji zatrudnienia i innych instrumentach rynku pracy. Idea bonów jest taka, że mają wspierać mobilność młodych na rynku pracy.

Komu przysługuje bon na zasiedlenie

Przykładowo: młody człowiek mieszka we Włocławku, ale znalazł świetną ofertę pracy w Bydgoszczy. To 100 kilometrów w jedną stronę. Chętnie by podjął zatrudnienie, ale przerażają go koszty, jakie będzie musiał pokryć w związku ze zmianą miejsca zamieszkania i urządzeniem się w nowym miejscu, np. wynajęciem mieszkania. Właśnie w tym ma mu pomóc tzw. bon na zasiedlenie. Posiadacz takiego bonu może go wydać np. na dojazdy albo na zakwaterowanie w miejscowości, w której znajduje się siedziba jego nowej firmy.

Warto przeczytać:

By otrzymać bon na zasiedlenie trzeba przede wszystkim spełnić kryterium wiekowe. Osoba ubiegająca się o bon nie może mieć więcej niż 30 lat. Musi być zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy i zostać zakwalifikowana do pierwszego albo drugiego profilu bezrobotnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bon na zasiedlenie może zostać przyznany w związku z podjęciem przez osobę bezrobotną do 30. roku życia poza miejscem zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:

  • z tytułu ich wykonywania będzie osiągała wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie (w 2020 roku jest to 2600 zł brutto) oraz będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym. Pojawia się pytanie czy chodzi wyłącznie o zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (etat) czy również na podstawie umowy cywilno-prawnej, np. umowy zlecenia albo o dzieło. Ustawa wskazuje tylko, że osoba zatrudniona musi podlegać ubezpieczeniom społecznym. Tymczasem nie każdy pracownik zatrudniony na "śmieciówce" ma odprowadzane składki. Np. student do 26. roku życia wykonujący umowę zlecenie nie podlega ubezpieczeniom z tego tytułu. Zleceniodawca wówczas zwolniony jest z opłacania od tej umowy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zatem student nawet jeśli na umowie zlecenia będzie dostawał co najmniej minimalne wynagrodzenie, to nie będzie mógł uzyskać bonu na zasiedlenie.
  • odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której osoba bezrobotna zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie,
  • będzie pozostawała w zatrudnieniu, wykonywała inną pracę zarobkową lub będzie prowadziła działalność gospodarczą przez co najmniej 6 miesięcy.

Gdzie złożyć wniosek o bon na zasiedlenie

Bony na zasiedlenie w związku z podjęciem, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej przyznaje starosta w imieniu którego działa dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. To właśnie do pośredniaka należy złożyć czytelnie wypełniony wniosek. Formularz można pobrać ze strony właściwego urzędu pracy.

Chcąc poradzić sobie w nowej pracy, od samego początku musimy rozpocząć budowanie własnej pozycji. Ważne jest także poznanie nieformalnych zasad panujących w biurze.

Idziesz do nowej pracy? Oto 7 rzeczy, które powinieneś wiedz...

Ubiegający się o dofinansowanie musi podać dane osobowe, adres email, miejscowość, w której chce starać się o zatrudnienie lub otworzyć działalność (na terenie Polski), przewidywane miesięczne wynagrodzenie lub przychód brutto oraz wydatki, jakie będzie musiał ponieść w związku z zatrudnieniem. Niezbędne jest też uzasadnienie celowości przyznania bonu na zatrudnienie.

Wraz z wnioskiem trzeba złożyć załączniki. Są to: oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia lub powierzenia innej pracy zarobkowej osobie bezrobotnej oraz zaświadczenie o dochodach poręczyciela.

Bon na zasiedlenie wydawany jest osobie bezrobotnej po pozytywnym rozpatrzeniu złożonego przez tę osobę wniosku i podpisaniu w urzędzie umowy o przyznanie bonu. Rozpatrywane są tylko wnioski kompletne, czyli zawierające wszystkie wymagane załączniki i oświadczenia.

Warto przeczytać:

O pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu wniosku starosta powiadamia zainteresowanego pisemnie w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku starosta podaje przyczynę odmowy. Od jego decyzji nie przysługuje odwołanie.

Ile wynosi dodatek na zasiedlenie

Wysokość środków przyznanych w ramach bonu za zasiedlenie nie może być wyższa niż 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w gospodarce narodowej. W 2019 roku wynosiło ono 4918,17 zł brutto. Zatem można maksymalnie dostać prawie 10 tys. zł.

Jakie są obowiązki wynikające z otrzymanego bonu

Każdy, kto dostanie bon na zasiedlenie, ma określone obowiązki. Po pierwsze w ciągu 30 dni od dnia otrzymania finansowego wsparcia musi dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy.

Przehulać, przebalować, wydać na przyjemności – kuszące. Pierwsza pensja może przyprawić o zawrót głowy. Ale więcej korzyści przyniesie ustalenie finansowych priorytetów już od początku.

Jak mądrze wydać wypłatę i nie popaść w długi? Naukę zarządz...

Po drugie maksymalnie w ciągu 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, ma obowiązek przedstawić powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie o podjęciu nowej pracy. Należy również złożyć oświadczenie o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy.

Po trzecie w ciągu 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu trzeba udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, posiadanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy.

Kiedy trzeba zwrócić bon na zasiedlenie

W przypadku niewywiązania się z powyższych obowiązków osoba, która otrzymała bon na zasiedlenie, będzie zobowiązana do zwrotu kwoty bonu. W przypadku niewywiązywania się z dwóch pierwszych obowiązków, kwota bonu na zasiedlenie podlega zwrotowi w całości w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.

Warto przeczytać:

Niewywiązanie się z obowiązku dokumentowania zatrudnienia do 8 miesięcy kwota bonu na zasiedlenie podlega zwrotowi proporcjonalnie do udokumentowanego okresu pozostawania w zatrudnieniu, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania od starosty.

Kto nie otrzyma bonu na zasiedlenie

Bonu na zasiedlenie nie może otrzymać osoba bezrobotna, która:

  • jednocześnie ubiega się o środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej;
  • korzystała wcześniej z tej formy aktywizacji bezrobotnych, czyli już raz dostała bon na zasiedlenie ;
  • zamierza podjąć zatrudnienie lub inną pracę zarobkową u osoby najbliższej (małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo);
  • zamierza podjąć zatrudnienie u tego samego pracodawcy, u którego pracowała w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Bon na zasiedlenie nie zostanie przyznany osobie, która posiada meldunek stały lub czasowy w miejscowości, w której będzie podejmowała zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą ani w miejscowości, w której zamierza zamieszkać.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie