W Polsce brakuje rąk do pracy. Może to oznaczać, że pracodawcy nie znajdą odpowiedniej liczby chętnych do podjęcia zatrudnienia. Grupa OLX przekazała redakcji Bankier.pl dane, z których wynika, że w pierwszym kwartale 2022 r. liczba ofert pracy sezonowej był wyższa, niż w takim samym okresie jeszcze rok wcześniej.
Praca sezonowa – hotel czy może gastronomia? Gdzie jest więcej ofert pracy?
Liczba ofert pracy na portalu wzrosła średnio o 38 proc. W samym tylko kwietniu 2021 było to o 22,6 proc. ofert więcej, niż rok wcześniej.
Hotelarze i restauratorzy na portalu OLX prawie podwoili liczbę swoich ogłoszeń. Obostrzenia już nie obowiązują, a to właśnie one miały największy wpływ na ograniczenia działalności.
W gastronomii od stycznia do maja bieżącego roku pojawiło się ponad 50 000 ogłoszeń o pracę. To wzrost o 92,3 proc. rok do roku. W hotelarstwie w tym samym czasie pojawiło się 6 300 ogłoszeń. To o prawie 95 proc. więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Może to oznaczać, że turystyka liczy na powrót do czasów sprzed pandemii.
Praca na wakacje w rolnictwie. Lato jest okresem zbiorów, przy których potrzebna jest pomoc.
Jak wiadomo, hotelarstwo i gastronomia to nie jedyne branże odczuwające zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. Podobna sytuacja występuje w budownictwie i rolnictwie. W rolnictwie czasem, kiedy potrzebne są dodatkowe osoby do pracy, jest okres zbiorów. Natomiast w budownictwie cieplejsze miesiące wpływają na zwiększenie ilości prowadzonych prac budowlanych i remontowych. Jest to związane z tym, że wiele z nich łatwiej wykonać, kiedy na dworze jest ciepło.
Poza tym, wraz z początkiem wojny na Ukrainie, ubyło pracowników tej narodowości w naszym kraju. Pojechali bronić swojej ojczyzny.
Zazwyczaj prace sezonowe nie wymagają od pracownika, aby ten posiadał szczególne kwalifikacje i doświadczenie. Osoby, które znają "fach" zwykle nie pracują już sezonowo, ale przez cały rok.
Praca na wakacje - dla kogo jest przeznaczona i czy warto? Dodatkowa praca to podreperowanie własnego budżetu
Czas cieplejszych miesięcy to dodatkowo wolne dni dla uczniów i studentów. Można je przeznaczyć nie tylko na odpoczynek, ale także na podreperowanie własnego budżetu. Gdzie szukać dodatkowych zajęć zarobkowych - podpowiadamy w naszej galerii. Aby pracować i zarabiać pieniądze, nie trzeba mieć ukończonych 18 lat.
Czym właściwie jest praca sezonowa, możemy ustalić na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1986 roku. Dowiadujemy się z niego, że pracą sezonową może być każda praca, która jest wykonywana przez określony okres w roku, związany z porą roku i warunkami atmosferycznymi.
Zatrudnianie do prac sezonowych może się odbywać w oparciu o umowy na czas określony. Dla pracownika oznacza to np. prawo do urlopu oraz minimalnego wynagrodzenia. Z punktu widzenia pracodawcy nie jest to jednak najkorzystniejsze rozwiązanie. Z tego powodu często decydują się na zastosowanie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie lub umowa o dzieło.
Zawierane umowy muszą wyraźnie określać wysokość wynagrodzenia. Jeżeli zawarto umowę o pracę, wynagrodzenie nie będzie mogło być niższe, niż minimalna płaca krajowa.
