Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt noweli Prawa budowlanego, którego celem jest przyspieszenie, uproszczenie i pełna cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Nowe przepisy zliberalizują formalności dotyczące budowy domów jednorodzinnych, schronów, a także masztów flagowych na własnych działkach.
Budowa domu powyżej 70 mkw. z uproszczoną procedurą
Obecnie do rozpoczęcia budowy, rozbudowy, odbudowy, nadbudowy, a także przebudowy obiektów budowlanych potrzebna jest decyzja administracyjna. Co prawda z pozwolenia na budowę są już zwolnione domy jednorodzinne, ale tylko o powierzchni poniżej 70 mkw. Ustawa przygotowana przez resort rozwoju wprowadza w tym obszarze spore zmiany.
Zgodnie z nowym projektem domy jednorodzinne o powierzchni większej niż 70 mkw. będą mogły być budowane na podstawie uproszczonej procedury. Tak jak w przypadku mniejszych budynków wystarczy złożenie zgłoszenia, bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Zmiany obejmą budynki o maksymalnie dwóch kondygnacjach, wykorzystywane na własne potrzeby. Nadal jednak pozostanie obowiązek prowadzenia dziennika budowy oraz ustanowienia kierownika prac budowlanych.
Nowelizacja wyłączy możliwość wyrażenia sprzeciwu przez administrację architektoniczno-budowlaną. Wystarczy zatem spełnić wymagania i złożyć dokumenty, by rozpocząć budowę obiektu.
Dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych będzie co prawda wprowadzony obowiązek zawiadomienia o rozpoczęciu użytkowania, ale będzie to czynność o charakterze technicznym (nie będzie wszczynać po stronie organu nadzoru budowlanego jakiegokolwiek postępowania administracyjnego, organ ten zawiadomienie będzie jedynie „przyjmował do wiadomości”) - wyjaśnia ustawodawca.
Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, pozwolenia na budowę nie będą wymagały pawilony sprzedaży ulicznej i kioski o powierzchni do 15 mkw., maszty flagowe (od 3 do 7 metrów wysokości) oraz wiaty rolnicze o powierzchni do 300 mkw., których maksymalna długość i szerokość nie przekroczą 6 metrów.
Budowa schronu będzie znacznie łatwiejsza
Według danych PSP z czerwca 2022 roku w Polsce mamy 62 tysiące schronów, które mogą pomieścić zaledwie 1,3 mln osób. Dane te oznaczają, że w razie potrzeby ponad 36 milionów obywateli nie znajdzie miejsca do schronienia. Warto też pamiętać, że stan wielu z zarejestrowanych obiektów pozostawia wiele do życzenia.
Omawiany przez parlamentarzystów projekt pozwoli na postawienie schronu lub ukrycia doraźnego o powierzchni do 35 mkw. bez pozwolenia na budowę. Bez tego dokumentu można będzie także wybudować zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe o powierzchni od 5 do 15 mkw., jak również małe obiekty sportowe (niewielkie trybuny, szatnie, ławki, zadaszenia).
Ustawodawca zadeklarował, że w ramach ulepszania portalu e-Budownictwo powstanie Baza Projektów Budowlanych, a także rozszerzony zostanie system Dziennika Budowy. Kolejne zmiany to uruchomienie Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego oraz rejestru osób z uprawnieniami budowlanymi. Planowany termin wejścia w życie tej ustawy to 1 stycznia 2023 roku.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?