Praca zdalna. Na czym polega wykonywanie pracy zdalnej. Gdzie szukać oferty pracy zdalnej

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Niektórzy pracodawcy ofertę pracy zdalnej w wybrane dni tygodnia uznają często za ciekawą formę benefitów.
Niektórzy pracodawcy ofertę pracy zdalnej w wybrane dni tygodnia uznają często za ciekawą formę benefitów. Unsplash
Praca zdalna w domu to dla wielu idealny model pracy. Nie trzeba tracić czasu na dojazdy do pracy autem i stanie w korkach albo na podróże zatłoczonym metrem, tramwajem czy autobusem. Odpada konieczność kontaktowania się z ludźmi z którymi nie mamy ochoty rozmawiać.

Pracując w domu nie trzeba rozpraszać się i brać udziału w spotkaniach, naradach i "burzach mózgów", które zwykle nie przynoszą niczego konstruktywnego. Ponadto w domu warunki pracy są często lepsze niż w siedzibie firmy. Zamiast starego krzesła biurowego - ergonomiczna konstrukcja, zamiast sfatygowanego komputera, mocny PC z dużym monitorem, zamiast świetlówek na suficie i klimatyzacji bez możliwości otwarcia okien - świeże powietrze i okazja do pracy na tarasie czy balkonie. O braku kolejek do (zawsze czystej) toalety nie warto nawet wspominać.

Czym jest praca zdalna?

Praca zdalna rozumiana jako wykonywanie zadań służbowych w domu w sposób nieregularny nie jest właściwie definiowana w Kodeksie pracy. W myśl tego podejścia pracownik wykonuje po prostu swoje zadania w domu tak, jak wykonywałby je w siedzibie firmy i tak jest również traktowany przez przepisy - ciążą na nim te sama prawa i obowiązki bez względu na to, w jakim miejscu świadczy akurat pracę.

Praca zdalna a telepraca

Niektórzy zrównują jednak pracę zdalną z telepracą, a ta już w Kodeksie pracy jest wymieniana. W tym wypadku mowa jest o "regularnym wykonywaniu pracy poza zakładem z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej".

Wyciszone gabinety, kawiarnie, kanapy, bieżnie, pokoje gier czy nawet strefy do medytacji. To tylko niektóre z elementów wyróżniających najlepiej zaaranżowane biura w Polsce. W erze rynku pracownika coraz więcej firm inwestuje w przestrzeń biurową. Firma CBRE zorganizowała konkurs OFFICE SUPERSTAR 2019, w którym przyznano nagrody w 15 kategoriach. Zobaczcie biura, w których aż chce się pracować!

Biura, w których aż chce się pracować. Zobacz najlepsze miej...

Jeśli więc pracownik realizuje zadania poza firmą regularnie i robi to np. przez Internet, ta forma pracy zdalnej może być uznana za telepracę. A to niesie ze sobą określone konsekwencje. Pierwsza i najważniejsza jest taka, że pracodawca z pracownikiem musi wtedy podpisać aneks do umowy o pracę, a także w myśl przepisów wyposażyć go w odpowiedni sprzęt do świadczenia telepracy (a więc na przykład w komputer z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Internetu).

Praca zdalna dla freelancera

Jeszcze inaczej pracę zdalną definiują freelancerzy czyli osoby które same poszukują zleceń na rynku i realizują je dla różnych podmiotów. Zwykle freelancerzy traktując swoją pracę poważnie jako jedyne źródło utrzymania, zakładają wtedy działalność gospodarczą. Możliwość otrzymania faktury jest ważna dla potencjalnych kontrahentów i jest wyżej ceniona niż współpraca na podstawie umów cywilno-prawnych. Dla freelancerów praca zdalna to oczywistość, nie oczekują oni od zleceniodawców wyposażania ich w potrzebny do realizacji przedsięwzięcia sprzęt czy materiały.

Dla kogo praca zdalna

Dlaczego ciągle praca zdalna jest tak mało popularna w naszym kraju? Być może dlatego, że jednak model organizacji pracy polegający głównie na pracy zdalnej nie jest najefektywniejszy. Mimo tego firmy z branży IT jednak bardzo często oferują swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Nie bez powodu. Okazuje się bowiem, że praca zdalna może być czynnikiem silnie motywującym pracownika do podjęcia zatrudnienia u pracodawcy, który taka możliwość stwarza i oferuje pracę zdalną.

Szukasz pracy przez internet? Zastanawiasz się, jak zarobić pieniądze i mieć czas dla siebie? Zarabianie w internecie pozwoli ci zachować niezależność i zdobyć dodatkowe środki na życie.  Sprawdź, jak zarabiać przez internet, żeby dobrze na tym wyjść.

Praca przez internet. 10 sprawdzonych pomysłów na zarabianie online

Okazję do pracy zdanej docenia wielu milenialsów, czyli osób urodzonych w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Z kolei niektórzy pracodawcy ofertę pracy zdalnej (w wybrane dni tygodnia czy w określonym czasie realizacji projektu) uznają często za ciekawą formę benefitów, które nie wiążą się bezpośrednio z wynagrodzeniem. Mogą więc zaoferować coś, za co właściwie nie płacą. A zwykle jeszcze na tym zyskują.

Praca zdalna – korzyści dla pracodawcy i pracownika

Część pracodawców zauważa bowiem wymierne korzyści po wprowadzeniu pracy zdalnej wśród swoich pracowników. Zyski są liczone wprost - mniej pracowników w biurach to szansa wynajęcia (i opłacania) mniejszej powierzchni biurowej, mniej kosztuje również utrzymanie, oświetlenie czy ogrzanie samej nieruchomości. Pracownicy z kolei oszczędzają czas, który straciliby na dojazdach do siedziby firmy, wydają też mniej pieniędzy na benzynę.

Warto przeczytać:

Korzystać ma również środowisko – mniejszy ruch samochodowy to mniejszy tzw. ślad węglowy, mniej spalin i smogu. Amerykański koncern Dell jeszcze w 2016 roku chwalił się, że co czwarty jego pracownik w USA pracuje w części lub w całości zdalnie - a firma ten odsetek chce regularnie zwiększać, by w przyszłym roku osiągnąć swój cel - połowa pracowników ma świadczyć pracę poza siedzibami firmy.

Kto nie ma szansy na pacę zdalną

Nie bez powodu jednak branża IT inwestuje spore pieniądze w nowoczesne, wyzwalające w pracownikach kreatywność biura, w których pracownicy mogą się spotkać i wymieni poglądy. Tego nigdy nie zastąpi praca zdalna. Trzeba też powiedzieć jasno, że o ile niektóre branże są wręcz stworzone do pracy zdalnej, to pracownicy zatrudnieni w innych szans na pracę zdalną nie mają. Trudno sobie wyobrazić, by prace produkcyjne prowadzić w domu (chyba, że mówimy o zleceniach chałupniczych) podobnie jak niemożliwe jest - choćby ze względów bezpieczeństwa - pracowanie w bankowości na swoim komputerze. Praca zdalna w domu brzmi atrakcyjnie - jednak pewne czynności zawsze trzeba będzie wykonywać w miejscu pracy.

Wady pracy zdalnej

Praca zdalna w domu, oprócz oczywistych korzyści niesie ze sobą również zagrożenia. Doświadczeni freelancerzy potrafią unikać pułapek związanych z pracą w domu, początkujący często w te pułapki wpadają.

Pierwszym i najważniejszym problemem przy pracy zdalnej w domu jest konieczność nabycia umiejętności planowania pracy. O ile przychodząc do biura pracownik wpada w rytm pracy wyznaczony przez firmę, o tyle we własnym domu może znaleźć mnóstwo powodów, by pracę odwlekać. Dla jednych wyjściem jest ścisłe trzymanie się terminów zakończenia zlecenia - im bliżej takiego terminu, tym koncentracja nad projektem (i często zaangażowanie czasowe) większe. Organizacja pracy jest jednak niezbędną cechą, którą powinien mieć każdy pracownik wykonujący zadania w domu.

Kolejnym słabym punktem pracy zdalnej jest trudność w rozdzieleniu spraw prywatnych od zawodowych. I jedne i drugie załatwia się przy pracy zdalnej w tym samym miejscu. Niekiedy freelancerzy narzekają, że z „normalnej” pracy wyszliby o godzinie 17.00, a w domu nad zadaniami ślęczą do godzin wieczornych. Wszystko przez złą organizację pracy, mieszanie spraw służbowych z prywatnymi i prokrastynację czyli wynajdywanie powodów do odkładania pracy na później.

Jak wynika z opracowania firmy Randstad, doświadczeni specjaliści IT mogą liczyć na zarobki rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Wysokości wynagrodzenia zależy przede wszystkim od miejsca pracy, posiadanego doświadczenia oraz formy współpracy. Obok typowej umowy o pracę, specjaliści IT coraz częściej zatrudniani są w oparciu o kontrakt (B2B). Popularność tej formy zatrudnienia wynika przede wszystkim z korzystniejszego opodatkowania i możliwości odliczania kosztów.

Nawet 32 000 zł za miesiąc pracy. Sprawdź, ile zarabiają doś...

Sporym kłopotem dla wykonujących prace zdalne (w sytuacji, gdy prowadzą własną działalność gospodarczą, a nie pracują na etacie) jest nieregularność zleceń, a co się z tym wiąże – uzyskiwanych dochodów. W pracy freelancera bywają momenty, kiedy zleceń i zadań do wykonania jest aż za dużo i całe okresy, gdy ze zleceniami jest naprawdę źle. Jeśli praca zdalna ma być świadomym wyborem, trzeba do słabszych okresów przywyknąć i odpowiednio (finansowo) się do nich przygotować.

Praca zdalna - gdzie szukać ofert?

Wpisując w wyszukiwarkę frazę "praca zdalna oferty" czy "praca zdalna Warszawa" okaże się, że ofert pracy zdalnej nie brakuje, ale zwykle dotyczą one zaledwie kilku branż.

Najwięcej ofert pracy zdalnej można znaleźć przy pozycjonowaniu stron (SEO/SEM), copywritingu, w reklamie, public relations czy przy obsłudze mediów społecznościowych. Nie brakuje również ofert pracy zdalnej dla tłumaczy, księgowych czy pracowników help desków. Jednak najwięcej ofert gromadzi i oferuje branża IT - bez większego trudu znaleźć można propozycję zatrudnienia programistów czy grafików.

W najlepszej sytuacji są ci, którzy biegle operują językami obcymi. Dla nich otwarte są oferty z całego świata, a specjalne serwisy będące generatorami ofert pracy zdalnej proponują tysiące różnych zajęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu