Pocztę Polską czekają ogromne zmiany. Co z przyszłością Banku Pocztowego? Jasna deklaracja prezesa spółki Sebastiana Mikosza

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Nie mamy w planach sprzedaży Pocztowego, to nie jest rozwiązanie – przekazał Sebastian Mikosz, prezes Poczty Polskiej. – Nie jesteśmy w ogóle w logice sprzedawania, dotyczy to też naszych nieruchomości – dodał.
Nie mamy w planach sprzedaży Pocztowego, to nie jest rozwiązanie – przekazał Sebastian Mikosz, prezes Poczty Polskiej. – Nie jesteśmy w ogóle w logice sprzedawania, dotyczy to też naszych nieruchomości – dodał. Małgorzata Genca/ Polska Press
W obliczu strukturalnego deficytu, Poczta Polska stoi przed koniecznością gruntownej restrukturyzacji. Sebastian Mikosz, prezes firmy, przedstawił swoją wizję przekształceń, które mają na celu odnowienie spółki i dostosowanie jej do współczesnych wymagań rynkowych. Padła jasna deklaracja co do przyszłości Banku Pocztowego.

Spis treści

Nowa strategia rozwoju

Poczta Polska stoi na progu istotnych zmian, które mają odmienić oblicze tej instytucji. Sebastian Mikosz, stojący na czele spółki, w rozmowie z „Pulsem Biznesu" przedstawił ambitny plan modernizacji, którego realizacja rozpoczęła się już teraz. Celem jest odświeżenie wizerunku Poczty i dostosowanie jej oferty do potrzeb współczesnego klienta.

Mikosz podkreślił, że do 2027 roku spółka ma zamiar zwiększyć udział przychodów generowanych przez sieć placówek oraz inne działalności w stosunku do malejącego biznesu listowego. Wizja ta zakłada transformację z tradycyjnej poczty w firmę o szerszym profilu działalności, obejmującym usługi kurierskie, cyfrowe i finansowe.

Przeszłość a przyszłość

Prezes Poczty Polskiej otwarcie mówi o trudnościach, z jakimi boryka się spółka, nie unikając przy tym krytyki poprzednich zarządów. Zdaniem Mikosza, przez lata brakowało działań, które mogłyby zapobiec obecnej sytuacji. Plan transformacji, który obecnie wdrażany jest w życie, nie jest jedynie „prywatnym odkryciem" Mikosza, ale wynikiem pracy i doświadczeń wielu pracowników Poczty.

Prezes podkreślił, że obecny kryzys jest jednocześnie szansą na przeprowadzenie niezbędnych zmian, które powinny zostać zrealizowane w znacznie krótszym czasie, niż mogłoby się to wydawać.

Bank Pocztowy i przyszłość finansów

W kontekście poszukiwania rozwiązań mających na celu poprawę kondycji finansowej Poczty Polska, pojawiły się pytania o możliwość sprzedaży Banku Pocztowego. Mikosz stanowczo zaprzecza takim planom, argumentując, że bank wymaga dokapitalizowania, a jego największym atutem jest sieć placówek pocztowych, co czyni go mniej atrakcyjnym dla potencjalnych nabywców.

Prezes wskazuje też na inne aktywa, takie jak nieruchomości, które spółka zamierza wykorzystać, poszukując synergii z partnerami zewnętrznymi na wzór PKP.

Pracownicy a restrukturyzacja

Restrukturyzacja Poczty Polskiej nie ominie kwestii zatrudnienia. Mikosz zapowiedział program dobrowolnych odejść, który w ciągu roku ma objąć 9 tys. etatów. Prezes podkreśla jednak, że kluczową wartością dla Poczty są jej pracownicy, zwłaszcza listonosze i osoby mające bezpośredni kontakt z klientami.

W nowej strategii ich rola ma ewoluować, przyjmując bardziej komercyjny charakter. Mikosz wyraźnie zaznacza, że nie chodzi o przekształcenie pracowników w sprzedawców, ale o umożliwienie im oferowania prostych produktów finansowych, co ma stanowić jeden z elementów nowego modelu biznesowego Poczty Polskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło:PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu