Umowy na czas określony były i są bardzo chętnie stosowane przez pracodawców. Powód jest oczywisty - umowa na czas określony wygasa samoczynnie wraz z datą w niej określoną.
Umowy terminowe mają jednak i swoją ciemną stronę. Część pracodawców nadużywała tego rodzaju porozumień i przedłużenie umowy o pracę stosowała bardzo często, oferując krótkie okresy zatrudnienia (co powodowało, że część osób nie mogła starać się o kredyt hipoteczny, bo nie miała stabilności zatrudnienia i osiąganych dochodów). Bywało i tak, że umowę na czas określony podpisywano nawet na 8-10 lat, ale w każdej chwili można ja było zerwać.
Z ostatniej chwili:
Aby przeciwdziałać takim patologicznym sytuacjom jeszcze w 2016 zmieniono zapisy Kodeksu pracy, dzięki czemu interesy pracowników są obecnie lepiej chronione. Jednocześnie pracodawcy dalej mogą korzystać z przepisów o zatrudnianiu na pracy na czas określony, ale w rozsądnych limitach. Co to oznacza?
Tylko trzy umowy na czas określony
Obecnie pracodawca może zaproponować pracownikowi maksymalnie trzy umowy terminowe, które łącznie nie mogą przekroczyć 33 miesięcy (do limitu nie wlicza się pracy na okres próbny, która może trwać maksymalnie 3 miesiące) więc pracownik może być zatrudniony u tego samego pracodawcy na umowie na czas określony maksymalnie trzy lata.